Wzrost pensji pielęgniarek – komunikat ministerstwa zdrowia.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Wzrost pensji pielęgniarek – komunikat ministerstwa zdrowia.

Informacja ze strony internetowej ministerstwa z dnia 22 czerwca 2022 r.

Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła senackie poprawki do Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Jutro głosowanie ustawy w Sejmie, a od lipca, po podpisaniu ustawy przez Prezydenta RP, w życie wejdą podwyżki minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Po raz pierwszy w historii pracodawca nie będzie mógł zejść z pensją dla pracowników placówek ochrony zdrowia poniżej ustalonego minimum.

Ustawa obejmuje osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę w podmiotach leczniczych. Zgodnie z przyjętymi szacunkami, dotyczy ona blisko 500 tys. osób. Określa najniższe gwarantowane prawem wysokości wynagrodzeń zasadniczych dla medycznych i niemedycznych pracowników działalności podstawowej. Dotychczas, w najnowszej historii Polski nie było ustawy, która dawałaby pracownikom systemu ochrony zdrowia gwarancję płacy minimalnej.

Redakcja nadmienia, że w czerwcowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronach 6 i 7, publikujemy całą ustawę o wynagrodzeniach wraz z tabelą zaszeregowania, która czeka na podpis prezydenta. Dostęp do e-wydania gazety jest bezpłatny, po kliknięciu w poniższy link.

Ustawa jest realizacją ustaleń zawartych w stanowisku Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia z 5 listopada 2021 r. Za takim stanowiskiem opowiedziały się dwie  z trzech działających w Polsce central związków zawodowych. Stanowisko poparły też organizacje reprezentujące pracodawców.

Zobacz także artykuł: Podwyżki pielęgniarek – kiedy wyższa wypłata.

Przykładowy wzrost gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych

– lekarz specjalista II stopnia: z 6 769 zł do 8 210 zł – wzrost o 1 441 zł;
– lekarz specjalista I stopnia: z 6 201 zł do 8 210 zł – wzrost o 2 009 zł;
– mgr pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją: z 5 478 zł do 7 304 zł – wzrost o 1 827 zł;
– mgr farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, psycholog bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł – wzrost o 1 590 zł;
– ratownik medyczny, pielęgniarka ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 5 323 zł – wzrost o 1 550 zł;
– opiekun medyczny, technik medyczny ze średnim wykształceniem: z 3 772 zł do 4 870 zł – wzrost o 1 097 zł;
– sanitariusz, salowa: z 3 049 zł do 3 680 zł – wzrost o 632 zł.

Uchwalenie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w zależności od grupy zawodowej gwarantuje więc podwyżki od 17 do 41 proc. Średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie aż o 30 proc.

Ministerstwo zdrowia o realizacji postulatu izby i związku pielęgniarek

Jeszcze przed przyjęciem ustawy przed Sejm, Ministerstwo Zdrowia wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pielęgniarek, do grupy która dotychczas obejmowała pracowników wykonujących zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, dołączyło pielęgniarki i położne z wykształceniem średnim. Była to wyraźna realizacja postulatu tej właśnie grupy zawodowej.

źródło: gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

Ostatni akapit powyższego komunikatu przyjmujemy ze zdziwieniem, gdyż rozmija się on z prawda. Sprawę szczegółowo opisaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych, w artykule pt. Wiceminister – doceniliśmy pielęgniarki z wieloletnim stażem.

Linki i śródtytuły pochodzą od redakcji Portalu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Nowość! Skarpetki dla pielęgniarek i położnych.