Wyposażenie gabinetu pielęgniarki szkolnej – co warto wiedzieć?

2 min czytania
Aktualności
Wyposażenie gabinetu pielęgniarki szkolnej – co warto wiedzieć?

We wrześniu 2019 roku weszła w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, według której uczniowie szkół podstawowych i średnich mogą skorzystać z opieki pielęgniarki. Wyposażenie gabinetu pielęgniarki szkolnej jeszcze do niedawna nie było w żaden sposób kontrolowane. Kilka lat temu jednak weszły w życie przepisy regulujące wymagania co do wyposażenia takiego gabinetu. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Jakie pomieszczenie powinna zapewnić placówka pielęgniarce szkolnej?

Zgodnie z przepisami, szkoła musi przeznaczyć na gabinet pielęgniarki szkolnej pomieszczenie, które będzie spełniało ściśle określone wymagania. Sprzęt medyczny, jaki będzie znajdował się w tym wnętrzu, musi być wykonany z materiałów, które można umyć i zdezynfekować. Ta sama zasada dotyczy podłóg i ścian, a nawet łączenia ścian z podłogami. 

Dodatkowo we wnętrzu, w którym wykonywane są badania, powinna znajdować się przynajmniej jedna umywalka z baterią z ciepłą i zimną wodą, a także dozownik z mydłem w płynie oraz dozownik z płynem dezynfekcyjnym. We wnętrzu tym musi znajdować się również pojemnik z jednorazowymi ręcznikami, a także kosz na zużyte ręczniki. 

Wnętrza, w których wykonywane są badania lub zabiegi przy użyciu narzędzi i sprzętu wielokrotnego użycia, powinny być wyposażone w dodatkowy zlew z baterią, a więc niezależny od wymienionej wcześniej umywalki. Przepis ten jednak nie dotyczy sytuacji, w której stanowisko do mycia rąk personelu, a także mycia narzędzi zorganizowane jest w innym pomieszczeniu.

Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w gabinecie pielęgniarki szkolnej?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 roku, gabinet pielęgniarki szkolnej powinien być wyposażony w kozetkę, a także stolik zabiegowy lub stanowisko pracy zaaranżowane w taki sposób, aby umożliwiało wykonywanie zadań powierzonych tej specjalistce.  

We wnętrzu tym muszą znaleźć się też podstawowe akcesoria medyczne, takie jak aparat do pomiaru ciśnienia krwi ze stetoskopem czy waga medyczna ze wzrostomierzem. W gabinecie pielęgniarki szkolnej należy umieścić też tablice Snellena do badania ostrości wzroku, tablice Ishihary do badania widzenia barwnego, a także siatki centylowe.  

W pomieszczeniu tym nie może zabraknąć również parawanu, biurka, szafki kartotecznej oraz mebli do przechowywania środków medycznych i leków. W gabinecie pielęgniarki szkolnej musi znajdować się również przenośna apteczka pierwszej pomocy, której dokładne wyposażenie również zostało ujęte w powyższej ustawie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – Sąd: ukończenie studiów wyższych nie dawało uprawnień.

3 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 117 PLN/godz. Zobacz jakie pielęgniarki są poszukiwane.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki Firma z siedzibą w Berlinie będzie współpracować w Polsce z pielęgniarkami w celu przeprowadzenia wizyt domowych w ramach badania…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek wygłasza fałszywą tezę o uprawnieniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes izby pielęgniarek wypowiada zaskakujące opinie Mamy bardzo napiętą sytuację w podmiotach leczniczych. Powodem są płace pielęgniarek i położnych. Z jednej strony…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek - rozdwojenie jaźni wiceministra zdrowia.