Zamach na samodzielność zawodową praktyk pielęgniarek i położnych rodzinnych – Postulaty Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinna
Zamach na samodzielność zawodową praktyk pielęgniarek i położnych rodzinnych – Postulaty Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce.

 

 

Zobacz także: więcej informacji o Parlamentarnym Zespole ds. pielęgniarek i położnych:

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 1/2016 – Wyszło jak zawsze

11 marca 2016 roku – Robi się ciekawie – notatka ze spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej w dniu 9 marca 2016 roku.

oraz o jego przewodniczącej:

W sejmie głosowana jest poprawka, przyznająca podwyżki dla grupy pielęgniarek. Jak głosuje posłanka – pielęgniarka, przewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. pielęgniarek i położnych? CZYTANO PRAWIE 5 000 RAZY, 6 KOMENTARZY.

Zobacz stanowisko Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej z dnia 9 marca 2016 roku

 

Postulaty Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce

 

W spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek i położnych w dniu 9.03.2016 r. uczestniczyli również przedstawiciele Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce. W skrócie przedstawili 18 lat funkcjonowania samodzielnych podmiotów pielęgniarek poz i położnych poz oraz zagrożenia wynikające z powołania przez MZ, zarządzeniem z dnia 4 stycznia 2016r., Zespołu do opracowania założeń projektu ustawy o poz. Oprócz przedstawicieli lekarzy poz (kilkanaście osób), w posiedzeniach Zespołu uczestniczą też przedstawiciele Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce (2 osoby) oraz przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Przedstawiciele środowiska lekarskiego przedstawili propozycje wstępnych założeń do projektu ustawy o POZ. Propozycje lekarzy poz zmierzają do wykluczenia samodzielnego kontraktowania usług pielęgniarki i położnej poz. Propozycje lekarzy to wieloosobowe zespoły lekarsko, pielęgniarsko, położnicze, w których koordynatorem jest lekarz, jeden druk deklaracji oraz jedna lista świadczeniobiorców. Proponowane zmiany zupełnie ograniczą wolne prawo wyboru pacjenta.

POSTULATY

 

I. Pielęgniarki, położne rodzinne poz stoją na stanowisku, iż należy utrzymać możliwość oddzielnego kontraktowania świadczeń w ramach poszczególnych zakresów tj. pielęgniarki poz, położnej poz oraz lekarza poz. Nie sprzeciwiają się też możliwości wspólnego kontraktowania świadczeń, tak jak to jest obecnie. 
II. Sprzeciwiają się, aby tworzyć sztuczne twory w postaci zespołów lekarsko – pielęgniarsko, położniczych, w których koordynatorem jest lekarz, które miałyby stanowić podstawę POZ. Absolutnie należy zachować swobodę działalności gospodarczej i umożliwić świadczeniodawcom udzielanie świadczeń w formach przewidzianych przez obowiązującą obecnie ustawę o działalności leczniczej. Nie poprawi to jakości świadczonych usług wręcz przeciwnie ograniczy rozwój pielęgniarstwa, położnictwa rodzinnego, które jest najlepszą i najtańszą formą opieki w POZ, tym bardziej w dobie starzejącego się środowiska.
III. Wprowadzenie jasnych zasad współpracy pomiędzy lekarzami poz a pielęgniarkami poz i położnymi poz.,
IV. Wprowadzenie do POZ pielęgniarki zabiegowej, która udzielałaby świadczeń ambulatoryjnie, w gabinecie zabiegowym, szczepienia tak aby pacjent miał możliwość w godzinach od 8-18 wykonać zlecenia lekarskie.
V. Umiejscowienie usług pielęgniarki rodzinnej w środowisku zamieszkania zwiększy ciągłość opieki nad pacjentem oraz pomoc społeczną i psychologiczną dla pacjenta w środowisku zamieszkania. Jednoczesne wprowadzenie do systemu pielęgniarki gabinetu zabiegowego udzielającej świadczeń w gabinecie zabiegowym w godzinach jego otwarcia zapewni ciągłość opieki nad pacjentem. Pacjent w zależności od stanu zdrowia będzie miał ciągłą pomoc pielęgniarki zabiegowej w gabinecie zabiegowym lub ciągłą pomoc w miejscu zamieszkania pielęgniarki rodzinnej. Finansowanie dodatkowej pielęgniarki zabiegowej powinno następować oczywiście przez NFZ np. w zwiększonej stawce kapitacyjnej dla lekarza poz, czy określonym 
ryczałcie dla lekarza poz
VI. Pielęgniarki rodzinne stoją na stanowisku, iż powinny być w dalszym ciągu utrzymane oddzielne druki deklaracji na lekarza poz, pielęgniarkę poz i położną poz. oraz oddzielne listy świadczeniobiorców. Oddzielne druki deklaracji pozwalają wszystkim świadczeniodawcom POZ działać na równych zasadach i nie stanowią żadnego obciążenia dla pacjentów. Wręcz przeciwnie sprawiają, iż pacjent w sposób świadomy może wybrać lekarza, pielęgniarkę czy położną poz. Nie bez przyczyny zostały one wprowadzone w 2014 roku, zastępując wspólne deklaracje. Jeden druk deklaracji ogranicza wolny wybór pacjenta.
 VII. Udział przedstawicieli Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce w pracach zespołów, w których podejmowane są kwestie dotyczące pielęgniarek poz, położnych poz. Równe traktowanie świadczeniodawców między innymi w zachowanie parytetu osobowego w składzie zespołów (ważne przy głosowaniu.)

Zofia Piasecka
Wiceprezes Kolegium
Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce
Prezes K P i P R
Oddział Terenowy w Poznaniu

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7917 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze