Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek

Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP przedstawiono założenia projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Należy nadmienić, że już ponad 1300 pielęgniarek i położnych wyraziło swój sprzeciw na poczynania związku pielęgniarek. Nie ma zgody na dalszą dyskryminację i degradację grupy 5 i 6 siatki płac. Kompromis, o którym mowa poniżej jest nie do przyjęcia. Dlaczego osoby wykonujące te same czynności zawodowe i pracę tej samej wartości mają mieć wynagrodzenie niższe o 2 tys. PLN? Dlaczego związek dokonał podziału na grupy skoro osoby zaszeregowane do poszczególnych grup wykonują ten sam zakres obowiązków? Dlaczego związek nie podał nadal na jakich przesłankach oparł skandaliczny podział pielęgniarek.

Dlatego do pani Krystyny Ptok została skierowana petycja w sprawie sprzeciwu wobec rozwiązań płacowych zaproponowanych przez OZZPiP.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Oddajmy głos działaczce związku OZZPiP prowadzącej konferencję prasową

Co jest celem zmiany tej ustawy? Podniesienie współczynników także dla pielęgniarek z grupy 5 i z grupy 6, czyli są to pielęgniarki, które są po ukończonym liceum medycznym, studium zawodowym, licencjacie, posiadające tylko tytuł magistra lub tylko tytuł specjalisty i dla nich proponujemy wzrost współczynników w grupie 6 z 0,94 na 1,09 i w grupie 6 ze współczynnika 1,02 na współczynnik 1,19.

W tej sposób zbliżą się do siebie te wynagrodzenia, nie będzie aż takiej różnicy płacowej. Będzie to kwota rzędu – już między tymi poszczególnymi grupami – w granicach 600 zł, myślimy, że to już jest taki poziom wynagrodzenia, że na dzień dzisiejszy jest to do zaakceptowania.

Ja mówiłam dzisiaj na Zarządzie, że zawsze musimy wypracować jakiś kompromis pomiędzy pielęgniarkami, które są z wieloletnim stażem pracy i z doświadczeniem zawodowym, a z tymi pielęgniarkami, które posiadają wykształcenie i nie mają tego doświadczenia, że musimy wypracować kompromis. Dobry kompromis to jest to, że wszystkie strony są niezadowolone i myślę, że taki kompromis, że każdy jeszcze chciałby więcej dla siebie osiągnąć, jest wypracowany i myślę, że warto z tą inicjatywą obywatelską iść. (…)

Jak jest droga projektu ustawy do podpisu prezydenta

Jaka jest kolejność procedowania naszej ustawy? Dlatego dzisiaj i dlatego dzisiaj się zebraliśmy na Zarządzie Regionu, bo żeby tę inicjatywę obywatelską Sejm podjął do procedowania, musimy zebrać 100 tys. podpisów.

Od dnia dzisiejszego region lubelski rozpoczyna zbieranie podpisów pod tym projektem inicjatywy obywatelskiej, mobilizujemy wszystkie siły, stąd dzisiaj na spotkaniu naszego regionu i NZSS Solidarność i Związku Pracowników Bloku Operacyjnego i Anestezjologii i Intensywnej Terapii, stąd też mamy przedstawiciela samorządu naszego zawodowego, bo wszystkim nam zależy na tym, żeby nasi pracownicy, pracujący w naszych podmiotach leczniczych mieli zagwarantowane to, co oczekują, czyli uznane kwalifikacje za znaczone pieniądze, mieli gwarancje tych środków na wzrost wynagrodzeniach nasi pracodawcy w naszych podmiotach leczniczych.

Dlatego też, zachęcamy dzisiaj poprzez media, żeby wszystkie osoby, które są zainteresowane wsparciem medyków Lubelszczyzny, zgłaszali się do naszych przewodniczących zakładowych organizacji związków, do wszystkich struktur i Solidarności i Związku Pracowników Bloku Operacyjnego i Anestezjologii i Intensywnej Terapii, bo też nas wszyscy chcą wesprzeć, w Okręgowych Radach Pielęgniarek i Położnych, wszędzie można złożyć ten podpis i poprzeć naszą Inicjatywę Obywatelską.

Jeżeli już zbierzemy te podpisy, to złożymy ten projekt do Marszałka Sejmu i wtedy będziemy czekać na procedowanie i myślimy tu wszyscy, jak siedzimy, że uda nam się przekonać naszych posłów ziemi lubelskiej, bo to będzie następny element, że będziemy ich prosić o to, żeby lobbowali tę naszą Inicjatywę Obywatelską, że uda nam się przeprowadzić cały ten proces i ustawa znajdzie swój finał u prezydenta na biurku, który chętnie ją podpisze. (…)

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji

Źródło: konferencja prasowa w dniu  21 marca 2023 roku – OZZPiP Region Lubelski w sprawie zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych  w sprawie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Jest zadziwiające w jaki sposób związek pielęgniarek pragnie przekonać pielęgniarki do podpisania projektu ustawy swojego autorstwa.

Osoba prowadząca konferencję prasową stwierdziła:

W tej sposób zbliżą się do siebie te wynagrodzenia, nie będzie aż takiej różnicy płacowej. Będzie to kwota rzędu – już między tymi poszczególnymi grupami – w granicach 600 zł, myślimy, że to już jest taki poziom wynagrodzenia, że na dzień dzisiejszy jest to do zaakceptowania.

Powyższe stwierdzenie jest zadziwiające. Różnica w wynagrodzeniach pomiędzy grupą 6 a drugą wyniesie ponad 2 tys. PLN. Wspomniane powyżej 600 PLN, w rzeczywistości – 634 PLN, dotyczy tylko wynagrodzenia zasadniczego pomiędzy sąsiadującymi grupami pielęgniarek w siatce płac. Natomiast różnica w wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy grupą 6 a grupą 2 wyniesie 1 269 PLN.

Natomiast wraz z pochodnymi za 7 dyżurów w porze nocnej, 48 godzin w niedziele i wolne dni oraz 20% dodatek za wysługę lat różnica faktycznie wyniesie ponad 2 tys. PLN.

I to związek nazywa kompromisem? „Myślimy, że to już jest taki poziom wynagrodzenia, że na dzień dzisiejszy jest to do zaakceptowania” – twierdzi osoba prowadząca konferencję. Związkowiec! Przekonujący, że 2 tys. różnicy w wynagrodzeniu osób wykonujących taką samą pracę – tej samej wartości – jest ok. Szok. Żenada.

To nie jest żaden „dobry kompromis”! To dalsza dyskryminacja i degradacja pielęgniarek z grupy 5 i 6. I to przez związek pielęgniarek– OZZPiP. To kontynuacja polityki płacowej prowadzonej przez ministra zdrowia od 2017 roku – odzierania z godności zawodowej pielęgniarek z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Obecna dyskryminacja pielęgniarek jest tak ewidentna, że sądy przyznają pielęgniarkom odszkodowania. W Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych nr 1/2023 opublikowaliśmy całą treść wyroku sądowego, przyznającego odszkodowanie pielęgniarce za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. To wydanie gazety dostępne jest tutaj.

Natomiast kilka dni temu oddaliśmy do rąk czytelników wydanie specjalne gazety 3/2023. W nim zamieściliśmy informator opracowany przez Kancelarię Adwokacką. Informator dostępny po kliknięciu w poniższa grafikę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 44

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8303 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy będą musiały znać język polski. Od kiedy?

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wymogach dla pielęgniarek z Ukrainy w zakresie znajomości języka polskiego… Komunikat Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa…
Komentarze