Związek pielęgniarek o kominach płacowych pomiędzy pielęgniarkami.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Związek pielęgniarek o kominach płacowych pomiędzy pielęgniarkami.

Związek OZZPiP o dyskryminacji pielęgniarek z długoletnim doświadczeniem zawodowym

W dniu wczorajszym odbyła się kolejna manifestacja zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych. 

Przewodnicząca zarządu regionu OZZPiP pani Iwona Borchulska stwierdziła w wypowiedzi dla TVN24:

Te, które mają doświadczenie i wprowadzają w zawód młode koleżanki – one zostały zdyskredytowane. Młodsze pielęgniarki zarabiają ponad dwa tysiące złotych więcej, bo są po studiach. – Straszne konflikty to spowodowało w placówkach.

  Iwona Borchulska przewodnicząca zarządu regionu OZZPiP

Pani przewodnicząca dodała: konflikty niestety prowadzą do tego, że ludzie odchodzą, źle pracują. Ludzie – szczególnie w szpitalach – to jest zespół, oni nie mogą być skonfliktowani, oni muszą współpracować, wiedzieć kto na kogo może liczyć. Długo z sobą się buduje zespoły, a te różnice płacowe – też pomiędzy placówkami – tworzą takie „wędrówki ludów.” 

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Święte słowa pani przewodniczącej zasługują na pełne poparcie. Bowiem każda forma dyskryminacji i degradacji pielęgniarek i położnych zasługuje na potępienie. Na sprzeciw personelu pielęgniarskiego. 

Nie może być zgody na zapisy ustawy, którą skierował do sejmu OZZPiP. Na stanowczy sprzeciw zasługują kominy płacowe na wynagrodzeniu zasadniczym proponowane przez związek od 1 lipca 2023 roku. 

Różnicowanie wynagrodzeń pracowników tylko w oparciu o posiadane wykształcenie jest pogwałceniem zasad Kodeksu pracy oraz orzecznictwa unii europejskiej. Skandaliczne jest, że związek firmuje rozwiązanie płacowe, które spotkało się z totalną krytyką w uzasadnieniach do wyroków sądowych, które stwierdzały nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 względem osób zaszeregowanych do grupy 2. 

Kominy płacowe proponowane przez związek pielęgniarek w projekcie ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego w podmiotach leczniczych, pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a 2, od 1 lipca 2023 roku wyniosą około około 2100 PLN. 

Pielęgniarka – podpisałam petycję się ponieważ mam dość pomiatania pielęgniarkami po LM

Ponad 2 tys. pielęgniarek i położnych podpisało dotychczas petycję do pani Krystyny Ptok w sprawie sprzeciwu wobec ustawy, którą OZZPiP skierował do sejmu.

Jedna z pielęgniarek, podpisując petycję zamieściła komentarz:

Wykształcenie zdobyte w pięcioletnim liceum medycznym dało mi bardzo solidną podstawę do pracy w zawodzie pielęgniarki. Bardzo solidną w porównaniu do pielęgniarek kształconych w aktualnym systemie. Widząc możliwości poprawienia jakości funkcjonowania ochrony zdrowia w pozamedycznych aspektach systemu, studiowałam organizację i ekonomię zarządzania, zdobywając tytuł magistra. Dla „systemu” moje kwalifikacje są jednak zupełnie bez znaczenia. 

PIELĘGNIARKA LM

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej.

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 52

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze