Zastosowanie aparatu USG w diagnostyce medycznej

4 min czytania
Aktualności
Zastosowanie aparatu USG w diagnostyce medycznej

Zastosowanie ultrasonografii w medycynie było ogromnym przełomem w diagnostyce. Badanie USG bowiem jest nie tylko bezinwazyjną, ale także bezpieczną i szeroko stosowaną metodą oceny organizmu ludzi i zwierząt. Przeczytaj, na czym polega badanie USG, gdzie jest stosowane i dlaczego warto je przeprowadzić.

Zastosowanie ultrasonografii w medycynie było ogromnym przełomem w diagnostyce. Badanie USG jest bowiem nie tylko bezinwazyjną, ale także bezpieczną i szeroko stosowaną metodą oceny organizmu ludzi i zwierząt. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega badanie USG, w jakiej diagnostyce jest ono stosowane i dlaczego warto je przeprowadzić.

Na czym polega badanie USG

Badanie USG to popularny skrót badania ultrasonografem, dzięki któremu w sposób bezpieczny i bezinwazyjny można zobaczyć i ocenić obraz narządów i tkanek organizmu. Wykorzystywane jest w diagnostyce wielu chorób zarówno u ludzi, jak i u zwierząt i to już od okresu prenatalnego.

Aparat USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które przenikają przez powłoki skórne, pokazując obraz narządów wewnętrznych. Aparaty wykorzystywane do badań w medycynie posiadają fale ultrasonograficzne o częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz.

Do przeprowadzenia badania USG potrzebny jest aparat ultrasonograficzny, monitor z wbudowaną drukarką, papier fotograficzny, głowice o różnej wielkości i specjalne żele.

Rozwój technologii aparatów USG jest bardzo dynamiczny, dzięki czemu obrazy pokazywane podczas badania są coraz bardziej wyraziste, można oglądać je w trójwymiarze (USG 3d), a nawet nagrywać je w czasie rzeczywistym (USG 4d). Ponadto dzięki temu, że aparaty USG są powszechnie stosowane na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących sprzedaż i serwis aparatów USG.

Zalety diagnostyki przy pomocy aparatu USG

Ultrasonografia jest jak do tej pory niezastąpioną techniką diagnostyki obrazowania narządów wewnętrznych. Ta niezwykle przydatna technika badania cechuje się wieloma zaletami, wśród których wymienia się:

  • bezpieczeństwo — ultrasonografia uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych metod obrazowania medycznego, ponieważ nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania jonizującego, które jest używane w tomografii komputerowej (CT) lecz bezpieczne fale ultradźwiękowe;.
  • nieinwazyjność — USG jest nieinwazyjną techniką diagnostyczną, która, nie wymaga żadnej ingerencji w ciało pacjenta;
  • wszechstronność — USG może być używane do obrazowania różnych narządów ciała, w tym serca, nerek, wątroby, układu moczowego i rozrodczego oraz naczyń krwionośnych;
  • dostępność i mobilność — aparaty USG są szeroko dostępnymi, niewielkimi i mobilnymi urządzeniami. Dzięki temu jeden aparat może być stosowany przez wielu specjalistów;
  • komfort pacjenta — badanie za pomocą aparatu USG jest zazwyczaj szybkie, bezbolesne i zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania, dzięki czemu pacjent nie odczuwa większego dyskomfortu;

Ponadto USG daje możliwość podglądu w czasie rzeczywistym, dlatego lekarze na bieżąco mogą obserwować struktury i funkcje narządów.

W jakich diagnozach wykorzystuje się USG

Ze względu na bezpieczeństwo diagnostyki za pomocą aparatu i szerokie spektrum obrazowe tego urządzenia USG jest wykorzystywane w wielu gabinetach lekarskich. Do najpopularniejszych badań ultrasonograficznych narządów należą:

USG jamy brzusznej

Wykonywane w celu zobaczenia wielu narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Dzięki USG brzucha można określić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki, śledziony, aorty, pęcherza, gruczołu krokowego i macicy. Widoczne są także (choć słabo) żołądek, dwunastnica i dalsze części jelit.

USG prenatalne i ginekologiczne

USG jest podstawowym badaniem wykonywanym kobietom w ciąży, pozwalającym ocenić prawidłowość rozwoju płodu oraz stanu macicy, czy ilości płynu owodniowego.

USG ciążowe pozwala określić wiek ciąży, rozwój płodu, jak i jego wady genetyczne (przezierność karkową wskazująca na Zespół Downa) i organiczne. Dzięki badaniu USG można ocenić prawidłowość rozwoju prawie wszystkich narządów płodu w tym serca, mózgu, żołądka, nerek i kończyn. Tak zwane USG Dopplera pozwala także ocenić prawidłowość przepływów żył i tętnic.

Dodatkową zaletą USG w ciąży jest możliwość poznania płci dziecka i zobaczenie malucha w przekroju 3d i czasie rzeczywistym. Bezpieczeństwo badania (dzięki zastosowaniu w ultrasonografii fal dźwiękowych) oraz jego bezinwazyjność (przekazujące fale głowice USG przesuwane są po brzuchu ciężarnej). sprawia, że jest ono całkowicie nieszkodliwe dla rozwijającego się płodu.

Natomiast USG ginekologiczne tzw. dopochwowe pozwala na ocenę stanu jajowodów, macicy i układu moczowego.

USG tkanek miękkich

Badanie USG tkanek miękkich na ocenę wyczuwalnych przez pacjenta lub lekarza zmian występujących na skórze, w tkance podskórnej i mięśni. Dzięki badaniu można ocenić wielkość i struktury badanych tkanek, co jest szeroko stosowane w diagnostyce guzów np. piersi czy tarczycy.

Ponadto badanie ultrasonograficzne wykorzystuje się do oceny stanu naczyń krwionośnych oraz układu szkieletowo- mięśniowego, a nawet uzębienia i mózgu niemowlaka.

Dlaczego warto wyposażyć gabinet lekarski w aparat USG?

Możliwości, jakie daje badanie ultrasonograficzne, sprawia, że pacjenci pragnący rzetelnej diagnozy oraz kobiety w ciąży wybierają gabinety lekarskie posiadające aparat USG.

Dlatego mimo kosztów związanych z zakupem odpowiedniego aparatu oraz tych poniesionych na serwis USG większość lekarzy prowadzących prywatną praktykę decyduje się na jego zakup.

Także w systemie opieki państwowej ze względu na dużą możliwość diagnostyczną przy pomocy jednego aparatu USG pojawia się na większości oddziałów szpitalnych i w wielu gabinetach specjalistów.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki kontrakt - 70-90 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Nowoczesny Ośrodek Badań Klinicznych z siedzibą w Warszawie zatrudni od zaraz pielęgniarkę. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, umowa…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Nagrody dla pielęgniarek po przejściu na emeryturę.