Wszystkie pielęgniarki z 2 grupy nie muszą mieć podstawy 7300 PLN.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Wszystkie pielęgniarki z 2 grupy nie muszą mieć podstawy 7300 PLN.

W sejmowej komisji zdrowia o płacach pielęgniarek i położnych

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 16 listopada 2022 roku. Przedmiotem posiedzenia komisji było przedstawienie przez Ministra Zdrowia pana Adama Niedzielskiego szczegółowych informacji w zakresie wypłacania pracownikom systemu ochrony zdrowia podwyżek wynagrodzeń.

Falstart kontroli ustawy podwyżkowej dla pielęgniarek?

Marek Wójcik, Związek Miast Polskich:

Trzy konkretne kwestie chciałem podnieść. Po pierwsze, chciałem powiedzieć, że w wielu szpitalach mamy pewien problem z Inspekcją Pracy i o tym mówię otwarcie. Głównie z tego powodu, że inspektorzy ingerują w relacje między pracodawcą, a pracownikiem, w sytuacji kiedy pracodawca ma 6 miesięcy na dostosowanie do przepisów ustawy, więc jeszcze ten czas nie minął, a niektórzy inspektorzy w tej kwestii podejmują interwencje, moim zdaniem, zupełnie nieuzasadnione, narażające podmioty lecznicze na niemałe konsekwencje, niemałe skutki finansowe. To po pierwsze.

Pielęgniarki z grupy 6 wystąpią z roszczeniami płacowymi do pracodawców

Po drugie, chcę zwrócić uwagę na największy problem związany z tą ustawą, który dotyczy Pań i Panów, pełniących ten bardzo ważny zawód pielęgniarki i położnej. I w tej sprawie wymagania, aby pracodawca wypłacał wszystkim pielęgniarkom i położnym, posiadającym wyższe wykształcenie i specjalizacje, kwotę wynikającą z drugiej kategorii – 7 200 zł bez względu na to, jakie są wymagania na stanowisku pracy, na którym są zatrudnione, naraża pracodawcę na taki oto skutek, że jeżeli wypłaciłby tym osobom z wykształceniem, to natychmiast pielęgniarki z wykształceniem średnim, zresztą słusznie, domagałyby się także objęcia ich tym samym wynagrodzeniem 7 200 zł, wskazując słusznie, powtórzę raz jeszcze, że kodeks pracy broni taką sytuację, w której wymaga od pracodawcy, aby płacił takie samo wynagrodzenie, za tę samą pracę.

Nie można różnicować pielęgniarek według wykształcenia jeśli wykonują tę samą pracę

Więc jeżeli jest stanowisko pracy, na którym wymaga się pielęgniarki, a pielęgniarka – przypomnę – to nie oznacza wyższego wykształcenia automatycznie i na tym stanowisku nie ma wymogu wyższego wykształcenia, to nie można różnicować pracowników wówczas na bazie wykształcenia właśnie. Więc proszę bardzo, mimo że wymogu nie ma, ale macie wyższe wykształcenie, specjalizację, to automatycznie obejmują Was 2 grupą. Mówię o tym tak długo, dlatego, że ta kwestia naprawdę doprecyzowania, tak, żeby nie było problemów. Bardzo różne są praktyki w tym zakresie.

Ustawa nie obliguje pracodawców do wypłaty wynagrodzeń zasadniczym wszystkim pielęgniarkom z kwalifikacjami 2 grupy w wysokości 7300 PLN

Nie należy mieć zastrzeżeń do tych pracodawców, którzy zgodnie z przepisami podnoszą wynagrodzenie do poziomu, jakiego chcą. Jeżeli pracodawca ma chęć zapłacić komuś więcej, to płaci. I tutaj ta ustawa absolutnie tego nie zabrania, natomiast z drugiej strony nie można oczekiwać, że ta ustawa wymusza i pojawia się obowiązek wypłacania wszystkim pielęgniarkom i położnym bez względu na to, jaką wykonują pracę, jakie są wymagania na danym stanowisku pracy, wynagrodzenia z drugiej grupy. (…)

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 91

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1056 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Nagroda dla pielęgniarki Krystyny Ptok. Żart?