Wzór munduru galowego pielęgniarki i pielęgniarza ustalony przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie.

1 min czytania
Aktualności

Dzięki uprzejmości przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego pani Doroty Kilańskiej, publikujemy ustalony przez PTP wzór munduru galowego pielęgniarza i pielęgniarki, który został zaprezentowany w dniu 13 maja 2010 roku podczas X Kongresu Pielęgniarek Polskich. 

 

W związku z pytaniem redakcji Portalu w sprawie kompetencji Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w zakresie ustalania wzoru munduru galowego, przewodnicząca Towarzystwa poinformowała, że w swojej ponad 50 letniej historii PTP dbając o prestiż zawodu, jego wizerunek wewnątrz i  na zewnątrz  środowiska, ustalało wzór munduru galowego, a także ceremoniały związane z pielęgniarstwem. W stanowisku  PTP  dotyczącym tego zagadnienia są odniesienia do literatury publikowanej w tym zakresie.

Przewodnicząca PTP podkreśliła, że obecna inicjatywa była wynikiem odpowiedzi na  potrzeby środowiska, 'koleżanki zgłaszały taką prośbę od dawna, środowisko potrzebuje wzorców, wytycznych by wrócić do dawnych tradycji, kształtować nowe pokolenia pielęgniarek nie tylko w zakresie umiejętności, ale postaw i szacunku dla symboli zawodu’.

Stanowisko spotkało się z aprobatą środowiska, co nas bardzo cieszy, jednakże oczekiwano zdjęć, na podstawie których będzie można uszyć wskazany w stanowisku wzór, stąd inicjatywa Towarzystwa, które przygotowało taki wzór – dodała przewodnicząca PTP.

Przewodnicząca PTP poinformowała również, że w dokumencie znajdującym się adresem www znajduje się więcej informacji na temat wcześniejszych tradycji.

 

 

Opracował

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

14 października 2009 roku – Uroczysty strój pielęgniarki i położnej. Ten artykuł czytano ponad 6 000 razy. KOMENTARZY 23.

26 kwietnia 2010 roku – Jednolite stroje służbowe pielęgniarek i położnych w całej Polsce? Jak takie rozwiązanie miałoby szanse na wprowadzenie w naszym kraju? Zobacz informację z kraju, w którym taki system wprowadzono. Ten artykuł czytano prawie 3 000 razy. KOMENTARZY 33.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7702 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rewolucyjna terapia falą uderzeniową: Skuteczny sposób na ostrogi piętowe

4 min czytania
Ostrogi piętowe to powszechny stan, który dotyka wielu ludzi, powodując intensywny ból w dolnej części stopy, zwłaszcza podczas chodzenia lub stania. Stan…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek o koniecznej gradacji awansowej.

2 min czytania
Związek pielęgniarek o celu zmiany ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP…
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Komentarze