Pielęgniarka w czepku urodzona nie opuściła strefy komfortu.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka w czepku urodzona nie opuściła strefy komfortu.

Pielęgniarka w czepku urodzona do Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

W poprzednim artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwróciliśmy się do pielęgniarki w czepku urodzonej o zajęcie stanowiska. Nasza prośba wynikała z zabrania głosu przez wyżej wymienioną pod postem na Faceboook/PortalPielegniarekiPoloznych. Poniżej skan z komentarzem autorstwa pielęgniarki w czepku urodzonej.

Dlatego zwróciliśmy się do pielęgniarki w czepku urodzonej o szerszy komentarz w powyższej sprawie.

Mieliśmy nadzieję, że będzie on skierowanym do dziesiątek tysięcy pielęgniarek i położnych, których godność zawodową podeptano. Które są nierówno traktowane w zatrudnieniu. Którym wmawia się dzisiaj, że wykonują świadczenia zdrowotne gorzej niż inne „wykształcone” osoby z personelu pielęgniarskiego. Których wynagrodzenia są dzisiaj niższe o 30% od pielęgniarek i położnych wykonujących te same zadania z grupy 2.

Nasza prośba wynikała jeszcze z jednej przesłanki. W czepku urodzona posiada kwalifikacje określone w grupie 2 siatki płac – czyli posiada tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Pielęgniarka w czepku urodzona odpowiedziała zamieszczając komentarz:

„Nie wiem czy ten tytuł miał przyciągnąć osoby i nabić zasięgu czy miał inny cel, natomiast nie będę podejmowała dyskusji z Panem Redaktorem, z jednego prostego powodu. Mianowicie, nie mam o czym dyskutować z osobą, która nie rozumie potrzeby kształcenia i rozwoju w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza, a posiadanie tytułu magistra sprowadza jedynie do lepszego lub gorszego podawania basenu”.

Bardzo dziękujemy za powyższy komentarz. W ogóle pani wpisy wpłynęły na ogromny wzrost „przyciągnięcia osób i nabiły zasięgi”. Dla naszego portalu, który odwiedza ponad 200 tys. miesięcznie to nie lada gratka na poprawę statystyk. Zapewne rozumie pani bardzo dobrze powyższe zagadnienie prowadząc sprzedaż w sieci.

Natomiast jeśli chodzi o „nierozumienie potrzeby kształcenia i rozwoju w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza, a posiadanie tytułu magistra sprowadza jedynie do lepszego lub gorszego podawania basenu”, zdecydowanie pani się myli.

Po pierwsze:

Jestem absolwentem LM, posiadam tytuły: licencjata oraz magistra. Jestem specjalistą w dwóch dziedzinach pielęgniarstwa. Ukończyłem kursy kwalifikacyjne oraz specjalistyczne. Ukończyłem studia podyplomowe na dwóch kierunkach. To najleszy dowód jak postrzegam rangę kształcenia.

Ale nie cierpię zakłamania i hipokryzji…

Po drugie:

Nie ma racjonalnego wytłumaczenia dlaczego osoba z grupy 2 ma zarabiać o 3,5 tys PLN więcej niż pielęgniarka z grupy 6. Obie pielęgniarki wykonują te same czynności zawodowe oraz posiadają ten sam zakres odpowiedzialności zawodowej czyli kompetencje zawodowe. Sam minister zdrowia oraz związek i izba pip przyznają w wielu wypowiedziach, że nie zostały określone kompetencje zawodowe pielęgniarek i położnych, z tytułem: licencjata, magistra oraz specjalisty. Wobec powyższego na jakich przesłankach i dlaczego zdecydowano, że praca wykonywana przez powyższe osoby jest różnej wartości?

Po trzecie:

Wobec powyższego Sądy Pracy przyznają odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu dla pielęgniarek z grupy 6. To dowodzi, że opinia wyrażona w punkcie 2 ma pokrycie w orzecznictwie sądowym!

Po czwarte:

Dlatego warto zadać sobie prowokujące pytanie: czy pielęgniarki i położne z grupy 2 mają wyższe wynagrodzenie o 3,5 tys. PLN dlatego, że podają lepiej baseny?

Po piąte:

Powyższe pytanie może zaskakiwać. Ale dla osoby z tytułem magistra oraz specjalisty powinno być przyczynkiem do dyskusji a nie strzelania focha.

Szkoda, że nie wykorzystała pani swojego autorytetu i nie zajęła stanowiska wobec dziesiątek tysięcy pielęgniarek i położnych, których godność zawodową podeptano. Które są nierówno traktowane w zatrudnieniu. Którym wmawia się dzisiaj, że wykonują świadczenia zdrowotne gorzej niż inne „wykształcone” osoby z personelu pielęgniarskiego. Których wynagrodzenia są dzisiaj niższe o 30% od pielęgniarek i położnych wykonujących te same zadania z grupy 2. A właśnie powyższej problematyki dotyczyły artykuły, pod którymi zamieściła pani komentarze.

Widać jak trudno opuścić strefę komfortu…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze
×
Aktualności

Jak zamówić e-receptę przez Internet?