Związek pielęgniarek: nie lekceważmy zdrowia pielęgniarek!

2 min czytania
AktualnościCzas na bezpieczeństwo pielęgniarki.
Związek pielęgniarek: nie lekceważmy zdrowia pielęgniarek!


Pismo Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych

Zobacz także: Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek – wydanie COVID-19.

Warszawa, dn. 16 marca 2020 r.

ZK-468/VII/2020

Pan
Łukasz Szumowski

Minister Zdrowia
00-952 Warszawa, ul. Miodowa 15

 

WNIOSEK

OGÓLNOPOLSKIEGO ZWIĄZU ZAWODOWEGO PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

o podjęcie pilnych działań w zakresie opracowania jednolitych standardów postępowania dotyczących pracowników medycznych i niemedycznych, którzy mieli kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-COV-2 (COVID-19)

Działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, mając na uwadze rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa SARS-Cov-2 w kraju oraz zwiększającą się liczbę zachorowań, jak również podjętą przez Ministra Zdrowia decyzję o przekształceniu oddziałów i szpitali w zakaźne, a także powagę sytuacji i konieczność zwolnienia rozprzestrzeniania się epidemii, informuję o licznych, napływających do Związku niepokojących sygnałach.

Nieprawidłowości dotyczą podejmowania kluczowych decyzji przez osoby odpowiedzialne za pracowników, którzy wcześniej mieli kontakt z pacjentami zakażonymi SARS-Cov-2 lub podejrzanymi o zachorowanie. Pracownicy zgłaszają braki sprzętu ochrony indywidualnej, środków dezynfekcyjnych, jednak najbardziej oburza ich sytuacja braku szybkich decyzji o zastosowaniu izolacji (kwarantanny) po kontakcie z pacjentem, u którego stwierdzono zachorowanie, a który wcześniej przebywał na ogólnej sali chorych i nie traktowano go w sposób szczególny (sanitarnie).

Pracownicy po kontakcie z pacjentem zakażonym lub zagrożonym zakażeniem, ponownie kierowani są do pracy i mają kontakt z innymi chorymi, współpracownikami, domownikami oraz innymi osobami, co pozwala na szerzenie się dróg zakażenia i przyczynia się do przyrostu zachorowań. Obserwuje się zbyt dużą opieszałość w przeprowadzaniu u pracowników badań testowych wykrywających obecność wirusa, co w sytuacji podejrzenia zachorowania wpływa negatywnie na ich psychikę. Brak jest też odpowiedniego wsparcia psychologicznego pracowników przebywających na kwarantannie.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej mamy obowiązek wykonywać zawód, z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo, wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej oraz pośrednictwo systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Dodatkowo pielęgniarki i położne są obowiązane, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami zawodowymi, do udzielania pomocy w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego. Pielęgniarka i położna mogą odmówić wykonania zlecenia lekarskiego oraz wykonania innego świadczenia zdrowotnego niezgodnego z ich sumieniem lub z zakresem posiadanych kwalifikacji, podając niezwłocznie przyczynę odmowy na piśmie przełożonemu lub osobie zlecającej, chyba że zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Przepisy ustawowe zobowiązujące nas do ratowania życia i zdrowia ludzkiego nie powinny dawać podstaw pracodawcom i osobom w ich imieniu do lekceważenia naszego zdrowia i życia oraz naszych bliskich.

Wobec powyższych sygnałów, w ocenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, w celu zwolnienia tempa przyrostu zachorować i przeciwdziałania im konieczne jest PILNE podjęcia ze strony Ministra Zdrowia działań regulujących tę sytuację w sposób jednolity na terenie całego kraju.

Z poważaniem
Przewodnicząca
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Pielęgniarek i Położnych
Krystyna Ptok

źródło: www.ozzpip.plZobacz także:

Praca dla pielęgniarki – 5300 PLN.

Sejm – pielęgniarki zostały: "poinstruowane i przygotowane".

GIS – testy na koronawirusa są "bardzo drogie".


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8297 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla dwóch pielęgniarek. Do 110 zł brutto/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Ośrodek Medical Concierge Centrum Medyczne prowadzi badania kliniczne II i III fazy. Aktualnie ośrodek poszukuje do pracy dwóch…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2026 r.

1 min czytania
Propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku W artykule zamieszczonym w lipcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
Komentarze