Z całej Polski nadchodzą alarmujące sygnały, że pielęgniarki zatrudnione w DPS rezygnują z pracy, przenosząc się do zakładów opieki zdrowotnej lub zagranicznych placówek ochrony zdrowia bądź pomocy społecznej. Przyczyna: niższe płace od oferowanych w zoz.

2 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra pracy i polityki społecznej oraz ministra zdrowia w sprawie uregulowania kwestii wynagrodzeń pracowników domów pomocy społecznej

   Z całej Polski nadchodzą alarmujące sygnały, że pielęgniarki zatrudnione w domach pomocy społecznej rezygnują z pracy, przenosząc się do zakładów opieki zdrowotnej lub zagranicznych placówek ochrony zdrowia bądź pomocy społecznej. Przyczyną masowej migracji pielęgniarek jest ich nieuregulowana sytuacja zawodowa, gdyż pracują poza systemem ochrony zdrowia, oraz zdecydowanie niższe płace od oferowanych w zakładach opieki zdrowotnej.

   Wprawdzie domy pomocy społecznej są placówkami samorządowymi, ale ich problemy wynikają z braku odpowiednich regulacji prawnych. W obecnym stanie prawnym zarówno resort zdrowia, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia uchylają się od ponoszenia kosztów niezbędnej całodobowej pielęgnacji oraz koniecznej rehabilitacji osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych przebywających w domach pomocy. Cynicznie wskazuje się jedynie możliwość skorzystania ze środowiskowej opieki pielęgniarskiej, która jest nieadekwatna w wypadku osób w bardzo ciężkim stanie zdrowia – kierowanych do domów pomocy często wprost ze szpitali, ZOL, ZPO i hospicjów – oraz osób wielonarządowo niepełnosprawnych, niejednokrotnie trwale przykutych do łóżek.

   Proszę o wyjaśnienie, jak ministerstwa zamierzają uregulować tę kwestię?

   Jak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia zamierzają rozwiązać problem urealnienia płac pracowników domów pomocy społecznej?

   Sprawa jest bardzo pilna, gdyż mieszkańcom domów pomocy grozi utrata minimalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, a systemowi ochrony zdrowia – znacznie zwiększony napływ ciężko i nieuleczalnie chorych do oddziałów szpitalnych. Postępuje negatywny dobór personelu. Wzrasta ilość sygnałów o niedostatecznej jakości usług świadczonych w domach pomocy.

   Chciałbym poznać zamierzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia, które realnie zmienią na lepsze sytuację finansową pielęgniarek pracujących w stacjonarnych całodobowych placówkach pomocy społecznej, a tym samym nie pogorszą sytuacji osób starszych, chorych i niepełnosprawnych wymagających długoterminowej opieki.

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Mańka

   Lublin, dnia 3 kwietnia 2007 r.


Zobacz także:

Październikowe podwyżki nie objeły pielęgniarek pracujących w jednostkach budżetowych, domach pomocy społecznej, stacjach sanitarno – epidemiologicznych oraz stacjach krwiodawstwa i medycyny pracy oraz żłobkach. Tak skonstruowana ustawa jest dalece niesprawiedliwa.

Reportaż poruszający sprawę skandalicznie niskich płac pielęgniarek zatrudnionych w Domach Pomocy Społecznej. Pielęgniarek wykonujacych zawód w DPS nie objęła ustawa '203′ oraz ustawa podwyżkowa z 2006 roku.

 
 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8843 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - to druga specjalizacja ciesząca się największym zainteresowaniem personelu pielęgniarskiego.

1 min czytania
Tysiące pielęgniarek chce uzyskać tytuł w tej dziedzinie pielęgniarstwa. Pielęgniarstwo chirurgiczne to jedna z kluczowych dziedzin specjalizacji w zawodzie pielęgniarki, niezbędna dla…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Wyzwanie dla pielęgniarek - opieka nad transpłciowym mężczyzną w ciąży.

2 min czytania
Brak przeszkolenia pielęgniarek przyczynia się do wykluczenia społecznego pacjentów… W majowym wydaniu miesięcznika branżowego pielęgniarek i położnych przytaczamy fragment interpelacji poselskiej z…
Aktualności

Letnia wygoda w pracy – sukienki medyczne stworzone dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Styl i komfort na dyżurze – sukienki medyczne na lato Wraz z nadejściem cieplejszych dni wielu pracowników ochrony zdrowia poszukuje odzieży, która…
Komentarze