Związek pielęgniarek za takim podziałem w siatce płac.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Związek pielęgniarek za takim podziałem w siatce płac.

Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych przedstawia kolejną propozycję w sprawie siatki płac – podział na grupy

W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych publikujemy projekt siatki płac pielęgniarek i położnych, którego autorem jest OZZPiP. Projekt został przesłany do ministra zdrowia w dniu 19 kwietnia 2022 roku. Związek pielęgniarek dokonał podziału na 3 grupy oraz przypisał do nich współczynniki pracy.

Pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z posiadaną specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowiaWspółczynnik pracy – 1.29
Pielęgniarka, położna, posiadająca wyższe wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna posiadająca wyższe wykształcenie (studia I stopnia) i specjalizację, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacjąWspółczynnik pracy – 1.19
Pielęgniarka, położna, posiadająca wyższe wykształcenia na poziomie studiów I stopnia; pielęgniarka albo położna posiadająca średnie wykształcenie, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowiaWspółczynnik pracy – 1.09

Z powyższego wynika, że związek pielęgniarek i położnych popiera podział zaproponowany od 1 lipca 2022 roku, którego autorem jest minister zdrowia.

Więcej o siatce płac, którą zaproponował minister zdrowia wraz ze skutkami finansowymi dla poszczególnych pielęgniarek i położnych przedstawiliśmy w bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zapraszamy do lektury bezpłatnego e-wydania branżowego miesięcznika, które jest dostępne poprzez kliknięcie w poniższą grafikę.

Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych przedstawia kolejną propozycję w sprawie siatki płac – współczynniki pracy

Związek pielęgniarek przydzielił powyższym grupom 3 współczynniki pracy – 1.29; 1.19; 1.09.

Jakie to ma przełożenie finansowe na wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego? Odpowiednio: 7 304; 6 738; 6 172 PLN.

Z powyższego wynika, że w siatce płac od 1 lipca 2022 roku, związek pielęgniarek postuluje, aby różnica pomiędzy pielęgniarką z tytułem magistra oraz specjalizacją a pielęgniarką Licem Medycznego została zmniejszona z 1 980 PLN (projekt ministra zdrowia) do 1 132 PLN (projekt związku pielęgniarek). Obecnie ta różnica wynosi 1 706 PLN.

Należy stanowczo podkreślić, że projekt Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, dyskryminuje rzeszę pielęgniarek i położnych. Nie może być mowy o różnicowaniu wynagrodzenia zasadniczego w sytuacji kiedy kompetencje zawodowe pielęgniarek i położnych w 3 grupach siatki płac, są identyczne. Czyli posiadają ten sam zakres uprawnień i obowiązków.

Z powyższego stanu rzeczy zdaje sobię sprawę OZZPiP, który w stanowisku skierowanym do ministra zdrowia podkreśla:

Gdyby Minister Zdrowia wykonał zobowiązania zawarte w „Polityce Wieloletniej Państwa na Rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” przyjętej do realizacji przez Radę Ministrów uchwałą nr 124/2019 z dnia 15-10-2019 r. i doprowadził do dookreślenia kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych do poszczególnych poziomów studiów (studia pierwszego stopnia i studia drugiego stopnia) oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, można by było na tej podstawie różnicować w sposób istotny zakresy obowiązków i odpowiedzialności pomiędzy poszczególnymi grupami i uzasadniać utrzymanie tak dużych różnic płacowych. Tak się jednak nie stało. Dlatego konieczne jest zmniejszenie różnic pomiędzy grupami zawodowymi.

źrodło: ozzpip.pl

Związek pielęgniarek wie ale…

Z powyższego wynika, brak konsekwencji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Z jednej strony związek, stoi na stanowisku, że z powodu braku „dookreślenia kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych”, nie można różnicować wynagrodzeń zasadniczych. Z drugiej – w swojej propozycji siatki płac takie zróżnicowanie legitymizuje.

Jak związek zawodowy może przedstawiać projekt podziału pielęgniarek i położnych, który z zasady łamie zapisy Kodeksu pracy. Dyskryminuje. Odziera z godności zawodowej. Skłóca środowisko zawodowe.

A rozwiązanie jest bardzo proste… Jedna grupa. Dodatki za podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Nawet związek wspomina o takim rozwiązaniu w piśmie do ministra zdrowia. Czytaj więcej w artykule pod poniższym linkiem.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 89

Bądź pierwszym, który oceni wpis

306 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineNowa siatka płac

Pielęgniarka z wyższym wykształceniem tylko po pielęgniarstwie?