Witamina C – cenny mikroskładnik rozpuszczalny w wodzie

2 min czytania
Aktualności
Witamina C – cenny mikroskładnik rozpuszczalny w wodzie

Witamina C to substancja rozpuszczalna w wodzie, której ludzki organizm nie potrafi samodzielnie syntetyzować, dlatego też związek należy dostarczać do ustroju z zewnątrz – wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. Witamina C odgrywa w ustroju szereg istotnych ról, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Witamina C – co to?

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, to związek rozpuszczalny w wodzie, którego nadmiar usuwany jest z organizmu wraz z moczem i potem. To substancja, którą należy dostarczać do ustroju wraz z codziennym jadłospisem lub w postaci suplementów diety, ponieważ organizm człowieka nie jest zdolny do samodzielnej syntezy związku.

Witamina C to silny przeciwutleniacz, który wyróżnia się wysoką aktywnością biologiczną. Substancja często wykorzystywana jest jako dodatek do żywności oznaczony symbolem E300.

Źródła witaminy C w żywności

Witaminę C należy dostarczać do ustroju wraz z codziennym jadłospisem. Największe ilości kwasu askorbinowego można znaleźć w świeżych owocach i warzywach, takich jak m.in.:

  • czarna porzeczka,
  • acerola,
  • cytryna,
  • kiwi,
  • truskawka,
  • papryka,
  • brokuły,
  • kalarepa,
  • kalafior.

Witamina C jest wrażliwa na światło, obecność tlenu i wysoką temperaturę. Dlatego też za źródła związku uznaje się przede wszystkim surowe warzywa i owoce.

Właściwości witaminy C – jak kwas askorbinowy wpływa na organizm?

Witamina C może wspierać funkcjonowanie organizmu człowieka, m.in. korzystnie oddziałując na pracę układu krążenia. Dodatkowo kwas askorbinowy może zwiększać przyswajanie żelaza z produktów pochodzenia roślinnego, a także może pomagać we właściwej produkcji kolagenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych, dziąseł, zębów, kości i chrząstki. Mikroskładnik może wspierać pracę układu odpornościowego i łagodzić przebieg infekcji, a także skracać czas ich trwania. Ponadto związek może chronić skórę przed działaniem wolnych rodników i promieniowaniem UV, zwalczając reaktywne formy tlenu i zmniejszając stres oksydacyjny.

Jakby tego było mało, witamina C może wspomagać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejszać uczucie zmęczenia i znużenia, a także wzmacniać kości i przyczyniać się do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Suplementacja witaminy C

Witamina C to składnik, który należy dostarczać do ustroju wraz z pożywieniem. Wśród osób, które stosują nieprawidłową, źle zbilansowaną dietę, a także w gronie osób, które wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na związek, m.in. wśród sportowców i seniorów, dodatkowo warto rozważyć stosowanie suplementów diety bogatych w witaminę C – https://ostrovit.com/pl/menu/witamina-c-18949.html.

Na rynku można znaleźć wiele różnych preparatów witaminowych, które zawierają wyłącznie kwas askorbinowy lub stanowią kompleksowy zestaw różnych mikroskładników. Witamina C jest dostępna w różnych postaciach – w formie proszku, w tabletkach czy kapsułkach, a dobór odpowiedniego suplementu diety to kwestia indywidualnych potrzeb i upodobań konsumenta.

Poszukując najlepszego suplementu diety z witaminą C warto zapoznać się z ofertą marki OstroVit. Szeroki wybór wartościowych preparatów sprawia, że każdy konsument niezależnie od doświadczenia i poziomu zaawansowania, znajdzie produkt odpowiadający jego indywidualnym preferencjom.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Jak dbać o oczy podczas długotrwałego przebywania na zewnątrz?

3 min czytania
Większość organów i narządów człowiek ma ukrytych w swoim wnętrzu. Ochronę przed niekorzystnymi wpływami środowiska zewnętrznego stanowi skóra i czyni to nad…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Te pielęgniarki od 1 lipca dostaną tysiąc złotych dodatku motywacyjnego.

2 min czytania
Od lipca 2024 roku dodatek motywacyjny dla pielęgniarek w kwocie 681 złotych netto… Sejm w dniu 26 kwietnia 2024 roku przegłosował ustawę,…
Aktualności

Pielęgniarki stanęły murem za pielęgniarką, której zarzucono, że samodzielnie nie podniosła pacjenta z podłogi.

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… Kilka dni temu na Portalu został opublikowany artykuł pt. Pacjent 113…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - sejm zdecydował: podwyżki według partyjnego parytetu.