Zlecanie iniekcji pielęgniarkom POZ.

2 min czytania
AktualnościZagadnienia tematyczne

NRPiP/XVII/45/07 Warszawa, dnia 7 lutego 2008 r.

 

Pan

Jacek Paszkiewicz

Prezes Narodowego

Funduszu Zdrowia

W związku z licznymi informacjami o nieprawidłowościach w organizacji świadczeń zdrowotnych oraz pytań kierowanych do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w sprawie wykonywania przez pielęgniarki POZ iniekcji zleconych przez lekarzy specjalistów i innych świadczeniodawców, zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie i podjęcie działań w przedmiotowej kwestii.

W informacjach przekazywanych od pielęgniarek POZ wskazuje się na fakt, iż w gabinetach zabiegowych i punktach szczepień prowadzonych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci (zwykle chodzący) nie są przyjmowani ze skierowaniami od lekarzy specjalistów na wykonanie zabiegów leczniczych. Lekarze POZ kierują tych pacjentów do pielęgniarek prowadzących indywidualną, grupową praktykę pielęgniarek lub niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zdumiewający jest fakt, iż lekarze POZ kierują do samodzielnych podmiotów pielęgniarskich także tych pacjentów, którzy są na ich liście aktywnej i wcześniej sami skierowali pacjentów do lekarza specjalisty.

Zakres ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych obejmuje poradę kompleksową, specjalistyczną i zabiegowo-diagnostyczną. Do kogo należy zatem, wykonanie świadczeń leczniczych zleconych przez lekarza specjalistę? Kto ze świadczeniodawców, lekarz specjalista, lekarz POZ, otrzymuje środki finansowe na wykonanie zabiegów leczniczych, które są komplementarną usługą terapeutyczną, świadczoną pacjentowi w ramach ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (§2 pkt. 1 ppkt.11 Zarządzenia Nr 65/2007/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 20 września 2007r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne)?

Należy podkreślić, iż pielęgniarka wykonująca świadczenia zdrowotne w miejscu wezwania, nie posiada gabinetu zabiegowego przystosowanego do wykonywania powyższych zleceń lekarskich. Posiadane przez pielęgniarkę POZ pomieszczenie (realizującą świadczenia zdrowotne w miejsce zamieszkania pacjenta), służy jedynie do przechowywania dokumentacji medycznej oraz podstawowego sprzętu do pielęgnacji i opieki w domu chorego oraz czynności administracyjnych i edukacji podopiecznych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005 roku w sprawie zakresu zadań lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 214, poz. 1816), pielęgniarka POZ planuje i realizuje kompleksową opiekę pielęgniarką nad osobą, rodziną, społecznością w środowisku zamieszkania (…).

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, że pielęgniarka, która wykonuje świadczenia zdrowotne w domu pacjenta, przebywa w wymienionym pomieszczeniu, tj. w gabinecie pielęgniarki POZ. w określonym czasie, zgodnie z harmonogramem stanowiącym integralną część umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szanowny Panie Prezesie,

Z uwagi na istotę przedstawionego problemu, zwracam się z uprzejmą prośbą o zajęcie jednoznacznego stanowiska w przedmiotowej kwestii.

Jednocześnie proszę o podjęcie w trybie pilnym rozmów i negocjacji z samodzielnymi podmiotami pielęgniarek i położnych, w zakresie zmiany szczegółowych warunków umów na realizację świadczeń zdrowotnych, które powinny być uszczegółowione w części dotyczącej zakresu i rodzaju zadań świadczeniodawców oraz zasad finansowania świadczeń, o których mowa w piśmie.

Ponadto, pilnego wyjaśnienia i kontroli ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga kwestia pobierania materiału do badań laboratoryjnych (m.in. krwi) i jego transportu do laboratorium.

Prezes (-)Elżbieta Buczkowska

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8170 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent 113 kg, zarzuca pielęgniarce w sądzie, że nie podniosła go niezwłocznie z podłogi.

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku napisano: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na kolonii. Zobacz wysokość wynagrodzenia.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a w związku z tym w wyszukiwarce ofert pracy na Ogólnopolskim Portalu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - podano wysokość ich wynagrodzeń zasadniczych od stycznia 2025.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek 2025 Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg dyskusji podczas posiedzenia specjalnej podkomisji….
Komentarze