Związek pielęgniarek o zróżnicowaniu wynagrodzeń.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek o zróżnicowaniu wynagrodzeń.

Związki zawodowe ochrony zdrowia stworzyły siatkę płac

W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał siatkę płac, przedstawiłem tabelę płac, którą spreparowały związki zawodowe reprezentujące pracowników medycznych ochrony zdrowia. Natomiast – o zgrozo – Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych podpisał się pod tą siatką płac. I namawiał pielęgniarki do poparcia inicjatywy Porozumienia Zawodów Medycznych.

Jaki podział pielęgniarek i położnych podpisał i firmował OZZPiP?

Przedmiotowy podział dzielił pielęgniarki i położne na 3 grupy:

1. pielęgniarka i położna bez specjalizacji,

2. pielęgniarka i położna ze specjalizacją,

3. pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją.

Związki zawodowe ochrony zdrowia dyskryminują pielęgniarki

Bardzo ważną kwestią jest wysokość współczynników pracy, jaką przypisały związki zawodowe poszczególnym grupom zawodów medycznych, w tym pielęgniarkom i położnym. 

Warto nadmienić, że powyższa siatka płac to totalna dyskryminacja zawodów pielęgniarki i położnej. Szczególnie jest to szokujące, w kontekście autorów tabeli zaszeregowania stanowisk pracy – związków zawodowych.   

Podam dla przykładu, dyskryminujące pielęgniarki, zapisy w tabeli płac w kontekście grupy zawodowej ratownik medyczny. Tej grupie przyznano bonus z racji tytułu „starszy”.

Tak. Pojawia się oprócz wykształcenia wymóg „starszy”! Za co? Za sam staż pracy! Wnioski:

– W przypadku zawodu ratownik medyczny mamy określenie „starszy”.

– W przypadku zawodu ratownik medyczny mamy w jednym przedziale płacowym (najwyższym) osoby posiadające tytuł licencjata lub magistra.

Poniżej pytania, zadawane wielokrotnie, przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych do Porozumienia Zawodów Medycznych:

– Dlaczego według Porozumienia Zawodów Medycznych ratownik medyczny z wykształceniem średnim miał mieć minimalne wynagrodzenie zasadnicze równe wynagrodzeniu pielęgniarki lub położnej posiadającej tytuł licencjata lub magistra?

– Dlaczego pielęgniarka lub położna miała osiągnąć współczynnik pracy „1,75” tylko wtedy, gdy zdobędzie tytuł specjalisty, natomiast ratownik medyczny –  jako „starszy”? Za sam staż pracy.

Pytania pozostały bez odpowiedzi…

Takie współczynniki pracy zaakceptował związek pielęgniarek

Porozumienie Zawodów Medycznych przypisało w grupie pielęgniarki i położne następujące współczynniki pracy. 

1. pielęgniarka i położna bez specjalizacji – 1,5

2. pielęgniarka i położna ze specjalizacją – 1,75

3. pielęgniarka i położna z tytułem magistra ze specjalizacją – 2,0.

Różnice zaproponowane przez związki zawodowe w płacach zasadniczych pielęgniarek szokują

Powyższy podział wraz ze współczynnikami pracy, w momencie zatwierdzenia projektu, czyli w 2016 roku, skutkował następującymi wynagrodzeniami zasadniczymi (przy kwocie bazowej 3 900 PLN):

– dla pielęgniarki i położnej bez specjalizacji – 5 850 zł,

– dla pielęgniarki i położnej ze specjalizacją – 6 825 zł,

– dla magistra pielęgniarstwa/ położnictwa ze specjalizacją – 7 800 zł.

Gołym okiem widać, że dysproporcja w  wynagrodzeniach zasadniczych pomiędzy grupą pierwszą oraz ostatnią wynosiła 1 950 PLN. Na samych wynagrodzeniach zasadniczych. 

Gdyby podział pielęgniarek i położnych, zaakceptowany przez związek zawodowy pielęgniarek, wszedł w życie, przy współczynnikach pracy – 1,5, 1,75 oraz 2,0 – to obecnie różnica pomiędzy grupą pierwszą a ostatnią  wyniosłaby 2 583,74 PLN.  Na samym wynagrodzeniu zasadniczym! 

Jak powyższa kwestia wygląda w ustawie z dnia 28 maja 2021 roku o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych? 

Otóż różnica pomiędzy grupą pierwszą a ostatnią  wyniosi 1 706 PLN. 

Wniosek: Gdyby siatka płac pielęgniarek i położnych, autorstwa związków zawodowych, weszła w życie, to różnica na samym wynagrodzeniu zasadniczym wyniosłaby ponad 2,5 tys. PLN. Natomiast w obowiązującej ustawie wynosi 1 706 PLN. 

Od jakiegoś czasu związek pielęgniarek i położnych wyraża pogląd, że istnieje “konieczność nowego podziału naszych grup zawodowych w celu spłaszczenia różnic pomiędzy grupami”.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 146

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7455 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek: osoba z kwalifikacjami grupy 2, nie musi być zaszeregowana w grupie 2.

2 min czytania
Zaszeregowanie pielęgniarek w siatce płac z kwalifikacjami z grupy 2   Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza komunikat zamieszczony na stronie…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarkom nie dałam 7300 PLN. Nie mogę dawać jednym, kosztem drugich.

1 min czytania
Dyrektor szpitala o wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek z grupy 2 W dniu 11 sierpnia 2022 roku na starachowicka.pl ukazał się wywiad z dyrektorem…
AktualnościNowa siatka płacSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka: Moralnie nie mogę się z tym pogodzić.

1 min czytania
Jak siatka płac pielęgniarek nie przystoi do realiów wykonywania praktyki pielęgniarskiej  Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejną korespondencję otrzymaną na redakcyjną…
Komentarze