Wynagrodzenia pielęgniarek – sądy za podwyższeniem wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pielęgniarek do kwoty 8100 zł.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwieWynagrodzenia pielęgniarek
Wynagrodzenia pielęgniarek – sądy za podwyższeniem wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pielęgniarek do kwoty 8100 zł.

O sytuacji płacowej pielęgniarek w szpitalu informuje dyrektor na sesji Rady Powiatu w dniu 29 września 2023 roku. Dyrektor uważa, że wyroki sądów zmierzają do podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pielęgniarek do kwoty 8100 zł.

Jako kolejny głos zabrał Marek Szymkowicz dyrektor ds. medycznych ZOZ w Nysie:

W dniu 1 lipca 2022 r. następuje podwyżka zgodnie z rozporządzeniem o płacach minimalnych w poszczególnych grupach zawodowych w obrębie ochrony zdrowia. Pierwszy raz się zdarzyło, że grupa pielęgniarska została rozdzielona na trzy grupy. Różnica między tymi grupami jest ok. 2000 zł brutto do pensji. Te same osoby robiące te same rzeczy, różniące się wykształceniem.

Sprawa jest taka, że w 2020 roku po tej podwyżce, podwyżka średnio dla pielęgniarek wyniosła 34%. Proszę mi wskazać inną dziedzinę życia w Polsce w ostatnim czasie gdzie podwyżka wyniosła 34%. Bardzo dobrze, że nastąpiła, tylko że na te 34% złożyła się duża grupa osób, które znalazły się w tej najniższej grupie pielęgniarskiej. Dla nich ta podwyżka wyniosła około 20%. Dla osób które znalazły się w tej pośredniej czyli tych specjalistek bądź magisterek bez specjalistek tam podwyżka wyniosła ponad 25%, a w grupie najwyższej, gdzie panie posiadały specjalizacje i tytuł magistra podwyżka wyniosła około 40%. Na dzień dzisiejszy, biorąc pod uwagę same zapisy ustawy o pensji minimalnej w poszczególnych grupach, to dla tej najwyższej grupy w odniesieniu do 30 czerwca 2022 w stosunku do tego, co w tej chwili jest, ta podwyżka sięga 60%.

Sami państwo śledziliście doniesienia jak wielu dyrektorów wpadło w pułapkę związaną z tym, że pierwszego lipca, o czym mówi pan dyrektor Hajduga zmienił się sposób przekazywania pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia na podwyżki. Przestały to być pieniądze ukierunkowane na „pesele” tylko te pieniądze zostały wpompowane w tak zwane procedury. Pamiętajmy o tym, że w te procedury nie tylko podwyżki płac są wpompowane tam również muszą znaleźć odzwierciedlenie podwyżki materiałów opatrunkowych leków mediów, itd., a to wynika z inflacji.

Procedury są wyceniane na podstawie oceny Agencji Oceny Technologii Medycznej, na podstawie wskaźników, które jeszcze są sprzed inflacji, sprzed wojny i sprzed pandemii. My negocjujemy.

Natomiast jest świetnie powiedzieć, że my nic nie robimy i staramy się kogoś zdegradować. Nie. W międzyczasie teraz na ostatnich dniach pojawiła się ustawa. Ona powinna się pojawić wcześniej. Rozporządzenie, które mówi o tym, że wymagane wyższe doświadczenie dotyczy… i tam wskazano, ściśle pielęgniarek oddziałowych. Te pielęgniarki choć byśmy chcieli im obniżyć, choć byśmy nie mieli pieniędzy, musimy je zaszeregować do drugiej grupy, czyli do tej, której wynagrodzenie na obecną chwilę wynosi 8100 zł. To jest coś od czego my, ani żaden dyrektor się nie odwołuje. Tak jest zapisane i koniec. Pielęgniarek oddziałowych w Szpitalu w Nysie jest 17. Jeszcze są oddziałowe, które nie mają wyższego wykształcenia, bo wcześniej nie trzeba było takiego mieć.

W tym momencie jest przynajmniej 7 grup pielęgniarek i każda z nich ma inny interes. Jedne chcą wyższą pensję, bo inne mają wyższe, a robią dokładnie to samo przy łóżku pacjenta.

Teraz sądy wydają inne wyroki. Nie, aby odbierać tylko, aby dodawać. Mamy teraz dodać wszystkim i dorównać do kwoty 8100 zł czyli 60% więcej niż końcem czerwca, a nie dostaliśmy kontraktu wyższego 60%.

Prośba żeby sięgnąć i przeanalizować na czym polegają zapisy tej ustawy. Możemy gadać, ale jak do tego nie zaglądniemy, to my możemy sobie tylko pogadać. Wielkim problemem jest to żeby przeszeregować pielęgniarki i to jest, jakby kwestia negocjacji. Ja tu nie mówię o kwotach.

Zostawmy na razie kwoty, to jest relacja między paniami pielęgniarkami panem dyrektorem, zarządem itd.

Ja powiem dalej, żeby państwo mieli świadomość. Kwota 8100 zł jest to kwota najwyżej zarabiającej pielęgniarki, wyższa od o 1800 zł od pielęgniarki najniżej zarabiających w poszczególnych grupach na tym samym oddziale z tym samym stażem, a nawet ta niżej zarabiająca jest z dłuższym stażem, niż zarabiająca tą wyższą kwotę.

Między pielęgniarką z tej grupy, a lekarzem specjalistą jest różnica 900 zł. Kiedy grupa pielęgniarska otrzymała średnio 34% grupa lekarzy w ZOZ w Nysie dostała podwyżkę na poziomie 7,6% .

źródło: nysa.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 93

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8118 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ostrzegały. Ale Zespół Trójstronny wiedział lepiej.

2 min czytania
Dobrze, że te słowa padły… gdyż ukazują role jaką odegrał Zespół w lansowaniu radosnej twórczości legislacyjnej w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek, której skutkiem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki niefunkcyjne z grupy 2 mają cofane podwyżki wynagrodzeń.