Z redakcyjnej poczty: Jestem pielęgniarką zatrudnioną w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a moja płaca netto wynosi nie całe 900 zł.

3 min czytania
Aktualności

Bardzo proszę o pomoc w sprawie wprowadzenia Ustawy z dnia 22 lipca 2006r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzenia. Jestem pielęgniarką zatrudnioną w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a moja płaca netto wynosi nie całe 900 zł. Dopiero po protestach w służbie zdrowia zarówno Premier i Minister Zdrowia obiecali podwyżki płac dla pielęgniarek ze względu na ich głodowe pensje. Wprowadzono ustawę o wzroście wynagrodzenia i pensje pielęgniarek wzrosną od 300-500 zł, jednak nas całkowicie pominięto mimo, że równe traktowanie wobec prawa przez władze publiczne gwarantuje  nam w art.32 Konstytucji. Czuję się przez to rozgoryczona, ponieważ wymogi i standardy pracy są bardzo wysokie, a praca jest trudna i obarczona wieloma zagrożeniami, natomiast płace są bardzo niskie i nie zapewniają godziwych warunków życia. Dlatego też jestem zaskoczona, że podwyżki nie obejmują między innymi pielęgniarek zatrudnionych w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jednostki Krwiodawstwa podległe są Ministrowi Zdrowia i finansowane są ze środków budżetowych Ministerstwa. Działalność Stacji Krwiodawstwa reguluje Ustawa o publicznej służbie krwi (DZ.U.106 poz.681/1997r. ze zmianami DZ.U.223 poz. 2215/2003r). Ustawa w art.23 stwierdza, że Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaliczają się do zakładów opieki zdrowotnej w myśl ustawy o tych zakładach zdrowotnych (DZ.U. 91 poz. 408/1991r.ze zmianami DZ.U. 143 poz. 1032/2006r.). Stacje te wykonują zadania określone w ich statucie i są świadczeniodawcami świadczeń zdrowotnych (art.5.pkt.41 ustawy o świadczeniach zdrowotnych DZ.U.210 poz.2135/2004 ze zm.).
W związku z powyższym Ustawa z dnia 22 lipca 2006r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzenia powinna dotyczyć również pielęgniarek zatrudnionych w Regionalnych Centralach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.


Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Bardzo dziękuję za korespondencję i włożony wysiłek w przygotowanie pytania. Niestety nie jest to łatwe zajęcie, nie wspominając o przygotowaniu odpowiedzi. Niestety nie mam dla Pani dobrych wiadomości. Rozumiem Pani rozżalenie i pewnie sam byłbym wściekły w takiej sytuacji w jakiej Pani się znalazła.

Pani wywód sprowadza się do stwierdzenia, że Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa są świadczeniodawcami, bo przecież sam tytuł  ustawy podwyżkowej to: 'o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzenia’. Pojęcie świadczenidawcy w jednej ustawie, w tym przypadku ustawie o publicznej służbie krwi, nie znaczy to samo co w ustawie podwyżkowej! Każda ustawa zawiera na początku swojej treści tzw. słowniczek pojęć zastosowanych w ustawie.

W ustawie podwyżkowej pojęcie świadczeniodawcy oznacza: 'świadczeniodawca w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych’.

Zgodnie z wyżej  cytowaną ustawą świadczeniodawca to:

  • zakład opieki zdrowotnej wykonujący zadania określone w jego statucie, grupową praktykę lekarską, grupową praktykę pielęgniarek lub położnych, osobę wykonującą zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki,
  • osobę fizyczną inną niż w/w wymieniona , która uzyskała fachowe uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych i udziela ich w ramach wykonywanej działalności gospodarczej np. rehabilitant.

Świadczenidawcą w rozumieniu ustawy z 2004 roku jest podmiot, który ma umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych z NFZ. Takiej umowy Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie mają. Są one finansowane z dotacji budżetowej.

Wiem, że te zawiłości prawne nie powinny mieć wpływu na to, że pielęgniarki zatrudnione w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie dostaną podwyżki od października 2006 roku. Niestety rzeczywistość jest inna.

Niestety muszę dodać, że w ustawie budżetowej na 2007 rok nie przewidziano środków finansowych na podwyżki płac w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

P.S.

Nie znalazłem w aktach prawnych potwierdzenia na Pani słowa: ’ Stacje te wykonują zadania określone w ich statucie i są świadczeniodawcami świadczeń zdrowotnych (art.5.pkt.41 ustawy o świadczeniach zdrowotnych DZ.U.210 poz.2135/2004 ze zm.).

 

 

  

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7701 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
Komentarze