Wiceminister o podwyżkach pielęgniarek – nie rozumiem, co kieruje dyrektorami szpitali.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Wiceminister o podwyżkach pielęgniarek –  nie rozumiem, co kieruje dyrektorami szpitali.

Wiceminister zdrowia o podwyżkach dla pielęgniarek i położnych

Portal pulsmedycyny.pl opublikował w dniu 26 sierpnia 2022 roku wywiad z wiceministrem zdrowia panem Piotrem Bromberem. Tematem rozmowy była ustawa o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wywiad przeprowadziła redaktor Emilia Grzela. Poniżej publikujemy fragment przedmiotowego wywiadu.

Redaktor Emilia Grzela: Wiele grup zawodowych, np. pielęgniarki, personel pomocniczy czy fizjoterapeuci, zgłasza problemy z prawidłowym wypłacaniem wyższych wynagrodzeń. Czy MZ będzie ten problem monitorowało i w razie konieczności reagowało?

Wiceminister Piotr Bromber: Niestety, takie sygnały do nas docierają. Nie jestem w stanie zrozumieć, co kieruje dyrektorami szpitali, którzy decydują się właśnie dzisiaj na przeszeregowanie pracowników niezgodne z dotychczas uznawanym przez nich poziomem wykształcenia i specjalizacją. Wszystkim nam powinno zależeć na pozyskaniu wykształconej i doświadczonej kadry. To przecież ważne dla dyrektorów, a przede wszystkim dla pacjentów. Wymaga to jednak docenienia pracowników, również w wymiarze finansowym.

Dyrektorzy odzyskali większą swobodę w dysponowaniu finansami szpitali, o co postulowali. Mogą więc w dialogu ze stroną pracowniczą kształtować poziom ich wynagrodzeń, z uwzględnieniem wiedzy i kompetencji personelu.

Podczas prac nad ustawą bardzo zależało nam, by nowa siatka gwarantowanych płac odzwierciedlała podział pracowników właśnie ze względu na doświadczenie, wykształcenie czy specjalizację. Kluczowe dla dobrych relacji pomiędzy pracodawcami a pracownikami jest zaufanie. Platformą, która może posłużyć do jego zbudowania, jest właśnie Zespół Trójstronny. W przeszłości bywał on deprecjonowany, a moim zdaniem umożliwia merytoryczny i wartościowy dialog.

Na kolejnym wrześniowym posiedzeniu Zespołu Trójstronnego przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy przekażą nam szczegółowe informacje dotyczące liczby i rodzaju zgłoszonych nieprawidłowości przy wypłacie wynagrodzeń.

Piotr Bromber – zwolnienia personelu trzeba uzasadnić

Redaktor Emilia Grzela: Część dyrektorów zapowiada, że przeprowadzi w swoich placówkach redukcję zatrudnienia.

Wiceminister Piotr Bromber: Dostrzegam w postępowaniu dyrektorów niekonsekwencję. Postulowali większą swobodę w zarządzaniu pieniędzmi przeznaczonymi na wynagrodzenia, a gdy ją dostali, oczekują, że resort będzie ingerował w politykę kadrowo-płacową w szpitalach. Jeśli dyrektorzy podejmują decyzję o redukcji zatrudnienia, to muszą to pracownikom uzasadnić. Dotykamy tu też kwestii jakości zarządzania. Trudno mi uwierzyć w to, że część dyrektorów zweryfikowała potrzeby kadrowe swojej placówki dopiero po wejściu w życie ustawy podwyżkowej. Co więcej, od lat dyrektorzy wskazują na braki kadrowe.

Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: pulsmedycyny.pl

Komentarz redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Pan wiceminister powinien podać się do dymisji. Natychmiast. Jako odpowiedzialny w resorcie zdrowia, za wprowadzenie nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. To jest totalna kompromitacja. Zarówno w zakresie finansowym jaki i podziału na grupy.

Wiceminister nie wycenił w odpowiedni sposób doświadczenia zawodowego całej rzeszy pielęgniarek i położnych. Doprowadził do stanu wrzenia w podmiotach leczniczych oraz skłócenia grup pracowniczych ochrony zdrowia.

Wydawane przez wiceministra interpretacje do ustawy, na zasadzie – dla każdego coś miłego, nie prowadzą do rzetelnego rozwiązania problemów. Wszystkie próby zwrócenia uwagi wiceministrowi na zagrożenia związane z nowelizowaną ustawą, podczas procesu legislacyjnego, były zbywane i nie przyjmowane do wiadomości.

Jedno co się wiceministrowi udało – podwyżki są naprawdę historyczne. Takiego chaosu jeszcze nie było w zakresie polityki płacowej w ochronie zdrowia. Tu szczere gratulacje.

Jest rzeczą niebywałą, że formacja polityczna, która zajmowała się przede wszystkim rozdawaniem pieniędzy, w przypadku podwyżek dla pielęgniarek i położnych skąpi środków finansowych. Mówienie w tej sytuacji, że „wszystkim nam powinno zależeć na pozyskaniu wykształconej i doświadczonej kadry” brzmi jak fałszywa nuta.

Nie wierzymy panu. Odejdź pan.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 93

Bądź pierwszym, który oceni wpis

484 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 7305 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek W dniu dzisiejszym publikujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych ofertę pracy dla pielęgniarki. Pracodawca zamierza zatrudnić pielęgniarkę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w senacie o ustawie podwyżkowej.

4 min czytania
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia W dniu 4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na której poruszano problemy dotyczące realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach…
Aktualności

Pielęgniarki emerytki - uzupełniają 50% braki w kadrze pielęgniarskiej.

1 min czytania
Chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa Totalny chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa. Jedne szpitale zwalniają emerytki, inne dzięki pielęgniarkom emerytkom uruchamiają zamknięte oddziały….
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek: Jesteśmy mile zaskoczeni, cieszymy i dziękujemy ministerstwu zdrowia.