W Warszawie i Poznaniu od 1 marca będą funkcjonować w pogotowiu ratunkowym zespoły podstawowe. W ich składzie ratownik medyczny lub pielęgniarka systemu. Jest to przykład, że dla obu tych grup zawodowych jest miejsce w systemie ratownictwa medycznego.

2 min czytania
Aktualności

Dwie karetki, w których zamiast lekarza będą jeździć ratownicy medyczni, pojawią się od 1 marca w Warszawie. Takich ekip do sierpnia ma być osiem.
Od tego roku zmieniły się przepisy dotyczące ratownictwa medycznego. Nie ma już karetek wypadkowych i reanimacyjnych – teraz dzielą się na tzw. podstawowe (mogą jeździć bez lekarza, jedynie z ratownikiem medycznym lub pielęgniarką) i specjalistyczne (z lekarzem i ratownikiem). W Warszawie do tej pory we wszystkich karetkach jeździli lekarze. Od marca do wezwań będą wyjeżdżać także dwie karetki z samymi ratownikami i pielęgniarkami systemu ratownictwa medycznego.

W warszawskim pogotowiu pracuje 132 ratowników. – Zmiany chcemy wprowadzać powoli i ewolucyjnie – podkreśla Artur Kamecki, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego 'Meditrans’. – Pacjenci nie powinni się niczego obawiać, bo w karetkach będą jeździć ratownicy z kilku- lub kilkunastoletnim stażem pracy.

Do sierpnia takich karetek ma być w Warszawie osiem. O tym, czy do chorego przyjedzie ambulans z lekarzem, czy bez, zadecyduje dyspozytor pogotowia. Dlatego każdy zgłaszający musi się liczyć z tym, że dyspozytor przeprowadzi z nim krótki wywiad, np. spyta o objawy, stan i reakcje chorego. Na tej podstawie podejmie decyzję, jaką ekipę wysłać. Chory powinien trafić do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego (tzw. SOR). W Warszawie jest ich tylko siedem, dlatego mieszkańcy stolicy w nagłych przypadkach są kierowani także do jednej z 27 izb przyjęć.

Warto wiedzieć, że ani ratownik medyczny, ani pielęgniarka systemu nie wystawią recepty. Pacjenci mogą być tym zaskoczeni, bo wielu z nich wzywa karetkę po to, żeby otrzymać poradę lekarską, a nie w stanach zagrożenia życia. Zdaniem Artura Kameckiego aż 70 proc. wezwań dotyczy wysokiej gorączki, bólu brzucha albo głowy, czyli dolegliwości, z którymi chorzy powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w przychodni.

Na opłacenie zespołów ratunkowych i wypadkowych na Mazowszu w 2007 r. NFZ wyda 156 mln zł. Dodatkowe 5 mln da na karetki typu N (wożące noworodki, są takie dwie).

Agnieszka Pochrzęst www.gazeta.pl


W Poznaniu od 1 marca będą funkcjonować 3 nowe zespoły podstawowe. W ich składzie będą ratownicy medyczni i pielęgniarki systemu.

Proszę o info w komentarzach o rozwiązaniach ww. sprawie jakie przyjęto w waszych miejscach pracy.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – Ratownictwo medyczne 2007 – nowa ustawa o państwowym ratownictwie medycznym. Miejsce i rola lekarza, pielęgniarki systemu i ratownika medycznego, ratownika oraz dyspozytora med. i lekarza koordynatora.

Pielęgniarka w ratownictwie

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8853 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek posiadających kurs pielęgniarki rodzinnej, szczepień, EKG.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę lub samozatrudnienie. Przychodnia Lekarska Rodzinna W.Szlęk-Królikowska&A.Szumkowska S.J. Przychodnia lekarska „Rodzinna” w Zielonej Górze to nowoczesna placówka…
Aktualności

Pielęgniarka odeszła z pracy. Zaproponowano jej pensję rozdzielić pomiędzy pielęgniarki jednozmianowe.

3 min czytania
W odróżnieniu do pielęgniarek zmianowych te pielęgniarki zarabiają mniej… W dniu dzisiejszym publikujemy fragmenty protokołu posiedzenia Rady Powiatu dotyczące wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w jednym…
Aktualności

Pielęgniarki - chcesz pomóc studentce pielęgniarstwa? Weź udział w badaniu.

1 min czytania
Pielęgniarka: będę wdzięczna za pomoc. Studentka pielęgniarstwa zgłosiła się do redakcji pielegniarki.info.pl z prośbą o pomoc w przeprowadzaniu badania na potrzeby pracy…
Komentarze