Wystąpienie redakcji Gazety i Portalu do NIPiP oraz OZZPIP w sprawie potrzeby racjonalnego uregulowania kwestii norm zatrudnienia w nowej ustawie o zoz.

3 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaWystąpienia redakcji Gazety i Portalu
Wystąpienie redakcji Gazety i Portalu do NIPiP oraz OZZPIP w sprawie potrzeby racjonalnego uregulowania kwestii norm zatrudnienia w nowej ustawie o zoz.

 

                                                                                                        Poznań, dnia 3 listopada 2008 r.

Pani Dorota Gardias

Przewodnicząca Zarządu Krajowego

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego

Pielęgniarek i Położnych

Warszawa

 

Szanowna Pani!

 

Nawiązując do zapisów uchwalonej przez Sejm w dniu 21 października 2008 r. Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, zwracam się do Pani z zapytaniem czy nie uważa Pani, że zapisy art. 16 dotyczącego minimalnych norm zatrudnienia są niekorzystne dla ponad dwustutysięcznej korporacji zawodowej pielęgniarek i położnych. Zapisy te przeniesione są z poprzednio obowiązującej Ustawy i powszechnie wiadomo, że się nie sprawdziły.

Dotychczasowa praktyka wykazała bowiem, że przedmiotowe normy były i są nadal nagminnie niedotrzymywane przez poszczególne zakłady opieki zdrowotnej. Ponadto kuriozalny jest fakt przyznania kompetencji ustalania norm zatrudnienia kierownikom poszczególnych jednostek ochrony zdrowia. Liczne doniesienia prasowe ostatnich miesięcy potwierdzają powyższe spostrzeżenia.

Wobec zaistniałej sytuacji należy naszym zdaniem dążyć do zmiany istniejących rozwiązań w przedmiotowym zakresie i ustawowo zobligować Ministerstwo Zdrowia nie do wskazywania sposobu ustalania norm lecz do ich określenia. Ministerstwo Zdrowia natomiast powinno na podstawie ustawowej delegacji wydać stosowne rozporządzenie w sprawie zakładowych norm zatrudniania pielęgniarek i położnych, w którym powinien zostać określony sposób ustalania zakładowych norm w oparciu o normy ogólne, wydane przez Ministerstwo. Winny one stanowić załącznik do umowy z NFZ, a ich realizacja podlegać stałej kontroli organów uprawnionych do nadzoru nad zakładami opieki zdrowotnej.

W związku ze znaczeniem przedmiotowych zagadnień, proszę Panią o zajęcie w stosunku do nich stanowiska i przekazanie stosownej opinii Redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej, do wykorzystania na Portalu, z przeznaczeniem dla środowiska pielęgniarskiego.

Pragnę jednocześnie poinformować Panią, że problemy związane z ustalaniem norm zatrudnienia są przedmiotem wielu emocjonalnych komentarzy na Portalu Pielęgniarek i Położnych. Ze szczególnym zainteresowaniem naszego środowiska zawodowego spotkał się również artykuł pod tytułem „Fakty i mity – normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych”, zamieszczony na łamach szóstego numeru Gazety Pielęgniarki i Położnej.

W związku z mającym się odbyć w dniu 4 listopada br. posiedzeniem Sejmowej Komisji Zdrowia w celu dokonania m. in. oceny poprawek zgłoszonych przez Senat do ww Ustawy, przedmiotowa sprawa wydaje się mieć szczególnie istotne znaczenie.

Z poważaniem

 

                                                               Redaktor Naczelny

                                                                                /-/

                                                                Mariusz Mielcarek

 


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7601 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – Sąd: ukończenie studiów wyższych nie dawało uprawnień.

3 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 117 PLN/godz. Zobacz jakie pielęgniarki są poszukiwane.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki Firma z siedzibą w Berlinie będzie współpracować w Polsce z pielęgniarkami w celu przeprowadzenia wizyt domowych w ramach badania…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek wygłasza fałszywą tezę o uprawnieniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes izby pielęgniarek wypowiada zaskakujące opinie Mamy bardzo napiętą sytuację w podmiotach leczniczych. Powodem są płace pielęgniarek i położnych. Z jednej strony…
Komentarze