Zobacz jakie uwagi i propozycje do projektu ustawy o koontynuacji październikowych podwyżek z 2006 roku zgłosił OZZPiP. Co z podwyżkami dla osób zatrudnionych po II kwartale 2006 roku?

2 min czytania
Aktualności

Związek postulował, żeby podwyżka dla danego pracownika mogła być w wysokości do 80% (dotychczas do 40%) dotychczasowego wynagrodzenia, a także  aby 85% zwiększonej kwoty z umowy kontraktowej z NFZ było przeznaczone na podwyżki dla pracowników medycznych.

Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Związek PiP postulował kilka kwestii w sprawie zapisów projektu nowelizacji ustawy z dnia 22 lipca 2006 roku o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń, która po falach straków wiosną 2006 roku miała zagwarantować 30% wzrost płac pielęgniarek i położnych.  Sejm znowelizował tą ustawę w dniu 7 marca 2007 roku.

Po pierwsze:

Ustawa w dotychczasowym brzmieniu ograniczała wysokość podwyżki uposażenia danego pracownika do 40% przeciętnego wynagrodzenia danego pracownika w ostatnim kwartale poprzedzajacym wejście w życie ustawy. Zwiazek postuluje, aby ten wskaźnik został podniesiony do 85% procent.

Uzasadnieniem do tego postulatu zwiazku, jest argument, że ograniczenie "do 40%", powoduje uniemożlwienie przyznania wyższych podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Związek ponadto argumentuje, że w przypadku podniesienia wskaźnika udziału kosztów pracy w kosztach poszczególnych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej w lecznictwie stacjonarnym z 0.56 do 0.65,  zaistnieje sytuacja, że osoby które dostały w 2006 roku podwyżkę w wysokości 40% wynagrodzenia w ostatnim kwartale poprzedzajacym wejście w życie ustawy nie dostaną kolejnej podwyżki.

Moim zdaniem ten postulat jest chybiony i nie jest korzystny dla naszej grupy zawodowej. Na jego realizacji skorzystają …. przede wszystkim lekarze. Dobrze, że sejmowa komisja zdrowia odrzuciła ten postulat i w projekcie ustawy, który będzie omawiany na plenarnym posiedzeniu sejmu tego zapisu nie ma. Należy pamiętać, że według danych z ministerstwa zdrowia październikowe podwyżki dla pielęgniarek i położnych kształtowały się na poziomie "tylko" 27 procent.

Po drugie:

Związek postuluje, aby w przypadku zwiększenia kontraktu danego świadczeniodawcy z NFZ, nie mniej niż 40% kwoty wynikajacej z wyższego kontraktu przeznaczyć na podwyżki płac. Ponadto z tych 40%, nie mniej niż 85 % ma być przeznaczone na podwyżki dla pracowników wykonujących zawód medyczny.

Sejmowa komisja zdrowia odrzuciła również ten postulat i w projekcie ustawy, który będzie omawiany na plenarnym posiedzeniu sejmu tego zapisu nie ma.

Po trzecie:

Powołując się na obecnie obowiązujące zapisy ustawy, wielu pracowawców nie przyznało październikowych podwyżek wynagrodzeń osobom, które zostały zatrudnione po drugim kwartale 2006 roku. Związek postulował, aby także te osoby otrzymały podwyżkę. Sejmowa komisja zdrowia wpisała do projeku ustawy, który będzie omawiany na plenarnym posiedzeniu sejmu, że "świadczeniodawcy będą mogli przeznaczyć na podwyżki dla tych osób środki finansowe". Podkreślam "będą mogli". Czyli nie będzie takiego ustawowego obowiązku!

Mariusz Mielcarek

 


Uwagi i propozycje do projektu ustawy o zmianie ustawy o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzenia zgłoszone przez OZZPiP.

 


Zobacz treść ustawy po poprawkach sejmowej komisji zdrowia ….

Zobacz także:

Podwyżki wynagrodzeń 2006/2007/2008

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8015 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - wyniki egzaminu specjalizacyjnego, w którym brało udział ponad 2 tys. osób.

2 min czytania
„Królowa specjalizacji” pielęgniarek Egzamin w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki odbył się 20 listopada 2023 r. Tym samym, „królowa specjalizacji” zakończyła…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
Komentarze