Związek pielęgniarek prostuje informacje o siatce płac.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Związek pielęgniarek prostuje informacje o siatce płac.

Prawnik na zlecenie związku pielęgniarek pisze sprostowania

Na stronie internetowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) w dniu 13 marca 2023 roku zamieszczono informację:

Projekt nowelizacji ustawy jest w całości naszą inicjatywą, został przygotowany przez prawników i legislatorów na zlecenie OZZPiP. Z naszego grona wyłoniliśmy osoby tworzące Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, który złożył stosowne dokumenty do Marszałka Sejmu, otrzymał potwierdzenie złożenia zawiadomienia i rozpoczął działalność.

Natomiast z treści sprostowania nr 2 przesłanego do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przez radcę prawnego na zlecenie OZZPiP wynika, że (…) projekt jest wynikiem prac Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i jego autorem nie jest osobiście ani Pani Krystyna Ptok, ani OZZPiP.

Wychodzi na to, że należy się spodziewać sprostowania do… sprostowania, gdyż treść sprostowania nie koresponduje z informacją zamieszczoną na stronie związku.

Kompletnie chybionym zarzutem jest teza zawarta w sprostowaniu, że „wprowadzające w błąd jest twierdzenie, że projekt ustawy zmierza do dalszego nierównego traktowania w zatrudnieniu ponad stu tysięcy pielęgniarek i położnych.” W jaki sposób uwiarygadnia się błędną tezę sprostowania? Argumentem, że „celem projektu jest właśnie zmniejszenie i niwelowanie różnic wynagrodzenia pomiędzy grupami”.

Redakcja portalu informuje, że wyżej cytowane stwierdzenie z artykułu redakcyjnego nie wprowadza w błąd. Dlaczego? Bowiem w projekcie autorstwa OZZPiP podzielono pielęgniarki i położne na grupy oraz zróżnicowano wysokość wynagrodzenia osób wykonujących te same czynności zawodowe w ramach tych samych kompetencji zawodowych. Taką samą wadą jest obarczony obecny system wynagradzania pielęgniarek i położnych.

Argument podniesiony w sprostowaniu jest kuriozalny i jest koronnym dowodem, że sprostowanie wprowadza w błąd. Bowiem w przedmiotowym projekcie nie zlikwidowano różnic w płacach tylko je zmniejszono. Wniosek: w projekcie autorstwa OZZPiP mamy utrwalenie absurdalnego i dyskryminującego rozwiązania w obecnej w siatce płac.

Pełna treść sprostowania przesłanego przez radcę prawnego na zlecenie związku pielęgniarek

W treści „Związek pielęgniarek – zmniejszamy różnicę z 0,35 do 0,2 pomiędzy grupami”, który ukazał się w dniu 13 marca 2023 r. podano wymagające sprostowania informacje. Nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd są stwierdzenia i sugestie dotyczące projektu o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Wyjaśniamy, że projekt jest wynikiem prac Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i jego autorem nie jest osobiście ani Pani Krystyna Ptok, ani OZZPiP. Komitet może powołać grupa 15 obywateli. Pod projektem należy zebrać co najmniej 100 000 podpisów od osób popierających projekt, by skierować go do dalszych prac ustawodawczych.

Działania OZZPiP polegają na podjęciu wysiłku organizacyjnego wokół inicjatywy ustawodawczej mającej na celu poprawienie sytuacji materialnej pielęgniarek i położnych. Jest to działanie konstruktywne w przeciwieństwie do działań portalu pielegniarki.info.pl, który nawołuje do zbierania głosów pod petycją wyrażającą sprzeciw wobec projektu. Uprzejmie wyjaśniamy i informujemy czytelników, czego zabrakło w prostowanej publikacji, że takie działanie jest prawnie bezskuteczne, bowiem w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli nie przewidziano procedury sprzeciwu przeciwko projektowi obywatelskiemu.

Uważamy natomiast, że właściwą formą działania byłoby opracowanie przez portal pielegniarki.info.pl własnego projektu i wystąpienie z inicjatywą ustawodawczą w przewidzianej prawem formie.

Ponadto wprowadzające w błąd jest twierdzenie, że projekt ustawy zmierza do „dalszego nierównego traktowania w zatrudnieniu ponad stu tysięcy pielęgniarek i położnych”, podczas gdy w istocie i jak wynika z przytaczanego w publikacji uzasadnienia projektu, celem projektu jest właśnie zmniejszenie i niwelowanie różnic wynagrodzenia pomiędzy grupami.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Wynagrodzenia pielęgniarek - związek pisze sprostowania.