Wszystkie pielęgniarki z 2 grupy nie muszą mieć podstawy 7300 PLN.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Wszystkie pielęgniarki z 2 grupy nie muszą mieć podstawy 7300 PLN.

W sejmowej komisji zdrowia o płacach pielęgniarek i położnych

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 16 listopada 2022 roku. Przedmiotem posiedzenia komisji było przedstawienie przez Ministra Zdrowia pana Adama Niedzielskiego szczegółowych informacji w zakresie wypłacania pracownikom systemu ochrony zdrowia podwyżek wynagrodzeń.

Falstart kontroli ustawy podwyżkowej dla pielęgniarek?

Marek Wójcik, Związek Miast Polskich:

Trzy konkretne kwestie chciałem podnieść. Po pierwsze, chciałem powiedzieć, że w wielu szpitalach mamy pewien problem z Inspekcją Pracy i o tym mówię otwarcie. Głównie z tego powodu, że inspektorzy ingerują w relacje między pracodawcą, a pracownikiem, w sytuacji kiedy pracodawca ma 6 miesięcy na dostosowanie do przepisów ustawy, więc jeszcze ten czas nie minął, a niektórzy inspektorzy w tej kwestii podejmują interwencje, moim zdaniem, zupełnie nieuzasadnione, narażające podmioty lecznicze na niemałe konsekwencje, niemałe skutki finansowe. To po pierwsze.

Pielęgniarki z grupy 6 wystąpią z roszczeniami płacowymi do pracodawców

Po drugie, chcę zwrócić uwagę na największy problem związany z tą ustawą, który dotyczy Pań i Panów, pełniących ten bardzo ważny zawód pielęgniarki i położnej. I w tej sprawie wymagania, aby pracodawca wypłacał wszystkim pielęgniarkom i położnym, posiadającym wyższe wykształcenie i specjalizacje, kwotę wynikającą z drugiej kategorii – 7 200 zł bez względu na to, jakie są wymagania na stanowisku pracy, na którym są zatrudnione, naraża pracodawcę na taki oto skutek, że jeżeli wypłaciłby tym osobom z wykształceniem, to natychmiast pielęgniarki z wykształceniem średnim, zresztą słusznie, domagałyby się także objęcia ich tym samym wynagrodzeniem 7 200 zł, wskazując słusznie, powtórzę raz jeszcze, że kodeks pracy broni taką sytuację, w której wymaga od pracodawcy, aby płacił takie samo wynagrodzenie, za tę samą pracę.

Nie można różnicować pielęgniarek według wykształcenia jeśli wykonują tę samą pracę

Więc jeżeli jest stanowisko pracy, na którym wymaga się pielęgniarki, a pielęgniarka – przypomnę – to nie oznacza wyższego wykształcenia automatycznie i na tym stanowisku nie ma wymogu wyższego wykształcenia, to nie można różnicować pracowników wówczas na bazie wykształcenia właśnie. Więc proszę bardzo, mimo że wymogu nie ma, ale macie wyższe wykształcenie, specjalizację, to automatycznie obejmują Was 2 grupą. Mówię o tym tak długo, dlatego, że ta kwestia naprawdę doprecyzowania, tak, żeby nie było problemów. Bardzo różne są praktyki w tym zakresie.

Ustawa nie obliguje pracodawców do wypłaty wynagrodzeń zasadniczym wszystkim pielęgniarkom z kwalifikacjami 2 grupy w wysokości 7300 PLN

Nie należy mieć zastrzeżeń do tych pracodawców, którzy zgodnie z przepisami podnoszą wynagrodzenie do poziomu, jakiego chcą. Jeżeli pracodawca ma chęć zapłacić komuś więcej, to płaci. I tutaj ta ustawa absolutnie tego nie zabrania, natomiast z drugiej strony nie można oczekiwać, że ta ustawa wymusza i pojawia się obowiązek wypłacania wszystkim pielęgniarkom i położnym bez względu na to, jaką wykonują pracę, jakie są wymagania na danym stanowisku pracy, wynagrodzenia z drugiej grupy. (…)

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 91

Bądź pierwszym, który oceni wpis

628 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki o czerwonych plamach na terenie całego kraju.