Zobacz co minister zdrowia powiedziała w sejmie o zarobkach pielęgniarek i położnych. 33 KOMENTARZE.

2 min czytania
AktualnościDyskusje na Portalu według działówZasady wynagradzania pielęgniarek i położnych. 466 KOMENTARZY.
Zobacz co minister zdrowia powiedziała w sejmie o zarobkach pielęgniarek i położnych. 33 KOMENTARZE.

Czwartek 20 pistopada 2008 roku. Posiedzenie plenarne sejmu.

Minister Zdowia Ewa Kopacz:

Teraz odniosę się do wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek.
(…)

Jeśli chodzi o pielęgniarki, to w 2008 r. w przypadku pielęgniarek specjalistek było to 3407 zł, starszych pielęgniarek – 3119 zł, pozostałych pielęgniarek i położnych – 2735 zł. To są średnie dane. Mogę bowiem państwu już dzisiaj powiedzieć, że są takie miejsca w polskich lecznicach, gdzie pielęgniarki zarabiają 7, 8 i 10 tys. i są na kontraktach.

(…)

Teraz myślę, mam taką nadzieję, że będziecie państwo razem z nami przede wszystkim dbali o to, aby zarabiał średni personel, czyli pielęgniarki i położne, cały medyczny personel pomocniczy. Może nie będą to aż tak wysokie kwoty, ale chcemy, żeby ta dysproporcja jednak mimo wszystko zmniejszała się, bo bez dobrej pielęgniarki nie ma nawet najlepszego lekarza. Ta praca musi być bowiem obudowana personelem pomocniczym i średnim.

(…) skróty pochodzące od redakcji Gazety i Portalu

Źródło inf. Sejm RP


 

MINISTERSTWO ZDROWIA
RZECZNIK PRASOWY

tel.: 22 831 30 71
faks: 22 826 27 91
e-mail: [email protected]

Warszawa, 2008-11-20

Wyjaśnienie

W związku ze sprzecznymi doniesieniami medialnymi, dotyczącymi wysokości wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek, chciałbym wyjaśnić:

Podawane przez Panią Minister Ewę Kopacz dane na temat wysokości wynagrodzeń lekarzy, pochodzą z ankiety przeprowadzonej w dniach 8 – 18 lipca w publicznych szpitalach. Dane przekazywane były do resortu zdrowia zarówno drogą elektroniczną, jak też w wersji papierowej potwierdzonej podpisem dyrektora szpitala lub osoby przez niego upoważnionej. Kompletne dane na podstawie których obliczono średnią wysokość wynagrodzeń lekarzy przekazało do Ministerstwa Zdrowia 384 szpitale.

(…)

Jednocześnie potwierdzamy, że wynikająca z danych przekazanych przez dyrektorów szpitali wysokość wynagrodzeń łącznych brutto lekarzy (wynagrodzenie zasadnicze z dodatkami i wynagrodzeniem za dyżury) za miesiąc czerwiec 2008 r. wynosi:

(…)

 

2. dla pielęgniarek:

pielęgniarek specjalistek – 3 407 zł
starszych pielęgniarek – 3 119 zł
pozostałych pielęgniarek – 2 735 zł

(…)

W celu uzyskania danych umożliwiających prześledzenie dynamiki wzrostu wynagrodzeń w szpitalach informacje zebrane w trakcie lipcowej ankiety obejmowały zarobki z miesięcy listopada 2007 r. oraz kwietnia i czerwca 2008 r. Wybór tych miesięcy podyktowany był porównywalną liczbą dni do przepracowania oraz faktem, iż w miesiącach tych nie ma dużej liczby dni wolnych od pracy w trakcie, których funkcjonowanie szpitala zabezpieczane jest w ramach dyżurów medycznych (za dyżur medyczny przysługuje wynagrodzenie wyższe niż wynagrodzenie za pracę „na etacie” – takie jak za godziny nadliczbowe).

 /-/ Jakub Gołąb

 (…) skróty pochodzące od redakcji Gazety i Portalu

Zobacz także:

Ministerstwo Zdrowia zarządziło wielki spis pielęgniarek i położnych, w zakresie wynagrodzeń i kwalifikacji. 28 KOMENTARZY.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze