Wiceminister zdrowia w sejmie podziękowała także pielęgniarkom za ratowanie życia prezydenta Pawła Adamowicza.

2 min czytania
Aktualności


Wiceminister zdrowia w sejmie podziękowała także pielęgniarkom za ratowanie życia prezydenta Pawła Adamowicza.

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 30 stycznia 2019 roku

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Szanowna Pani Marszałek! Panie Premierze!

Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! W imieniu ministra zdrowia chciałabym przedstawić informacje związane ze śmiercią pana prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. To tragiczne wydarzenie wstrząsnęło całą Polską, dlatego też pozwolą państwo, że na początek złożę najszczersze wyrazy współczucia najbliższym pana prezydenta, jak również osobom, z którymi współpracował. Chcę zapewnić, że nie pozostajecie w tej tragedii państwo sami. Chciałabym przede wszystkim podziękować wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy w tak ofiarny sposób udzielali pomocy w trakcie tego dramatycznego wydarzenia i ratowali życie pacjenta. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim lekarzom, pielęgniarkom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Wiem, że państwo robili wszystko, aby uratować życie pana prezydenta. Niestety obrażenia zadane przez sprawcę ataku były tak rozległe, że nie udało się uratować mu życia. Olbrzymie wsparcie okazali również mieszkańcy Gdańska, którzy bardzo aktywnie zareagowali na apel regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, oddając setki litrów krwi. W samym Gdańsku w tym czasie zgłosiło się ponad 521 osób, które oddały ponad 170 l krwi. Jest to wspaniały gest solidarności i bardzo państwu za to dziękuję. Choć nie udało się uratować życia pana prezydenta, to oddana krew zapewne pozwoli uratować zdrowie i życie wielu innych osób, m.in. gdańszczan. Podziękowania chciałabym również skierować do pracowników zespołu ratownictwa medycznego, którzy niezwłocznie pojawili się na miejscu zdarzenia i zawieźli pana prezydenta do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Na wstępie czynności ratunkowe zostały podjęte przez załogę ambulansu, której zlecone zostało przez organizatora zadanie zabezpieczenia imprezy. Powiadomienie o zdarzeniu zostało zarejestrowane w gdańskiej dyspozytorni medycznej o godz. 19.59. Dyspozytor medyczny zadysponował zespół o kodzie 1, tzn. z użyciem sygnałów świetlnych i dźwiękowych, specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego, w skład którego wchodziły cztery osoby, w tym lekarz. Zespół ratownictwa medycznego przybył na miejsce zdarzenia o godz. 20.08. Odległość z miejsca zdarzenia do szpitala to 4 km. W ocenie ministra zdrowia wszystkie działania służb ratunkowych od momentu przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora medycznego do przekazania go do oddziału ratunkowego przebiegały z zachowaniem aktualnie obowiązujących procedur. Otrzymane informacje potwierdzone są zgodnie w kartach zlecenia wyjazdu oraz kartach medycznych czynności ratunkowych, które są w dyspozycji zespołu ratownictwa medycznego.

Po przyjęciu na oddział ratunkowy poszkodowany zgodnie z obowiązującymi procedurami w trybie natychmiastowym został przekazany na blok operacyjny. Tam, jak państwo zapewne wiecie, trwał potem przez kilka godzin zabieg. W tym zabiegu uczestniczyli wysokiej klasy specjaliści reprezentujący różnego rodzaju specjalności. Z wielkim zaangażowaniem walczyli oni o zdrowie i życie pana prezydenta. 

Minister zdrowia, biorąc pod uwagę determinację, z jaką pracownicy ochrony zdrowia walczyli o zdrowie, o życie pana prezydenta, podjął decyzję o przyznaniu pracownikom, którzy brali udział w tej dramatycznej akcji, odznak honorowych: zasłużony dla ochrony zdrowia w Polsce.

źródło: stenogram posiedzenia sejmu

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9022 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Minister - 50 procent na podwyżki.

3 min czytania
Rządowy związek Solidarność o siatce płac w ochronie zdrowia Widać, że to minister zdrowia oraz związki Solidarność oraz OPZZ rozdają karty w…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka magister ze specjalizacją to fanaberia związków.

2 min czytania
Pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale IOM Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w poprzednich artykułach zajęła się problematyką dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych stawianych…
AktualnościNowa siatka płac

Tysiąc pielęgniarek podpisało petycję.

4 min czytania
Petycja do władz krajowych związku pielęgniarek W dniu 30 sierpnia 2021 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, rozpoczęła zbieranie podpisów pod…
Komentarze