Witamina D a ciąża – co musisz wiedzieć?

2 min czytania
Aktualności
Witamina D a ciąża – co musisz wiedzieć?

Witamina D pełni wiele znaczących ról w organizmie. Jej niedobór lub nadmiar może być niebezpieczny dla zdrowia zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Za co odpowiada witamina D w organizmie i co jest jej źródłem? Ile należy jej przyjmować i co z suplementacją w ciąży?

Skąd pozyskać można witaminę D?

Witamina D to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Oznacza to, że nie jest ona wydalana z organizmu, lecz przechowywana i zużywana w razie potrzeby. Coraz częściej mówi się o konieczności jej suplementacji. Czy faktycznie jest ona konieczna? W okresie letnim, gdy do ziemi dociera duża ilość promieni słonecznych, organizm sam jest w stanie wytworzyć witaminę D i suplementacja nie jest konieczna. W miesiącach jesienno-zimowych natomiast należy przyjmować ją w formie tabletek, gdyż w przeciwnym razie grozi ci jej niedobór.

Niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego również zawierają witaminę D, jednak jej ilość nie jest wystarczająca, by pokryć dzienne zapotrzebowanie. Znaleźć ją można między innymi w rybach morskich jak łosoś czy dorsz oraz w jajkach i mleku.

Za co odpowiada witamina D w organizmie?

Witamina D pełni w organizmie wiele kluczowych ról. Odpowiada między innymi za mineralizację kości i odpowiedni poziom wapnia i fosforu w organizmie. Dodatkowo zwiększa ogólną odporność organizmu, a także może zapobiegać chorobom serca i zawałom. Udowodniono również, że istnieje zależność pomiędzy poziomem witaminy D w organizmie a cukrzycą. Niedobór witaminy D prowadzić może do zwiększenia cukru w organizmie.

Ile witaminy D należy przyjmować w ciąży i kiedy zacząć ją suplementować?

W czasie ciąży organizm wymaga przyjmowania zwiększonej dawki witaminy D. Zalecana dawka wynosi 2000 IU/dobę. Przyjmowana powinna być ona od samego początku ciąży jednak najpóźniej wprowadzona na początku drugiego trymestru.

Dlaczego suplementacja witaminy D w ciąży jest tak istotna?

Dlaczego suplementacja witaminy D w ciąży jest tak istotna? Ponieważ odpowiada ona zarówno za zdrowie matki, jak i prawidłowy rozwój dziecka. Jej niedobory mogą powodować pewne dolegliwości w przypadku matki takie jak zwiększone prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej, zmniejszenie ilości wapnia w kościach czy nawet przedwczesny poród. Jeśli chodzi natomiast o dziecko, niedobory mogą być naprawdę niebezpieczne, gdyż witamina ta wpływa na rozwój układu kostnego płodu i jej niedobory mogą powodować liczne dysfunkcje. Dodatkowo badania sugerują, że niedobór witaminy D w życiu płodowym może powodować liczne choroby w późniejszym wieku jak alergie, astma czy osteoporoza.

Witamina D pełni w organizmie wiele znaczących funkcji. Jeśli jesteś w ciąży, jest to szczególnie istotne, gdyż jej niedobory prowadzić mogą do poważnych uszkodzeń płodu jak zaburzenia układu kostnego. W przypadku matki natomiast niedobory witaminy D prowadzić mogą do cukrzycy ciążowej lub nawet do przedwczesnego porodu, dlatego tak ważne jest, by od pierwszych tygodni ciąży suplementować witaminę D.

Więcej w artykule: www.aptekagemini.pl/poradnik/ciaza-i-porod/suplementacja-witaminy-d-w-ciazy/

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

36 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek do czołgów strzela z procy.

3 min czytania
Minister zdrowia odrywa oskarową rolę Widać, że nad rozpracowaniem protestu medyków pracuje sztab ludzi. Natomiast minister zdrowia odgrywa życiową, można rzec oskarową…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
Komentarze
×
AktualnościBrak pielęgniarek

Pielęgniarka z okulistyki dyżuruje na psychiatrii.