Wykreśl papierosy z życia swoich pacjentów

2 min czytania
Aktualności
Wykreśl papierosy z życia swoich pacjentów

Rozmawiamy z Magdaleną Cedzyńską, która jest Kierownikiem Poradni Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym.

Z uwagi na fakt, że uzależnienie od nikotyny jest uznawane za chorobę (kod F17.0 w ICD-10; 6C4A.2 w ICD-11), wymaga ono diagnozowania i leczenia w sposób analogiczny do innych chorób przewlekłych. Ważnym elementem praktyki medycznej jest ustalenie, czy pacjent nadal korzysta z produktów zawierających nikotynę oraz podjęcie działań mających na celu rozpoczęcie leczenia uzależnienia.

Jakie czynniki mogą stanowić przeszkodę w podejmowaniu tematu uzależnienia od nikotyny podczas wizyty w placówce ochrony zdrowia?

Często występującymi barierami są ograniczenia czasowe oraz niedostateczne przekonanie o pozytywnym wpływie nawet niewielkich interwencji antynikotynowych na skuteczność walki z nałogiem. Wielu pracowników personelu medycznego deklaruje również potrzebę poszerzenia wiedzy dotyczącej skutecznych strategii interakcji z pacjentem palącym.

W jaki sposób personel medyczny może poszerzyć swoją wiedzę na temat leczenia zespołu uzależnienia od nikotyny?

Od wielu lat specjaliści z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego organizują szkolenia, które są dedykowane tematyce leczenia zespołu uzależnienia od nikotyny. Uczestnicy tych szkoleń mają możliwość pogłębienia swojej wiedzy na temat diagnostyki oraz metod terapeutycznych stosowanych w przypadku uzależnienia od nikotyny. Dodatkowo, szkolenia te pozwalają również na zdobycie informacji na temat profilaktyki pierwotnej nowotworów.

Szkolenia są dostępne w dwóch formach: online oraz stacjonarnej, co daje uczestnikom możliwość wyboru dogodnej dla nich formy i terminu. W ciągu roku starannie planujemy realizację 10 szkoleń, które odbywają się w różnych lokalizacjach na terenie Polski.

Czy udział w szkoleniach wiąże się z jakimiś opłatami?

Szkolenia są finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, co oznacza, że uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem. Podczas stacjonarnych kursów, które zazwyczaj trwają dwa dni, zapewniamy przerwy kawowe i lunch. Ponadto, osobom mieszkającym dalej niż 50 km od miejsca szkolenia oferujemy możliwość noclegu oraz zwrot kosztów dojazdu.

Czy ukończenie kursu wiąże się z przyznaniem uczestnikom punktów edukacyjnych oraz czy niesie za sobą jakieś korzyści?

Po zakończeniu każdego szkolenia odbywa się egzamin. Uczestnik, który pomyślnie zda test, otrzymuje certyfikat potwierdzający umiejętności prowadzenia leczenia zespołu uzależnienia od nikotyny. Ten certyfikat umożliwia uczestnikowi zawarcie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) w ramach Programu Profilaktyki Chorób Odtytoniowych, w tym również choroby POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc).

Dodatkowo, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 21 lutego 2022 r. w sprawie doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, uczestnicy otrzymują 10 punktów edukacyjnych.

Jaki jest proces zgłaszania udziału w szkoleniach?

Aby zapisać się na szkolenia oraz uzyskać szczegółowe informacje, prosimy o skorzystanie z naszej platformy: https://szkoleniazut.coi.pl/. Po rejestracji, każdy uczestnik otrzymuje dostęp do panelu słuchacza, gdzie będzie mógł wybrać preferowany termin szkolenia.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ostrzegały. Ale Zespół Trójstronny wiedział lepiej.

2 min czytania
Dobrze, że te słowa padły… gdyż ukazują role jaką odegrał Zespół w lansowaniu radosnej twórczości legislacyjnej w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek, której skutkiem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki cewnikują mężczyzn. Kilka refleksji.