Zarobki pielęgniarek – jaki podział na grupy uchwalił sejm.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Zarobki pielęgniarek – jaki podział na grupy uchwalił sejm.

Piękna katastrofa – nowa siatka płac pielęgniarek i położnych uchwalona

Tylko dwa dni potrzebował sejm na nowelizację ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Przedmiotem sporów i dyskusji jest tzw. siatka płac, która dzieli grupy zawodowe w tabeli zaszeregowania i przypisuje im współczynniki pracy. W dniu wczorajszym sejm uchwalił tą ustawę wraz z nowym brzmieniem załącznika, który skutkuje wysokością najniższych wynagrodzeń, które mają obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Poniżej publikujemy wypowiedź ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który w dniu 26 maja 2022 roku podsumował dyskusję nad nowelizacją ustawy.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przed nami bardzo, bardzo ważne głosowanie, które jest kolejnym, jeśli można tak powiedzieć, milowym krokiem, jeśli chodzi o naprawę polskiego systemu opieki zdrowotnej. Do tej pory wykonaliśmy kilka kroków, które stanowią bardzo poważne gwarancje, że ten system w najbliższych latach będzie rozwijał się przede wszystkim w spokojnej atmosferze zapewnienia finansowania, które będzie przeznaczone właśnie na zdrowie Polaków.

Przypomnę, że zaczęliśmy od ustawy, która mówiła o tym, że nakłady wyniosą 6% PKB. Następnie te gwarancje zostały zwiększone do 7% PKB. W kolejnym kroku zaczęliśmy regulować gwarancje, które dotyczą wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej. W zeszłym roku był pierwszy krok. Warto może przypomnieć, że w zeszłym roku, gdy dyskutowaliśmy o tych zagadnieniach, to wokół Sejmu odbywały się protesty. W tej chwili te rozmowy są prowadzone w zupełnie innej atmosferze, atmosferze spokoju społecznego i tego wyrazem jest właśnie dzisiejsza ustawa, dzisiejsze głosowanie. Tutaj wykonujemy kolejny krok, który ma na celu zapewnienie tych gwarancji naszym lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, fizjoterapeutom, diagnostom laboratoryjnym, bo to jest bardzo kompleksowe rozwiązanie.

Gwarancje te, po pierwsze, powodują, że zawód medyczny jest atrakcyjnym wyborem zawodowym, i będzie to zachęta do tego, żeby podejmować taką decyzję.

A po drugie, udało nam się też w ten sposób z jednej strony zahamować odpływ medyków czy przedstawicieli zawodów medycznych za granicę i dać im takie gwarancje, które zachęcają do pracy tutaj, w Polsce.

Minister zdrowia dziękuje izbie i związkowi zawodowemu

Szanowni Państwo! Chciałem także bardzo podziękować za to, że w tym roku ta dyskusja z partnerami społecznymi – mówię tu zarówno o przedstawicielach izb, jak i o przedstawicielach związków zawodowych – ale również dyskusja w komisji – gdzie, przypomnę, w pierwszym czytaniu było 29 głosów za projektem, a tylko 1 głos wstrzymujący się – to były głosy, które pokazują, że ten priorytet, czyli przeznaczanie przez rząd pana premiera Morawieckiego coraz większych środków na zdrowie, jest priorytetem powszechnie akceptowanym, za co dziękuję. Liczę też na jednomyślne głosowanie. Bardzo dziękuję.

Poseł o nowych wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych

Natomiast w dniu 25 maja 2022 roku poseł z sejmowej mównicy przedstawił skalę wzrostu wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

Poseł Czesław Hoc:

Gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń wzrosną od lipca 2022 r. w zależności od grupy od 17% do 41%, przy czym średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie od lipca o 30%.

Zatem niech przemówią liczby. 7,2 mld zł tylko w okresie II półrocza 2022 r., powtórzę: 7,2 mld zł. Dla grupy lekarzy ze specjalizacją II stopnia jest to wzrost o 1441 zł, a ze specjalizacją I stopnia – wzrost o 2009 zł.

Pielęgniarka albo położna z tytułem zawodowym magister z wymaganą specjalizacją, magister fizjoterapii, farmacji, diagnostyki laboratoryjnej, psychologii klinicznej ze specjalizacją – wzrost o 1827 zł.

Magister pielęgniarstwa, farmacji, fizjoterapii, diagnostyki laboratoryjnej bez specjalizacji – wzrost o 1590 zł.

Dla grupy obejmującej ratowników medycznych, pielęgniarki ze średnim wykształceniem – wzrost o 1550 zł. Dla grupy opiekunów medycznych – wzrost o 1097 zł. Dla grupy obejmującej sanitariuszy i salowe – wzrost o 632 zł.

źródło: sejm.gov.pl

Siatka płac uchwalona przez sejm w dniu 26 maja 2022 roku

Poniżej publikujemy uchwaloną przez sejm tabelę wynagrodzeń, między innymi pielęgniarek i położnych, wraz z podziałem na grupy oraz przypisanych współczynników pracy. Teraz ustawa zostanie skierowana do senatu. Zapewne z poprawkami senackimi zostanie ponownie rozpatrzona przez sejm.

Lp.Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowiskuWspółczynnik pracy
1Lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją1,45
2Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1, 3 i 4 z wymaganym wyższym zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.1,29
3Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji1,19
4Stażysta0,95
5Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-4 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją.1,02
6Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.0,94
7Inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-6 z wymaganym średnim wykształceniem oraz opiekun medyczny0,86
8Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym1
9Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem średnim0,78
10Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego0,65

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 146

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8222 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki zszokowane - 43,2 tys. złotych miesięcznie. Rocznie pół miliona. To zarobek w izbach pielęgniarek.

1 min czytania
Gigantyczne wynagrodzenia w izbach pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych od lat zwraca uwagę na gigantyczne wynagrodzenia w izbach pielęgniarek. Niestety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Związek pielęgniarek – zaproponowane przez MZ wzrost wskaźników traktujemy jako punkt wyjścia…

2 min czytania
Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment listu Krystyny Ptok do Premiera RP. W liście…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzeci rok nierównego traktowania w zatrudnieniu.

2 min czytania
Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzy lata nierównego traktowania w zatrudnieniu względem pielęgniarek z grupy 2… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowaSklep Pielęgniarek i Położnych

Torba pierwszej pomocy dla pielęgniarek.