Związek pielęgniarek przypomina, że pracodawca zobowiązany jest… do eliminowania ręcznych prac transportowych.

1 min czytania
Aktualności
Związek pielęgniarek przypomina, że pracodawca zobowiązany jest… do eliminowania ręcznych prac transportowych.

OZZPiP – pracodawca musi zapewnić pielęgniarkom przy ręcznym przemieszczaniu przedmiotów tam gdzie to możliwe sprzęt pomocniczy!

W dniu 13 kwietnia 2025 r. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych na swoim Facebook’u opublikował poniższy post.

Jutro poniedziałek… To takie małe przypomnienie przed pracą.

Ból pleców? Ramiona odmawiają posłuszeństwa? Pielęgniarki i położne wykonują ogrom pracy fizycznej, która negatywnie odbija się na ich zdrowiu.

Pamiętaj, że pracodawca obowiązany jest:

  • stosować odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne zmierzające do wyeliminowania ręcznych prac transportowych.
  • oceniać ryzyko zawodowe występujące podczas wykonywania różnych prac transportowych ze szczególnym uwzględnieniem masy przemieszczonego przedmiotu oraz indywidualnych predyspozycji pracownika, takich jak sprawność fizyczna, wiek i stan zdrowia.
  • przeszkolić pracowników w zakresie BHP.
  • informować pracowników o wynikach oceny ryzyka zawodowego oraz środkach bezpieczeństwa zapobiegających urazom, a zwłaszcza urazom kręgosłupa.
  • zapewnić przy ręcznym przemieszczaniu przedmiotów tam gdzie to możliwe sprzęt pomocniczy!

źródło: facebook.com/zwiazek.pielegniarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8756 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze