Jednolite stroje służbowe pielęgniarek i położnych w całej Polsce? Jak takie rozwiązanie miałoby szanse na wprowadzenie w naszym kraju? Zobacz informację z kraju, w którym taki system wprowadzono.

2 min czytania
Aktualności

 Ujednolicony ubiór służbowy

pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki i położne w zachodniej Walii jako pierwsze zaczynają nosić ujednolicone stroje służbowe. Celem tego przedsięwzięcia jest ułatwienie pacjentowi rozpoznawania personelu pracującego w szpitalach. Według badań przeprowadzonych na potrzeby raportu „Free to Lead Free to Care” przez grupę ekspertów powołanych przez Zgromadzenie Ogólne Walii wynika, że większość z pacjentów lub rodzin pacjentów czuje się zagubiona przebywając w szpitalach. Chodzi głównie o kolory uniformów, które przypisane są do poszczególnych stanowisk pracy. Zmieniając szpital pacjent jest zdezorientowany, gdyż stosowane tam są zupełnie inne stroje.

Walia jest pierwszą częścią Wielkiej Brytanii, w której wprowadzono ten pomysł. Odpowiednie zmiany w innych częściach kraju zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jak mówi Rosemary Kennedy Główna Przełożona Pielęgniarek Walii „jest niezwykle ważne, że pacjenci mają pełne zaufanie do zawodu pielęgniarki. Nowe jednolite stroje na terenie całego kraju pomoże usunąć strach i zagubienie pacjentów, którzy zmuszeni są do zmiany szpitala.”
W Walii pracuje 36 000 pielęgniarek i położnych. Jak się szacuje koszt zmiany strojów służbowych kosztować będzie około 1,4 mln GBP (6,23 mln PLN) i zostanie pokryty przez rząd.
Jak mówi Marie Williams, pielęgniarka oddziałowa Szpitala Okręgowego w Carmarthen w zachodnie Walii, „jestem zdziwiona, że po rozmowie z walijską minister zdrowia, która miała miejsce pod czas jej ostatniej wizyty uda się tak szybko wprowadzić jednolite stroje w całej Walii. Jestem pewna, że nowe stroje, (…), wzmocnią pozycję i dumę z wykonywanej profesji.

Poniżej prezentujemy (za Welsh Assembly Governmental – Walijskie Zgromadzenie Rządowe) wprowadzone stroje między innymi dla  pielęgniarek i położnych.

pielęgniarka oddziałowa – navy blue (granatowy),
pielęgniarka ze specjalizacją – royal blue (ciemnoniebieski),
pielęgniarka – hospital blue (jasnoniebieski),
położna – postman blue (ciemny granat),

 

 

wybrał Mariusz Mielcarek

tłumaczenie Jarosław Heydrych

źródło informacji: tekst oraz zdjęcie zostało opublikowane w dniu 8 kwietnia 2010 roku przez BBC NEWS. 

 

ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI . . .


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1.9 / 5. Ilość głosów: 22

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8167 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki zdały pozytywnie egzamin specjalizacyjny.

2 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego ma na celu przygotowanie pielęgniarki, położnej do podejmowania działań promujących…
Aktualności

Praca w punkcie pobrań krwi - blaski i cienie

3 min czytania
W poszukiwaniu zawodu, który łączy w sobie pasję z możliwością realnego wpływu na życie innych, warto zwrócić uwagę na profesję, która może…
Komentarze