Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – przełomowe stanowisko związku.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – przełomowe stanowisko związku.

Siatka płac pielęgniarek od lipca 2022

Związek pielęgniarek i położnych jest autorem wielu wariantów siatki płac. Pierwszy wariant opracowany przez związek był następujący:

Pielęgniarka i położna bez specjalizacji
Pielęgniarka i położna ze specjalizacją
Pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją

Od tego zaczęło się całe zło w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych…

Podsumujmy: To związek pielęgniarek jest autorem niesprawiedliwego podziału pielęgniarek. Wszystkie kolejne warianty podziału pielęgniarek to nieudolne naprawianie własnych błędów, które poczynił związek. Błędów, za które odpowiedzialność ponosi pani przewodnicząca Krystyna Ptok.

Nigdy nie było zgody na podział pielęgniarek i położnych na lepsze i gorsze. Zgody na różnicowanie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych wykonujących ten sam zakres zadań. Zgody na dyskryminację i deprecjację przez związki zawodowe, pielęgniarek i położnych absolwentek LM oraz SM.

Od kilku lat redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych samotnie krytykowała projekt i ustawę o wynagrodzeniach autorstwa związków zawodowych. “Osądzano nas od czci i wiary”! Zarzucano jątrzenie… Staliśmy na stanowisku: jedna grupa dla pielęgniarek i położnych, natomiast za podwyższanie kwalifikacji zawodowych – dodatki.

Związek pielęgniarek dostrzega problem po kilku latach

Z satysfakcją czytamy w stanowisku związku pielęgniarek z dnia 19 kwietnia 2022 roku, którego fragment cytujemy poniżej.

Nowy podział pracowników medycznych oraz pracowników działalności podstawowej na grupy zawodowe, jaki został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia bez udziału i akceptacji większości reprezentacji zawodów medycznych ochrony zdrowia, wywołuje wiele kontrowersji także w naszej grupie zawodowej.

Pojawiają się głosy, że poszczególne zawody powinny być wyodrębnione do odrębnych grup oraz stawka wynagrodzenia zasadniczego powinna być ustalona stała i równa dla poszczególnego zawodu (z zachowaniem relacji pomiędzy zawodami z uwagi na kompetencje, odpowiedzialność zawodową, ale i deficyt na rynku pracy), a zdobycie dodatkowych kwalifikacji, kursów, specjalizacji powinno być wynagradzane poprzez gwarantowane stałe dodatki do wynagrodzenia zasadniczego.

źródło: ozzpip.pl

Lepiej za późno niż wcale…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 177

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineNowa siatka płac

Panie ministrze, skrzywdził Pan wiele pielęgniarek.