Wiceminister o plusach dla pielęgniarek nowej tabeli zaszeregowania.

4 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Wiceminister o plusach dla pielęgniarek nowej tabeli zaszeregowania.

Wynagrodzenia pielęgniarek w projekcie nowej siatki płac

Redaktor Paulina Gumowska z portalu Rynek Zdrowia przeprowadziła wywiad z wiceministrem zdrowia panem Piotrem Bromberem. Z materiału opublikowanego w dniu 9 kwietnia 2022 roku na rynku Zdrowia, cytujemy fragment dotyczący wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych, które zostały określone w projekcie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Konkretniej, w załączniku do ustawy, który stanowi nową siatkę płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Redaktor Paulina Gumowska: Pielęgniarki z OZZPiP skarżą się, że proponowana ustawa “deprecjonuje kompetencje pielęgniarek i położnych, ich doświadczenie i wagę zawodu”. Jak na to odpowiada Ministerstwo? Dlaczego głos pielęgniarek w tym zakresie nie jest brany pod uwagę?

Wiceminister Piotr Bromber: Nie zgadzam się, że głos pielęgniarek nie jest brany pod uwagę. Właśnie wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, w projektowanej ustawie do grupy 6, która dotychczas obejmuje pracowników wykonujących zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, dołączą pielęgniarki i położne z wykształceniem średnim. Pozwoli to zrównać współczynniki pracy w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych na poziomie 0,94. Tym samym wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki i położnej z wykształceniem średnim wzrośnie o 1550 zł, z kwoty 3772 zł na 5322 zł.

Przypomnę, że w zdecydowanej większości podmiotów leczniczych pracownicy mają prawo do gwarantowanego ustawowo dodatku stażowego w wysokości od 5 do 20 proc. wysokości wynagrodzenia zasadniczego.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber

Pielęgniarki i położne z dłuższym stażem pracy uzyskują więc prawo do systematycznego zwiększania ich wynagrodzenia. Należy przypomnieć, że dodatek stażowy nie jest prawem powszechnym i nie przysługuje osobom zatrudnionym poza podmiotami leczniczymi.

źródło: rynekzdrowia.pl

Komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Trudno się rozeznać o co chodzi wiceministrowi zdrowia w stwierdzeniu, że „do grupy 6, która dotychczas obejmuje pracowników wykonujących zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, dołączą pielęgniarki i położne z wykształceniem średnim”.

Jedno jest pewne panie wiceministrze. Pielęgniarki i położne absolwentki LM oraz SM dotychczas oraz od 1 lipca 2022 roku mają być zaszeregowane w najniższej grupie dotyczącej pielęgniarek i położnych. Skoro tak jest to nigdzie one nie zostały przeniesione. Dlaczego wprowadza pan opinię publiczną oraz środowisko pielęgniarskie w błąd?

Prawda jest taka, że ministerstwo zdrowia prowadzi żonglerkę pomiędzy grupami pielęgniarek i położnych w zakresie osób z wykształceniem wyższym. Do 1 lipca 2021 roku osoby te były zaszeregowane w grupie 9 wraz z pielęgniarkami z wykształceniem średnim.

Od 1 lipca 2021 roku minister zdrowia pielęgniarki z wyższym wykształceniem przeniósł z grupy najniższej do grupy środkowej.

Podsumujmy: pielęgniarki absolwentki LM oraz SM nadal zostały zaszeregowane w najniższej grupie dotyczącej zawodu pielęgniarki. Natomiast osoby z wykształceniem wyższym zostały przesunięte do grupy wyższej – środkowej. Taki stan rzeczy minister Niedzielski, w roku 2021, ogłaszał jako podniesienie współczynników pracy dla jednej grupy pielęgniarek. Był to wielki sukces ministra!

Teraz to wiceminister zdrowia Piotr Bromber pilotuje projekt siatki płac, który ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. W tym projekcie pielęgniarki ze średnim wykształceniem nadal są zaszeregowane w najniższej grupie dotyczącej pielęgniarek i położnych. Natomiast następuje kolejny etap żonglerki ministra zdrowia osobami z wykształceniem wyższym. Są one zdegradowane z grupy środkowej do grupy najniższej. Czyli ponownie będą stanowić z pielęgniarkami absolwentkami LM i SM najniższa grupę zaszeregowania pielęgniarek i położnych.

Wiceminister zdrowia ma swój punkt widzenia na rzeczywistość

Naprawdę trzeba mieć głębokie pokłady radosnej twórczości urzędniczej aby z powyższej sytuacji wnioskować, że do grupy, która dotychczas obejmuje pracowników wykonujących zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia przypisano pielęgniarki ze średnim wynagrodzeniem.

Natomiast prawda jest taka, że pielęgniarki z tytułem licencjata zdegradowano do najniższej grupy dotyczącej zawodu pielęgniarki i położnej.

Drogi panie wiceministrze. Rozumiem, że pana wywód w powyższej sprawie to wynik burzy mózgów sztabu ludzi, którzy dbają o sprzedanie opinii publicznej radosnych wiadomości, które tak naprawdę niczego dobrego pielęgniarkom nie przynoszą. Ale pełen szacun dla pana i pańskiej ekipy. Gawiedź otrzymała informacje, że pielęgniarki ze średnim wykształceniem teraz będą w grupie z pielęgniarkami z wyższym wykształceniem. Czy to nie jest piękne. Jakie to prawe i sprawiedliwe. Powiem więcej rycerskie… I na wniosek strony społecznej…

Gdyby pański, cytowany powyżej wywód, miał mieć rzeczywiste odzwierciedlenia w zapisach nowej siatki płac, to pielęgniarki i położne absolwentki LM i SM oraz osoby z tytułem licencjata powinny mieć od 1 lipca 2022 roku przypisany wspólny współczynnik pracy w wysokości – 1,02. Z minimalnym wynagrodzeniem zasadniczym – 6 292 PLN.

Pański resort wykonuje natomiast odwrotną operację. Współczynnik pracy pielęgniarek z tytułem licencjata ustala na poziomie 0,94. Taki sam dla pielęgniarek ze średnim wykształceniem. Z minimalnym wynagrodzeniem zasadniczym – 5 509 PLN.

Pielęgniarki z tytułem licencjata ewidentnie stracą na degradacji do niższej grupy. Pielęgniarki absolwentki LM i SM nic nie zyskały nadal będą w najniższej pielęgniarskiej grupie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 103

Bądź pierwszym, który oceni wpis

306 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka oddziałowa o siatce płac pielęgniarek.