W dniu 14 stycznia br. umieściłem informację:
Jakie będzie miejsce i rola rat. med. w zespole terapeutycznym działajacym w oddziale ratunkowym, mając na uwadze katalog medycznych czynności ratunkowych, które ratownik może samodzielnie podejmować oraz wykaz leków, które może samodzielnie podawać?
Po głebszej analizie tego zagadnienia mogę uzupełnić stanowisko w tej sprawie, która wzbudziła moje wątpliwości.
Otóż: ustawa daje kompetencje ministrowi zdrowia do w drodze rozporządzenia, 'szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego, w tym pod nadzorem lekarza systemu, kierując się zakresem wiedzy i umiejętności nabytych w ramach kształcenia przeddyplomowego i podyplomowego’.
Należy zadać sobie pytanie: co należy rozumieć pod pojeciem ’medycznych czynności ratunkowych’.
W słowniczku pojęć znajdującego sie wstepie ustawy w Art. 3 ustawodawca wyjaśnia, że użyte w ustawie określenie 'medyczne czynności ratunkowe’ oznacza:
’świadczenia opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielane przez jednostkę systemu, o której mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2, w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego’.
Wniosek: kompetencje ratownika medycznego w zakresie samodzielnego wykonywania czynosci ratunkowych nie obejmują szpitalnego oddziału ratunkowego i innych oddziałów szpitalnych!
Wobec powyższego, pytanie ’jakie będzie miejsce i rola ratownika medycznego w zespole terapeutycznym działajacym w oddziale ratunkowym, mając na uwadze katalog medycznych czynności ratunkowych, które ratownik może samodzielnie podejmować oraz wykaz leków, które może samodzielnie podawać? Jakie będzie jego umiejscowienie wobec ordynatora oddziału oraz pielęgniarki oddziałowej oraz pozostałych pielęgniarek?’ staje się bezprzedmiotowe.
Mariusz Mielcarek
Komentarze