Dochód pielęgniarek po 1 lipca – różnica w płacach według ustawy OZZPiP.

4 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Dochód pielęgniarek po 1 lipca – różnica w płacach według ustawy OZZPiP.

Kominy płacowe na wynagrodzeniu zasadniczym proponowane przez związek pielęgniarek OZZPiP

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych poprzez radcę prawnego wysyła liczne sprostowania do artykułów zamieszczanych przez redakcję portalu. Sprostowania te wprowadzają w błąd użytkowników portalu. Dlatego wymagają komentarza ze strony pielegniarki.info.pl.

Zobacz także:

Związek OZZPiP przesłał w lutym 2023 roku do marszałka sejmu projekt ustawy, który wprowadza zmiany w siatce płac pielęgniarek i położnych.

Związek postuluje, aby zmiany w siatce płac, wprowadzone w projekcie weszły w życie z dniem 1 lipca 2023 roku. W poniższym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przeanalizujemy skutki postulowanych przez związek zmian w ustawie. W kontekście wynagrodzenia zasadniczego, dodatków oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne(!).

Pierwszą zasadniczą zmianą w propozycji związku jest zmiana współczynników pracy, która skutkuje zmianą wysokości wynagrodzenia zasadniczego.

Według związku OZZPiP wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych zaszeregowanych w trzech grupach siatki płac, mają od 1 lipca 2023 roku wynosić następująco:

Grupa 2 – 8 168,53 PLN
Grupa 5 – 7 551,92 PLN
Grupa 6 – 6 917,30 PLN.

Powyższe jest skutkiem pozostawienia obecnego współczynnika pracy przypisanego do grupy 2 – 1,29. Natomiast dla grupy 5 i 6 związek przewidział wzrost współczynnika pracy do: 1.19 oraz 1.09.

Taki sposób podzielenia pielęgniarek i położnych przez związek OZZPiP na grupy skutkuje tym, że osoby wykonujące pracę tej samej wartości, w ramach tych samych kompetencji zawodowych, będą miały zróżnicowane wynagrodzenia. Z powyższego wynika, ze na samym wynagrodzeniu zasadniczym kominy płacowe pomiędzy grupą 6 a 2 wyniosą 1251,23 PLN.

Uwaga! Powyższa różnica wynika tylko z wynagrodzenia zasadniczego. O skali różnicy wynikającej z dodatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne piszemy poniżej.

Ustawa zaproponowana przez OZZPiP zasługuje na weto. Dlaczego? Różnicowanie wynagrodzeń pracowników tylko w oparciu o posiadane wykształcenie jest pogwałceniem zasad Kodeksu pracy oraz orzecznictwa unii europejskiej. Skandaliczne jest, że związek firmuje rozwiązanie płacowe, które spotkało się z totalną krytyką w uzasadnieniach do wyroków sądowych, które stwierdzały nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 względem osób zaszeregowanych do grupy 2. Sądy te zasądzają odszkodowania.

Praktyczne informacje w sprawie odszkodowań dla pielęgniarek z grupy 6 zostały zamieszczone w informatorze opracowanym przez Kancelarię Adwokacką. Informator pt. Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, dostępny jest w wydaniu nr 3/2023

Kominy płacowe na dodatkach i składkach na ubezpieczenie społeczne proponowane przez związek pielęgniarek OZZPiP

Zwracamy szczególną uwagę na jeszcze jeden aspekt skutków siatki płac zaproponowanej przez OZZPiP. Otóż wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków ma wpływ na wysokość składek odprowadzanych do ZUS. Wobec powyższego należy brać pod uwagę całość wynagrodzenia pracownika łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne, które są solidarnie opłacane przez pracownika i pracodawcę. Natomiast składki opłacane do ZUS mają wpływ na wysokość świadczeń wypłacanych pracownikowi przez ZUS, w tym co ma kolosalne znaczenie, także na wysokość świadczeń emerytalnych.

Dlatego skalę kominów płacowych zaproponowanych przez związek pielęgniarek musimy określić nie poprzez wynagrodzenie brutto lecz brutto brutto, które zwiera także składki na ubezpieczenie społeczne.

Zatem jak to wyliczyć? Z pomocą przychodzą nam dane podane przez związek pielęgniarek w uzasadnieniu do przedmiotowego projektu ustawy. Związek podaje za Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, że wynagrodzenie – brutto brutto – stanowi około 170% wynagrodzenia zasadniczego danego pracownika. Na wynagrodzenie brutto brutto składa się: „podstawa, dodatki stażowe, funkcyjne, premie, nadgodziny, dyżury oraz składki na ubezpieczenie społeczne, a także pozostałe narzuty na etat, w tym, m.in. koszt wynagrodzenia brutto wypłacany przez świadczeniodawców”.

Przypomnijmy, że wysokość tego wynagrodzenia – brutto brutto – ma wpływ także na wysokość świadczenia emerytalnego. Uznając, że wynagrodzenie brutto brutto to 170% wynagrodzenia zasadniczego to, dochód miesięczny pielęgniarek zaszeregowanych do 3 grup, od 1 lipca 2023 roku będzie następujący:

Grupa 2 – 13 886 PLN
Grupa 5 – 12 838 PLN
Grupa 6 – 11 759 PLN

Wniosek: Kominy płacowe proponowane przez związek pielęgniarek w projekcie ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego w podmiotach leczniczych, pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a 2, od 1 lipca 2023 roku wyniosą około około 2100 PLN. Taki stan wywołał sprzeciw pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarka – podpisuję się ponieważ mam dość pomiatania pielęgniarkami po LM

Prawie 2 tys. pielęgniarek i położnych absolwentek LM oraz SM podpisało dotychczas petycję do pani Krystyny Ptok w sprawie sprzeciwu wobec ustawy, którą OZZPiP skierował do sejmu.

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej.

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 136

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Aktualności

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi - podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Wynagrodzenie pielęgniarek a płaca opiekuna po 1 lipca 2023.