Z redakcyjnej poczty: Czy jest jakieś prawo, które reguluje uprawnienia pielęgniarki do intubacji dotchawiczej?

1 min czytania
Aktualności

Czy jest jakieś prawo, które reguluje uprawnienia pielęgniarki do intubacji dotchawiczej. Czy ma mieć ukonczony konkretny kurs, specjalizacje itp. Czy żadne tego typu normy jej nie obowiązuja.

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Regulacją prawną, która porusza kwestię intubacji dotchawiczej przez pielęgniarkę jest rozporządzenie ministra zdrowia. Pielęgniarka i położna jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych. Uprawnienia te są przyznane pod warunkiem odbycia np. kursu specjalistycznego, kwalifikacyjnego lub uzyskaniem tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

 


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 2 września 1997 r.
W SPRAWIE ZAKRESU I RODZAJU ŚWIADCZEŃ ZAPOBIEGAWCZYCH, DIAGNOSTYCZNYCH, LECZNICZYCH I REHABILITACYJNYCH, WYKONYWANYCH PRZEZ PIELĄGNIARKĄ SAMODZIELNIE, BEZ ZLECENIA LEKARSKIEGO, ORAZ ZAKRESU I RODZAJU TAKICH ŚWIADCZEŃ WYKONYWANYCH PRZEZ POŁOŻNĄ SAMODZIELNIE.
(Dz. U. Nr 116, poz. 750)

– wyciąg –

§ 1. Pielęgniarka jest uprawniona do wykonywania samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego:

3) świadczeń leczniczych obejmujących:

t) wykonywanie intubacji dotchawiczej w sytuacjach nagłych, pod warunkiem uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Pielęgniarka w ratownictwie

Standardy Wytyczne Resystutacji 2005

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze