Zobacz co minister zdrowia powiedziała w sejmie o zarobkach pielęgniarek i położnych. 33 KOMENTARZE.

2 min czytania
AktualnościDyskusje na Portalu według działówZasady wynagradzania pielęgniarek i położnych. 466 KOMENTARZY.
Zobacz co minister zdrowia powiedziała w sejmie o zarobkach pielęgniarek i położnych. 33 KOMENTARZE.

Czwartek 20 pistopada 2008 roku. Posiedzenie plenarne sejmu.

Minister Zdowia Ewa Kopacz:

Teraz odniosę się do wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek.
(…)

Jeśli chodzi o pielęgniarki, to w 2008 r. w przypadku pielęgniarek specjalistek było to 3407 zł, starszych pielęgniarek – 3119 zł, pozostałych pielęgniarek i położnych – 2735 zł. To są średnie dane. Mogę bowiem państwu już dzisiaj powiedzieć, że są takie miejsca w polskich lecznicach, gdzie pielęgniarki zarabiają 7, 8 i 10 tys. i są na kontraktach.

(…)

Teraz myślę, mam taką nadzieję, że będziecie państwo razem z nami przede wszystkim dbali o to, aby zarabiał średni personel, czyli pielęgniarki i położne, cały medyczny personel pomocniczy. Może nie będą to aż tak wysokie kwoty, ale chcemy, żeby ta dysproporcja jednak mimo wszystko zmniejszała się, bo bez dobrej pielęgniarki nie ma nawet najlepszego lekarza. Ta praca musi być bowiem obudowana personelem pomocniczym i średnim.

(…) skróty pochodzące od redakcji Gazety i Portalu

Źródło inf. Sejm RP


 

MINISTERSTWO ZDROWIA
RZECZNIK PRASOWY

tel.: 22 831 30 71
faks: 22 826 27 91
e-mail: [email protected]

Warszawa, 2008-11-20

Wyjaśnienie

W związku ze sprzecznymi doniesieniami medialnymi, dotyczącymi wysokości wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek, chciałbym wyjaśnić:

Podawane przez Panią Minister Ewę Kopacz dane na temat wysokości wynagrodzeń lekarzy, pochodzą z ankiety przeprowadzonej w dniach 8 – 18 lipca w publicznych szpitalach. Dane przekazywane były do resortu zdrowia zarówno drogą elektroniczną, jak też w wersji papierowej potwierdzonej podpisem dyrektora szpitala lub osoby przez niego upoważnionej. Kompletne dane na podstawie których obliczono średnią wysokość wynagrodzeń lekarzy przekazało do Ministerstwa Zdrowia 384 szpitale.

(…)

Jednocześnie potwierdzamy, że wynikająca z danych przekazanych przez dyrektorów szpitali wysokość wynagrodzeń łącznych brutto lekarzy (wynagrodzenie zasadnicze z dodatkami i wynagrodzeniem za dyżury) za miesiąc czerwiec 2008 r. wynosi:

(…)

 

2. dla pielęgniarek:

pielęgniarek specjalistek – 3 407 zł
starszych pielęgniarek – 3 119 zł
pozostałych pielęgniarek – 2 735 zł

(…)

W celu uzyskania danych umożliwiających prześledzenie dynamiki wzrostu wynagrodzeń w szpitalach informacje zebrane w trakcie lipcowej ankiety obejmowały zarobki z miesięcy listopada 2007 r. oraz kwietnia i czerwca 2008 r. Wybór tych miesięcy podyktowany był porównywalną liczbą dni do przepracowania oraz faktem, iż w miesiącach tych nie ma dużej liczby dni wolnych od pracy w trakcie, których funkcjonowanie szpitala zabezpieczane jest w ramach dyżurów medycznych (za dyżur medyczny przysługuje wynagrodzenie wyższe niż wynagrodzenie za pracę „na etacie” – takie jak za godziny nadliczbowe).

 /-/ Jakub Gołąb

 (…) skróty pochodzące od redakcji Gazety i Portalu

Zobacz także:

Ministerstwo Zdrowia zarządziło wielki spis pielęgniarek i położnych, w zakresie wynagrodzeń i kwalifikacji. 28 KOMENTARZY.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

2 min czytania
Poseł o absurdalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń pielęgniarek sięgającym kilku tys. PLN Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawowej podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego w…
Komentarze