Związek pielęgniarek podpisał porozumienie.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Związek pielęgniarek podpisał porozumienie.

Zakładowa organizacja pielęgniarek podpisała z dyrekcją szpitala porozumienie

Portal rdn.pl informuje o podpisanym porozumieniu pomiędzy związkiem pielęgniarek a dyrekcja jednego z podmiotów leczniczych.

Przewodnicząca zakładowej organizacji OZZPiP informuje:

„Najważniejszym dla nas punktem tego porozumienia jest to, że pan dyrektor w najbliższym czasie zaproponuje zmiany do regulaminu wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć podstawowe zasady, tak aby pracownicy mieli jasną ścieżkę awansu zawodowego.

Załatwiliśmy też podstawowe sprawy takie jak uznanie grup zawodowych pielęgniarkom według ustawy. Do tej pory pielęgniarki według regulaminu są przyporządkowane do jednej grupy czyli jako pielęgniarka lub starsza pielęgniarka.

Natomiast stawki miały różne, w zależności od kwalifikacji i nie były one przyporządkowane do stanowisk”.

Autor artykułu redaktor Maksymilian Osak zauważa, że porozumienie nie przewiduje jednak wyrównania zaległych wynagrodzeń od lipca ubiegłego roku. O tę sprawę pielęgniarki będą mogły się ubiegać w sądach. Kilkanaście z nich już wstąpiło na drogę sądową w tej sprawie.

Drugim kluczowym punktem dla związku zawodowego było zmniejszenie przepaści płac wśród białego personelu i docenienie osób mających 20 lat stażu pracy, które otrzymywały minimalne wynagrodzenie i nie podnosiły swoich kwalifikacji. Przewodnicząca ZOZZPiP poinformowała:

„Wspólnie doszliśmy do wniosku, że pielęgniarki, które mają ponad 20-letni staż pracy i przez wiele lat pracowały dla dobra szpitala na najniższych stawkach, zasługują na uznanie. Ta grupa otrzyma wzrost wynagrodzeń z grupy najniższej do grupy średniej. Jednak przez to są też teraz problemy, że pielęgniarki, które również mają 20-letni staż pracy, ale mają wyższe kwalifikacje pozostał na tym samym poziomie wynagrodzeń”.

Związek zawodowy chciałby, aby różnice wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi grupami wynosiły około 500 zł, bo teraz te kwoty sięgają nawet 2 tys. zł.

Jakie są szczegółowe regulacje porozumienia w zakresie podziału pielęgniarek w zakładowym regulaminie wynagradzania przedstawiamy poniżej:

1) Grupa 6 – współczynnik 0,94 – obejmuje wszystkie osoby zatrudnione na stanowisku pielęgniarka/położna posiadające wymagania opisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami tj. tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa/położnictwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka/położna;

2) Grupa 5 – współczynnik 1,02 – wszystkie pielęgniarki/położne posiadające tytuł zawodowy magister pielęgniarstwa/położnictwa albo tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz wszystkie pracujące w ZOZ Dąbrowa Tarnowska Pielęgniarki/Położne, które wypracują 20 lat (choćby z przerwami między poszczególnymi okresami zatrudnienia) w ZOZO w Dąbrowie Tarnowskiej, ale ze stanowiskiem pielęgniarka/położna (nie posiadające tytułu zawodowego magister pielęgniarstwa/położnictwa albo tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia);

3) Grupa 2 – współczynnik 1,29 – obejmuje wszystkie pielęgniarki/położne posiadające tytuł zawodowy magister pielęgniarstwa/położnictwa i tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz 6-letni staż pracy w ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej liczony od początku zatrudnienia w ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej (choćby z przerwami między poszczególnymi okresami zatrudnienia).

źródło: rdn.pl, redaktor: Maksymilian Osak, 11 września 2023 roku, artykuł pt. Koniec kilkuletniego sporu w dąbrowskim szpitalu. Dyrekcja podpisała porozumienie z pielęgniarkami.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 33

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze
×
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?