Z redakcyjnej poczty: Jestem magistrem pielęgniarstwa. Ukończyłam jednolite zaoczne studia magisterskie. Studia te odbywałam według ówcześnie obowiązującego programu nauczania (nie obowiązywała liczba 6100 godzin nauki).

2 min czytania
Aktualności

Witam!
Panie Mariuszu proszę o pomoc w odpowiedzi na nurtujące Mnie pytania.
Otóż: w 2000r. ukończyłam 2,5 letnie Medyczne Studium Zawodowe kształcące w zawodzie pielęgniarskim. Po ukończeniu szkoły i odbyciu rocznego stażu podyplomowego w 2001 r. otrzymałam prawo wykonywania zawodu pielęgniarki. W 2000r. jednocześnie rozpoczęłam naukę na zaocznych jednolitych studiach magisterskich pielęgniarskich. W 2005r. po złożeniu egzaminu magisterskiego ukończyłam studia i otrzymałam tytuł cyt. za dyplomem: 'magister pielęgniarstwa’. Studia te odbywałam według ówcześnie obowiązującego programu nauczania (nie obowiązywała liczba 6100 godzin nauki). Po wejściu Polski do UE uczelnie miały dostosować programy nauczania do wymogów UE (do czego zostały zobowiazane wydanym rozporządzeniem w 2004r.)
W związku z tym moje pytania brzmią następująco:
1) Jak się ma Moje wykształcenie do obowiązującej dyrektywy UE, oraz ewentualnego ubiegania się o potwierdzenie kwalifikacji do pracy w UE?
2) Czy izby pielęgniarskie bądź ktokolwiek inny może zakwestionować mój dyplom studiów magisterskich?
3) W jaki sposób fizycznie w ciągu jednego roku uczelnia miała dostosować program nauczania do wymogów UE? Czy można zmieniać program nauczania w trakcie jego trwania? (rozporządzenie 2004r. studia ukończyłam 2005r.)
4) I w końcu czy to rozporządzenie może działać wstecz, jeżeli studia rozpocząłem w 2000r. a rozporządzenie weszło w życie 2004r. Rozumiem, że powinno obowiązywać tych studentów, którzy rozpoczną naukę po ogłoszeniu rozporządzenia.

Łączę wyrazy szacunku i pozdrawiam

Imie i Nazwisko autorki listu do wiadomości redakcji.


Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Należy podkreślić na wstępie, że wymaganym standardem kształcenia jest standard obowiązujący w dniu zakończenia kształcenia. Takie jest prawo. Przedstawiciele ministerstwa zdrowia i ministerstwa edukacji i nauki często podkreślaja, że standardy nie były całkowicie zmieniane tylko 'modyfikowane’ i uczelnie miały czas na ich dostosowanie do nowych wymogów. Trudno mi takie stanowisko ocenić. Standardy były zmieniane kilkukrotnie od 2000 roku do 2005 roku włącznie.

Na marginesie dodam, choć Pani ten aspekt nie dotyczy /ma Pani stwierdzone prawo wykonywania zawodu/, że zdaniem 'Ministerstwa Zdrowia nie ma przeszkód, aby stwierdzić prawo wykonywania zawodu w stosunku do tych absolwentów magisterskich studiów pielęgniarskich i położniczych, które, choć nie zrealizowały 6100 godzin kształcenia, to zrealizowały 4600 godzin kształcenia’ / cytat ze spotkania rektorów uczelni medycznych w ministerstwie zdrowia w dniu 11 kwietnia 2006 roku/.


Co do uznania kwalifikacji w krajach UE to Dyrektywa 2005/36WE określa, że zasada  AUTOMATYCZNEGO UZNAWANIA dotyczy polskich pielęgniarek i położnych posiadających dyplom  ukończenia studiów wyższych z tytułem magistra pielęgniarstwa/położnictwa z datą odniesienia l maj 2004 rok, czyli datą rozpoczęcia studiów. Więcej informacji w tej sprawie pod linką: Uznawanie Kwalifikacji Zawodowych w Krajach Unii Europejskiej.

Z uzyskaniem zaświadczenia o kwalifikacjach zawodwych w izbie pip nie powinna mieć Pani żadnych kłopotów.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Zobacz też:

Uznawanie Kwalifikacji Zawodowych w Krajach Unii Europejskiej  – rgulacje prawne

Uznawanie kwalifikacji w krajach UE i Polsce

Praca za granicą

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7698 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Związek pielęgniarek - wyższa grupa od razu po podniesieniu kwalifikacji.

3 min czytania
Związek pielęgniarek o wynagrodzeniu w kontekście podnoszenia kwalifikacji zawodowych W projekcie ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok skierowanej do sejmu napisano: 4. „Podmiot…
Komentarze