W Warszawie ruszył nowy kierunek: opiekuna medycznego. I już jest popularny. Resort zdrowia chce, aby opiekunowie medyczni wyręczyli pielęgniarki w podstawowej opiece nad pacjentami.

1 min czytania
AktualnościPrzegląd mediów

Po ukończeniu dwusemestralnego kursu opiekunowie medyczni uzyskają uprawnienia do świadczenia usług pielęgnacyjnych. Będą je wykonywać pod nadzorem lekarzy i pielęgniarek.

Już w przyszłym roku pierwsi absolwenci tego kierunku zaczną pracę m.in. w szpitalach, domach pomocy społecznej, a nawet w prywatnych mieszkaniach.- Rola opiekuna medycznego będzie systematycznie wzrastać. A po wejściu w życie ustawy pielęgnacyjnej możemy potrzebować nawet 50 tysięcy ludzi tej profesji – mówi wiceminister zdrowia Anna Gręziak.

Choć nowy kierunek nie był specjalnie reklamowany, to do warszawskiego Zespołu Medycznych Szkół Policealnych wciąż zgłaszają się chętni. – Wydłużyliśmy okres naboru. Zainteresowanie jest naprawdę duże – przyznaje Lidia Liro, dyrektor ZMZP. Sytuacja podobnie wygląda w Siedlcach. – Przyjęliśmy ponad 50 osób i mamy już dwie klasy – mówi Zofia Ciołczyk, dyrektor siedleckiego ZSMP.

Szacuje się, że wynagrodzenie opiekuna medycznego w publicznych zakładach wyniesie od 1 tys. do 1,5 tys. zł.

źródło informacji: Życie Warszawy

Zobacz także:

Na rynek pracy zostanie wprowadzony nowy zawód – opiekun medyczny. W jego kompetencji będzie wykonywanie czynności pielegniacyjno – higienicznych.

Co mówili przedstawiciele ministerstwa zdrowia w sprawie nowego zawodu – opiekun medyczny, na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 13 lutego 2007 roku.

Szkoły począwszy od roku szkolnego 2007/2008 mogą prowadzić nabór na kształcenie w zawodzie opiekun medyczny. Kształcenie prowadzić będą szkoły policealne (jednoroczne) oraz zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych (dwuletnie).

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze