Zalecenia Stowarzyszenia Pielęgniarek (OSI).

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Zalecenia Stowarzyszenia Pielęgniarek (OSI).


Zalecenia dla pielęgniarek operacyjnych

UWAGA!!! MZ wykupiło dla pielęgniarek ubezpieczenie SARS-CoV-2

Poznań, 23.03.2020 r.

Szanowni Państwo,

Przekazuję w Państwa ręce zalecenia opracowane przez członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek (OSI) dedykowane dla pielęgniarek operacyjnych pracujących przy pacjentach z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).

Opracowane zalecenia stanowią poglądową bazę oraz wskazanie dodatkowych zachować, a także podkreślenie tych aspektów opieki, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa operowanego pacjenta – a zwłaszcza narażonego personelu operacyjnego.

Apeluję mocno wraz z OSI, że nie powinno się personelu pracującego w obrębie bloku operacyjnego, delegować do pracy w ramach innych oddziałów (w dwóch jednostkach organizacyjnych danego szpitala podczas jednego dyżuru), gdyż niesie to ryzyko narażenia personelu bloku na zakażenie, dalszą transmisję wirusa, a także w konsekwencji problemy w zastąpieniu na stanowisku pracy personelu operacyjnego, pracownikami z innymi oddziałów szpitala (brak wymaganego doświadczenia i kwalifikacji).

Proszę o rozpowszechnianie przesłanych wytycznych w obrębie szpitali i stosowanie się do nich, a także rozsądne i bezpieczne postępowania podczas wykonywanej pracy.

Z poważaniem,
mgr Beata Bożek-Bezler

Konsultant Wojewódzki Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Operacyjnego

Wytyczne postępowania dla pielęgniarek operacyjnych

Zalecenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek dla pielęgniarek operacyjnych pracujących przy operacjach pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).

Poniższe zalecenia nie oddają całości opieki pielęgniarek operacyjnych w fazie przedoperacyjnej, śródoperacyjnej i pooperacyjnej. Charakter tej opieki został opisany w standardach pielęgniarskiej praktyki klinicznej w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego i obowiązują one również podczas opieki na pacjentem z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19).

Celem niniejszego dokumentu jest wskazanie dodatkowych zachorowań i podkreślenie tych aspektów opieki, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa operowanego pacjenta i personelu.

Poniższe zalecenia nie uwzględniają wszystkich rozwiązań architektonicznych występujących w blokach operacyjnych w Polsce. Należy zatem dostosować je do swoich warunków lokalowych. Zdaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek należy pracować według procedur obowiązujących w danych jednostkach w sytuacji kontaktu z pacjentem zakażonym lub podejrzanym o zakażenie patogenem alarmowym.
W sytuacji pandemii niedopuszczalne są praktyki delegowania personelu do pracy w dwóch jednostkach organizacyjnych danego szpitala podczas jednego dyżuru (na przykład delegowanie pielęgniarek operacyjnych do pracy w oddziale, czy na SOR, a potem powrotu na blok operacyjny).

Przeczytaj cały dokument "Zalecenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek dla pielęgniarek operacyjnych pracujących przy operacjach pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19)."Zobacz także:

Pielęgniarka o zembalowym oraz dodatku za epidemię.

Pielęgniarki oddziałowe: jesteśmy oburzone!

"Należy piętnować postawę tej pielęgniarki" – powiedział wiceprezes Lotos.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7265 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

160 kursów dla pielęgniarek i położnych. Mimo pandemii.

2 min czytania
Szkolenia pielęgniarek i położnych Ze względu na panujące obostrzenia, prowadzenie kształcenia podyplomowego w 2020 r. zostało ograniczone w znacznym stopniu. Mimo utrudnień,…
Aktualności

Pielęgniarki piją sobie kawę – stanowisko dyrektora szpitala.

3 min czytania
Interwencja izby pielęgniarek W dniu 14 stycznia 2022 roku informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych o stanowisku izby pielęgniarskiej w sprawie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z wynagrodzeniem 45-52 PLN/h.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przedstawiamy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ. Oferta dotyczy placówki medycznej Jutro Medical.  Jako Pielęgniarka/Pielęgniarz będziesz obsługiwać wizyty stacjonarnie, jak…
Komentarze