Związek pielęgniarek – różnica 3 tys. PLN zbyt duża.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Związek pielęgniarek – różnica 3 tys. PLN zbyt duża.

Związek pielęgniarek o dysproporcjach płacowych w grupie pielęgniarek i położnych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zgłosił uwagi do projektu siatki płac, która ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Poniżej cytujemy fragment przedmiotowych uwag.

Nowy podział pracowników medycznych oraz pracowników działalności podstawowej na grupy zawodowe, jaki został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia bez udziału i akceptacji większości reprezentacji zawodów medycznych ochrony zdrowia, wywołuje wiele kontrowersji także w naszej grupie zawodowej.

Pojawiają się głosy, że poszczególne zawody powinny być wyodrębnione do odrębnych grup oraz stawka wynagrodzenia zasadniczego powinna być ustalona stała i równa dla poszczególnego zawodu (z zachowaniem relacji pomiędzy zawodami z uwagi na kompetencje, odpowiedzialność zawodową, ale i deficyt na rynku pracy), a zdobycie dodatkowych kwalifikacji, kursów, specjalizacji powinno być wynagradzane poprzez gwarantowane stałe dodatki do wynagrodzenia zasadniczego.

W obecnym projekcie nowelizacji pielęgniarki i położne znajdują się w trzech grupach:

w grupie 2 – pielęgniarka, położna z tytułem magistra i ze specjalizacją,
w grupie 5 – pielęgniarka, położna: z wykształceniem magisterskim bez specjalizacji, z licencjatem i specjalizacją, średnim wykształceniem i specjalizacją,
w grupie 6 – pielęgniarki, położne: z licencjatem, wykształceniem średnim.

Podział ten będzie przez OZZPiP zaakceptowany pod warunkiem, że w wyniku konsultacji, ale także w toku procesu legislacyjnego nie dojdzie do wyodrębniania kolejnych grup zawodowych do oddzielnych pozycji, ale również nie będą dokonane przesunięcia pomiędzy grupami zawodowymi.

Kolejna kwestia to bezwzględna konieczność zmniejszenia różnic pomiędzy grupami (grupa 2 i grupy 5 i 6).

Różnica pomiędzy grupą 2 i 6 na poziomie prawie 2 000. zł. na wynagrodzeniu zasadniczym jest w naszej ocenie zbyt duża. W przypadku pracy w systemie równoważnym różnica na wynagrodzeniu miesięcznym brutto będzie przekraczała 3 000 złotych.

Jakie różnice w wynagrodzeniach zaproponował związek pielęgniarek

W październiku 2021 roku związek pielęgniarek proponował następujące wysokości współczynników pracy w grupie pielęgniarek i położnych – 1,19; 1.02; 0,92

Podkreślamy, że jest to propozycja siatki płac autorstwa OZZPiP, z października 2021 roku.

Konsekwencją powyższego jest fakt, że związek zaproponował, aby różnica pomiędzy pielęgniarką z tytułem magistra i specjalizacją a pielęgniarką absolwentką LM i SM wynosiła – 1 525 PLN na samym wynagrodzeniu zasadniczym.

Teraz związek krytykuje ministra za propozycję różnicy w wysokości 1 920 PLN.

Propozycja ministra zdrowia oraz związku pielęgniarek i położnych to odarcie z godności zawodowej rzeszy pielęgniarek i położnych, posiadających długoletnie doświadczenie zawodowe.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 77

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracyWynagrodzenia pielęgniarek

Dyrektor podał, ile od maja zapłaci pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom.