Z redakcyjnej poczty: Jestem pielęgniarką zatrudnioną w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a moja płaca netto wynosi nie całe 900 zł.

3 min czytania
Aktualności

Bardzo proszę o pomoc w sprawie wprowadzenia Ustawy z dnia 22 lipca 2006r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzenia. Jestem pielęgniarką zatrudnioną w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a moja płaca netto wynosi nie całe 900 zł. Dopiero po protestach w służbie zdrowia zarówno Premier i Minister Zdrowia obiecali podwyżki płac dla pielęgniarek ze względu na ich głodowe pensje. Wprowadzono ustawę o wzroście wynagrodzenia i pensje pielęgniarek wzrosną od 300-500 zł, jednak nas całkowicie pominięto mimo, że równe traktowanie wobec prawa przez władze publiczne gwarantuje  nam w art.32 Konstytucji. Czuję się przez to rozgoryczona, ponieważ wymogi i standardy pracy są bardzo wysokie, a praca jest trudna i obarczona wieloma zagrożeniami, natomiast płace są bardzo niskie i nie zapewniają godziwych warunków życia. Dlatego też jestem zaskoczona, że podwyżki nie obejmują między innymi pielęgniarek zatrudnionych w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jednostki Krwiodawstwa podległe są Ministrowi Zdrowia i finansowane są ze środków budżetowych Ministerstwa. Działalność Stacji Krwiodawstwa reguluje Ustawa o publicznej służbie krwi (DZ.U.106 poz.681/1997r. ze zmianami DZ.U.223 poz. 2215/2003r). Ustawa w art.23 stwierdza, że Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaliczają się do zakładów opieki zdrowotnej w myśl ustawy o tych zakładach zdrowotnych (DZ.U. 91 poz. 408/1991r.ze zmianami DZ.U. 143 poz. 1032/2006r.). Stacje te wykonują zadania określone w ich statucie i są świadczeniodawcami świadczeń zdrowotnych (art.5.pkt.41 ustawy o świadczeniach zdrowotnych DZ.U.210 poz.2135/2004 ze zm.).
W związku z powyższym Ustawa z dnia 22 lipca 2006r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzenia powinna dotyczyć również pielęgniarek zatrudnionych w Regionalnych Centralach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.


Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Bardzo dziękuję za korespondencję i włożony wysiłek w przygotowanie pytania. Niestety nie jest to łatwe zajęcie, nie wspominając o przygotowaniu odpowiedzi. Niestety nie mam dla Pani dobrych wiadomości. Rozumiem Pani rozżalenie i pewnie sam byłbym wściekły w takiej sytuacji w jakiej Pani się znalazła.

Pani wywód sprowadza się do stwierdzenia, że Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są świadczeniodawcami, bo przecież sam tytuł  ustawy podwyżkowej to: 'o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzenia’. Pojęcie świadczenidawcy w jednej ustawie, w tym przypadku ustawie o publicznej służbie krwi, nie znaczy to samo co w ustawie podwyżkowej! Każda ustawa zawiera na początku swojej treści tzw. słowniczek pojęć zastosowanych w ustawie.

W ustawie podwyżkowej pojęcie świadczeniodawcy oznacza: 'świadczeniodawca w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych’.

Zgodnie z wyżej  cytowaną ustawą świadczeniodawca to:

  • zakład opieki zdrowotnej wykonujący zadania określone w jego statucie, grupową praktykę lekarską, grupową praktykę pielęgniarek lub położnych, osobę wykonującą zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
  • osobę fizyczną inną niż w/w wymieniona , która uzyskała fachowe uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i udziela ich w ramach wykonywanej działalności gospodarczej np. rehabilitant.

Świadczenidawcą w rozumieniu ustawy z 2004 roku jest podmiot, który ma umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych z NFZ. Takiej umowy Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie mają. Są one finansowane z dotacji budżetowej.

Wiem, że te zawiłości prawne nie powinny mieć wpływu na to, że pielęgniarki zatrudnione w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie dostaną podwyżki od października 2006 roku. Niestety rzeczywistość jest inna.

Niestety muszę dodać, że w ustawie budżetowej na 2007 rok nie przewidziano środków finansowych na podwyżki płac w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

P.S.

Nie znalazłem w aktach prawnych potwierdzenia na Pani słowa: ’ Stacje te wykonują zadania określone w ich statucie i są świadczeniodawcami świadczeń zdrowotnych (art.5.pkt.41 ustawy o świadczeniach zdrowotnych DZ.U.210 poz.2135/2004 ze zm.).

 

 

  

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek - pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji.

1 min czytania
Pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji w sprawie złośliwego zaszeregowania do grup w siatce płac W najnowszym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze