Zobacz komentarz redakcyjny do interpelacji poselskiej w sprawie form zatrudniania pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Aktualności

 

INTERPELACJA POSELSKA

W sprawie form zatrudniania pielęgniarek i położnych

Szanowny Panie Ministrze,

Środowisko pielęgniarek i położnych wyraża coraz większe zaniepokojenie coraz powszechniejszą praktyką zastępowania umów o pracę, umowami cywilnoprawnymi. Pomimo kategorycznego brzmienia art. 22 § 1 (2) Kodeksu Pracy, który stanowi, iż niedopuszczalnym jest zastępowanie umowy o pracę, umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w art. 22 § 1 Kodeksu Pracy, pielęgniarki i położne – w sytuacji naruszania tego przepisu – w obawie przed ewentualna utrata pracy, nie informują o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy, ani nie dochodzą swoich praw przed sądami pracy.

Ogromnym zagrożeniem dla pielęgniarek i położnych zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych jest brak ustalonej normy czasu pracy, co – w skrajnych przypadkach sprowadza się do praktyki, kiedy przedsiębiorca  prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, udziela świadczeń zdrowotnych nieprzerwanie 24, a czasami nawet 48 godzin. Takie działania z całą pewnością skutkują pogorszeniem jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych dla pacjentów, a w niektórych sytuacjach mogą nawet narażać pacjenta na utratę życia lub zdrowia. 

Szanowny Panie Ministrze, mając na uwadze tak negatywne w skutkach, naruszenie przepisów Kodeksu Pracy, kieruję do Pana następujące pytania:

1. Czy  resort zdrowia  był świadom nagminnego i  bezprawnego naruszania art. 122 Kodeksu Pracy, w przypadku pielęgniarek i położnych?

2. Czy i co konkretnie zamierza Pan Minister uczynić, aby skutecznie zapobiec tego rodzaju niebezpiecznym – zarówno dla świadczeniobiorców, jak i pielęgniarek i położnych – praktykom ?

       Z poważaniem

Poseł Henryk Siedlaczek (PO)

Warszawa 28 listopada 2011 roku

.

Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Adresatem powyższej interpelacji powinny być także  związek zawodowy pip oraz samorząd zawodowy pip. Pytanie skierowanie do tych organizacji powinno dotyczyć  poziomu oraz skuteczności działań tych organizacji w obronie praw pracowniczych i warunków pracy pielęgniarek i położnych, bowiem jest to ustawowy obowiązek przedmiotowych organizacji! Może po prostu te organizacje nie wypełniają swoich elementarnych zadań? Może należy je skontrolować. W sytuacji kiedy samorząd pip dysponuje milonami złotych z obowiązkowych składek członkowskich to z daleka pachnie grubą aferą.

Tak nawiasem mówiąc w podmiocie leczniczym, w którym wykonuję zawód pielęgniarza związki pip wywalczyły w tym roku podwyżki. 10 zł. Tak całe dziesięć złotych. No, ale nie jednorazowo. Do podstawy! Od tego tylko odejmą ZUS, US i składkę na izbę pip. Reszta moja. Ja się cieszę. Pielęgniarstwo to przygoda. 

Mariusz Mielcarek

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze