Związek pielęgniarek spotkał się z posłanką.

Działacze związku pielęgniarek spotkali się z posłanką

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje post autorstwa związku pip.

Nad postem napisano:

W Łodzi nie próżnujemy! Po pierwszym czytaniu w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ale przed głosowaniami odbyło się kolejne spotkanie naszych przedstawicieli z Małgorzata Niemczyk. Rozmawiałyśmy o obywatelskim projekcie zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a także o stanowisku Ministerstwo Zdrowia, które zostało przedstawione w Sejmie. Pani Poseł zna nasz projekt ustawy, jednak miała szereg szczegółowych pytań! Na wszystkie odpowiedziałyśmy i planujemy już kolejne rozmowy!

Bardzo dziękujemy za spotkanie Małgorzata Niemczyk.

Z zainteresowaniem sprawdziliśmy co pani posłanka Małgorzata Niemczyk powiedziała w trakcie dyskusji (13 lipca 2023) nad projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek w sprawie wynagradzania personelu pielęgniarskiego.

Poseł Małgorzata Niemczyk:

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Bez was, drogie panie pielęgniarki i panowie pielęgniarze, opieki medycznej by nie było. Zawód społecznie megaważny, trudny i potrzebny, trwale związany z naszym bezpieczeństwem zdrowotnym.

Ale tego bezpieczeństwa nie będzie, jeśli PiS będzie nadal rozdawać pieniądze polskich podatników na programy koryto+, willa+, rodzina na swoim, czyli miliony dla sfory PiS-owskiej. PiS trwoni też kasę na propagandę w PiS-owskich mediach, na bilbordach, na urojone, niegospodarne projekty, niezasadne zakupy oraz inwestycje.

Panie i Panowie z PiS-u! Panie Ministrze! Kiedy zaczniecie wynagradzać adekwatnie do wykonywanej pracy i do kwalifikacji? Kiedy zaczniecie cenić i dbać o wszystkich ludzi w Polsce, a nie tylko o swoich i to często o niedostatecznych kwalifikacjach do funkcji, jakie pełnią, i zadań, które wykonują?

Drogie panie pielęgniarki i panowie pielęgniarze (Dzwonek), dziękuję za pracę, za opiekę, ale dziękuję też bardzo za to, że wzięłyście bezpieczeństwo zdrowotne naszych obywateli w swoje ręce. Dziękuję bardzo.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Znamienne jest, że posłanka w swoim wystąpieniu mówi tylko o konieczności „wynagradzania adekwatnym do wykonywanej pracy i do kwalifikacji”.

Dlaczego posłanka nic nie wspomina o pielęgniarkach i położnych, które są nierówno traktowane w zatrudnieniu. Które wykonują taką samą pracę co pielęgniarki z grupy 2 i otrzymują 30% mniejsze wynagrodzenia. Mówi tylko w imieniu pielęgniarek z grupy 2.

Mamy nadzieję, że rozmowa z działaczkami związku pielęgniarek przyczyniła się do podniesienia świadomości posłanki o uwarunkowaniach siatki płac kadry pielęgniarskiej. Działaczki zapewne opowiedziały posłance, że projekt ustawy autorstwa OZZPiP jest dyskryminujący dla pielęgniarek i położnych LM i SM. Nie likwiduje nierównego traktowania w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6. Tylko zmniejsza różnicę w wynagrodzeniach. Jest pogwałceniem zasad Kodeksu pracy.

Mamy nadzieję, że pani posłanka na posiedzeniu sejmu w dniu 28 lipca 2023 roku zagłosuje przeciw ustawie autorstwa związku pielęgniarek. I podniesie rękę za odrzuceniem projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 26

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8259 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

4,5 tys. pielęgniarek zainteresowanych odbyciem szkolenia specjalizacyjnego z pediatrii.