Wynagrodzenia pielęgniarek – minister zdrowia wyjaśnia.

Wypowiedź ministra zdrowia w sprawie siatki płac pielęgniarek

Minister zdrowia w dniu 10 kwietnia 2024 roku dla Portalu termedia.pl udzieliła wypowiedzi w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Poniżej cytujemy treść wypowiedzi.

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna:

Nie ma mowy o rezygnacji z projektu obywatelskiego. Dokładnie wczoraj z Panem Ministrem Kosem, z przedstawicielami NFZ-u albo przedwczoraj i z pracownikami naszych departamentów rozmawialiśmy i analizowaliśmy dane dostarczone przez NFZ i przez AOTMiT. Dane mówiące o wynagrodzeniach pielęgniarek w różnych grupach z tabeli wynagrodzeń.

Rzeczywiście, w mojej ocenie i mówiłam to od początku, rozbieżność pomiędzy tą grupą drugą, piątą, a szóstą jest zbyt duża i będziemy chcieli tę przestrzeń spłaszczyć.

Natomiast w tej chwili, wyliczamy, jaki będzie koszt wynagrodzeń w tym roku dla w ogóle wszystkich pracowników medycznych, wynikający z tego, że wynagrodzenia w ochronie zdrowia wzrosną o prawie 13%. To znaczy, że przeznaczymy na to ponad 15 miliardów złotych.

Jak Pani doskonale wie, projekt budżetu na ten rok był złożony przez poprzedni rząd. Wprowadziliśmy w nim pewne poprawki związane z naszymi wyborczymi zobowiązaniami wobec np. nauczycieli czy sfery budżetowej, natomiast i tak wzrost zarobków pracowników medycznych jest w tym roku bardzo znaczący i NFZ musi znaleźć te ponad 15 miliardów, natomiast nie mamy środków żeby zabezpieczyć dodatkową podwyżkę w tym roku. I pewnie to powinno być zrozumiałe dla wszystkich. Co nie znaczy, że nie pracujemy nad tą ustawą. W czwartek jest podkomisja i Pan Minister Kos będzie tam reprezentował stanowisko Ministerstwa Zdrowia. Zapewniam środowisko pielęgniarek, że jest to dla nas niezwykle ważne, ale nie ukrywam – trudne zagadnienie.

źródło: termedia.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.6 / 5. Ilość głosów: 84

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8295 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - Sąd: poziom wykształcenia pielęgniarki uzasadnia zróżnicowanie wynagrodzenia.