Wynagrodzenia w izbie pielęgniarek. Ewenement.

4 min czytania
Aktualności
Wynagrodzenia w izbie pielęgniarek. Ewenement.


Wynagrodzenia w samorządzie pielęgniarek i położnych

25 maja zamieściliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł poruszający kwestię sposobu ustalania wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych, który jest uregulowany w ustawie. Krótko mówiąc, minimalna płaca zasadnicza pielęgniarki zależy od kwoty bazowej. Kwota bazowa, która będzie obowiązywała od lipca 2021 roku wyniesie 5 167,47 zł. Ta kwota jest średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej w 2020 roku. Natomiast w artykule zwracamy uwagę, że obecna średnia krajowa wynosi już 5 805,72 zł. Różnica wynosi 638,25 zł. Jakie to ma znaczenie dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych w podmiotach leczniczych opisano w  artykule pt. Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

Polecamy także lekturę artykułu pt. Strajk pielęgniarek za 15 dni. Szczegóły.

Powyższy artykuł wzbudził spore zainteresowanie wśród użytkowników portalu. Część z nich wyraża krytyczne opinie o samym artykule oraz o autorze (!?). Bardzo mnie cieszą takie opinie, gdyż daje to możliwość skonfrontowania swojego stanowiska. W przypadku merytorycznych uwag z przyjemnością mogę zweryfikować swoje zdanie.

Przytaczam kilka z takich komentarzy:

• Po co robić zbędny dym? To normalne, że średnia krajowa jest wyliczana na koniec roku i ogłoszona w styczniu roku kolejnego. W ustawie o siatce płac jest też zaznaczone, że wypłata ma wzrastać wraz ze średnia krajową co rok, w lipcu. Nakręcanie się co do średniej krajowej po pierwszym kwartale jest bez sensu.

Pań Mielcarek znowu szuka dziury w całym. Co ma średnie wynagrodzenie z jednego miesiąca do średniego średniego całego roku? Zawsze bierze się pod uwagę miniony rok. Nie wierzę, że średnia za cały bieżący rok będzie wyższa o więcej niż 100-200 zł. Może wymusimy, żeby mnożyli współczynnik co miesiąc?

• Mam takie samo zdanie o panu Mielcarku. Tylko sukcesów w walce o lepsze jutro dla pielęgniarek jakoś nie widać.

Dzień dobry, nie ma Pani racji. Jutro zapraszam do artykułu o zarobkach w izbach pielęgniarskich. Tam średnia krajowa z poprzedniego MIESIĄCA jest podstawą do wypłaty za następny miesiąc. Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

I co w związku z tym? Przez poprzednie 4 lata podnoszono nam pensję wg średniej średniej 2015r i jakoś nikt nie płakał. Teraz jak przyspieszono o pół roku uzyskanie kwoty bazowej wg średniej 2020 to dla Pana znowu źle. Izby to samorząd, mają inne zasady wynagradzania, myślę że nie podnoszą sobie pensji co miesiąc śledząc uważnie wzrost średniej z poprzedniego miesiąca.

Jeszcze raz dziękuje za powyższe komentarze. Dodam także, że nie rozumiem stwierdzenia: "Po co robić zbędny dym"? Myśle, że zwiększenie wynagrodzenia od 3 do 4 tys. złotych za okres 6 miesięcy jest wart poruszenia na portalu. Te pieniądze należą się pielęgniarkom i położnym. Nie dostaną ich z powodu niekorzystnych zapisów w ustawie, które określają że ich zarobek będzie obliczany ze średniej za poprzedni rok a nie aktualnej. Dodam jeszcze, że inflacja za miesiąc kwiecień 2021 roku wyniosła 5,1%.

Więcej komentarzy oraz dyskusja na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Wracajmy do naszego zagadnienia. Otóż jeszcze raz podkreślam, że wynagrodzenia w izbach pielęgniarskich osób z wyboru są obliczane na podstawie średniej krajowej z poprzedniego miesiąca. Czyli za miesiąc maj 2021 roku wynagrodzenie to będzie wielokrotnością średniego wynagrodzenia za kwiecień 2021 – 5 805,72 zł. Dla przykładu podam, że wynagrodzenie to w styczniu 2021 roku wyniosło 5 536,79 zł. Różnica na przestrzeni czterech miesięcy – luty, marzec, kwiecień, maj – wzrosła o 268,93 zł. Jakie to ma skutki finansowe dla pracowników izby. O tym w dalszej części wyliczeń.

Podaję wynagrodzenia w Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych  – za kwiecień 2021 roku:

• sekretarz – 3,5 średniej krajowej – 20 320,02 zł

• skarbnik –  3,5 średniej krajowej – 20 320,02 zł

• prezes – 4,0 średniej krajowej – 23 222,88 zł

Podaję wynagrodzenia w Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych:

1. sekretarz – nie mniej niż 2,0 średniej krajowej – 11 611,44 zł

2. skarbnik –  nie mniej niż 2,0 średniej krajowej – 11 611,44 zł

3. przewodnicząca – nie mniej niż 2,5 średniej krajowej – 14 514,30 zł

Wracajmy do sprawy wzrostu średniej krajowej pomiędzy styczniem a kwietniem 2021 roku. Ten wzrost przekłada się na podwyżkę wynagrodzeń w izbach pielęgniarskich np. przy 3,5 średniej krajowej o kwotę – 941,26 zł. 

Nadmieniam, że w izbach pielęgniarskich wypłacana jest trzynastka oraz nagrody jubileuszowe.

Warto jeszcze podkreślić, że izby pielęgniarskie same sobie określaja wysokość wynagrodzeń.

W najbliższych dniach wystąpię z wnioskiem do naczelnej izby pielęgniarskiej oraz okręgowych izb o informację w sprawie dochodów osiągniętych przez osoby z wyboru za ostatnie lata. Naszym prawem jest dostęp do informacji w powyższej sprawie. Naszym prawem jest wiedza na co są przeznaczane składki członkowskie, ściągane od pielęgniarek i położnych.

Zapraszamy do lektury artykułów w działach:

Nowa siatka płac

       • Dodatki dla pielęgniarek

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8329 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z licencjatem.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek w przychodni Miejsce pracy: Otwock Zakres obowiązków: opieka nad pacjentami w przychodni Rodzaj umowy: Umowa zlecenie / Umowa o…
Aktualności

Awantura - pielęgniarz zarobił ponad dwieście tysięcy.

3 min czytania
Prominentny działacz PiS wiceprezesem izby pielęgniarek Od lat zastanawiało mnie jak to jest możliwe, że działacz PiS jest jednocześnie we władzach okręgowej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 godzin tygodniowo.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Gliwice Zakres obowiązków: Wykształcenie: najlepiej kierunkoweZakres obowiązków: wykonywanie EKG, sprawdzanie przydatności leków, sporządzanie listy leków do…
Komentarze