Związek pielęgniarek: oszczędza się na pielęgniarkach etatowych a kontraktowym nie hamuje wzrostu wynagrodzeń.

1 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Związek pielęgniarek: oszczędza się na pielęgniarkach etatowych a kontraktowym nie hamuje wzrostu wynagrodzeń.

Pracodawcy nie stać by podnieść wynagrodzenia pielęgniarkom na etacie, a w umowach cywilno-prawnych nie hamuje wzrostu wynagrodzeń

Przedstawiamy zapis materiału wideo zamieszczonego na Facebooku Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – OZZPiP. Materiał opublikowano w dniu 6 stycznia 2023 roku.

Rozmowę prowadzą: Dorota Romek, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego oraz Renata Krentusz, Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

Pierwszą część rozmowy opublikowaliśmy w artykule pt. Pielęgniarki – dyrektor o obniżeniu wynagrodzeń i zabraniu dodatków.

Dorota Romek:

Czyli dyrektor nie słucha argumentów strony związkowej, czyli strony społecznej, tylko widzi jednej swój cel, poprawy wyniku finansowego szpitala.

Renata Krentusz:

Można tutaj powiedzieć tak – że oczywiście, my mamy świadczyć usługi medyczne pacjentom. Bo wszyscy zapominamy, że nadrzędnym celem powinien być pacjent, że personel medyczny zajmuje się chorym człowiekiem, który wymaga godnych warunków.

Pielęgniarka etatowa jest często związana na lata z danym szpitalem a kontraktowa często jest tylko na chwilę w tym podmiocie

Pracownicy powinni mieć za to godne wynagrodzenie, a my słyszymy, że pracodawcy nie stać by podnieść wynagrodzenia pracownikom na etacie, a w umowach cywilno-prawnych nie hamuje wzrostu wynagrodzeń, ani także wszelkich dodatków z tym związanych.

Więc jest to taka niespójność, bo tu szukamy oszczędności, ale szukamy tylko wśród pracowników etatowych.

Dorota Romek:

No właśnie i to jest dziwne, bo pracownik etatowy to jest pracownik związany z zakładem pracy przez wiele lat, często przez dziesiątki lat, a osoba zatrudniona na kontrakt, czy na umowę zlecenie często jest tylko na chwilę w tym podmiocie.

Renata Krentusz:

Tak, zgadza się. I nie jest też często związana z tym podmiotem.

Przychodzi, wykonuje usługę, wychodzi, a pracownicy jednak zostają, pracują lata tutaj i wiążą się z tą placówką więc dziwi nas tym bardziej, że pracodawca uderza głównie w pracowników etatowych.

Kolejna część rozmowy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 57

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Na podwyżki dla pielęgniarek NFZ dał ogromne pieniądze. Może ktoś sprawdzi na co one poszły.