W Warszawie ruszył nowy kierunek: opiekuna medycznego. I już jest popularny. Resort zdrowia chce, aby opiekunowie medyczni wyręczyli pielęgniarki w podstawowej opiece nad pacjentami.

1 min czytania
AktualnościPrzegląd mediów

Po ukończeniu dwusemestralnego kursu opiekunowie medyczni uzyskają uprawnienia do świadczenia usług pielęgnacyjnych. Będą je wykonywać pod nadzorem lekarzy i pielęgniarek.

Już w przyszłym roku pierwsi absolwenci tego kierunku zaczną pracę m.in. w szpitalach, domach pomocy społecznej, a nawet w prywatnych mieszkaniach.- Rola opiekuna medycznego będzie systematycznie wzrastać. A po wejściu w życie ustawy pielęgnacyjnej możemy potrzebować nawet 50 tysięcy ludzi tej profesji – mówi wiceminister zdrowia Anna Gręziak.

Choć nowy kierunek nie był specjalnie reklamowany, to do warszawskiego Zespołu Medycznych Szkół Policealnych wciąż zgłaszają się chętni. – Wydłużyliśmy okres naboru. Zainteresowanie jest naprawdę duże – przyznaje Lidia Liro, dyrektor ZMZP. Sytuacja podobnie wygląda w Siedlcach. – Przyjęliśmy ponad 50 osób i mamy już dwie klasy – mówi Zofia Ciołczyk, dyrektor siedleckiego ZSMP.

Szacuje się, że wynagrodzenie opiekuna medycznego w publicznych zakładach wyniesie od 1 tys. do 1,5 tys. zł.

źródło informacji: Życie Warszawy

Zobacz także:

Na rynek pracy zostanie wprowadzony nowy zawód – opiekun medyczny. W jego kompetencji będzie wykonywanie czynności pielegniacyjno – higienicznych.

Co mówili przedstawiciele ministerstwa zdrowia w sprawie nowego zawodu – opiekun medyczny, na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 13 lutego 2007 roku.

Szkoły począwszy od roku szkolnego 2007/2008 mogą prowadzić nabór na kształcenie w zawodzie opiekun medyczny. Kształcenie prowadzić będą szkoły policealne (jednoroczne) oraz zasadnicze szkoły zawodowe dla dorosłych (dwuletnie).

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze