Związek pielęgniarek zadbał o inne zawody medyczne. Szkoda, że nie o pielęgniarki z grupy 6 i 5.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP
Związek pielęgniarek zadbał o inne zawody medyczne. Szkoda, że nie o pielęgniarki z grupy 6 i 5.

Związek pielęgniarek o projekcie ustawy swojego autorstwa

Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej przez OZZPiP przedstawiono założenia projektu ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego. Organizatorzy konferencji odpowiadali na pytania dziennikarzy.

Pytanie z sali:

Pytanie o wskaźniki – powiedziała Pani o wzroście wskaźników, a jak to się przekłada na kwoty?

Bernarda Machniak:

Na dzień dzisiejszy w grupie 6, przy kwocie bazowej, jaką mamy na dzień dzisiejszy, czyli od 1 lipca 2022 r. była to kwota 5 662 zł, jeżeli pomnożymy przez współczynnik 0,94 to będziemy mieli kwotę 5 322 zł i taką pensję zasadniczą pielęgniarki mają, natomiast czy wejdzie ta inicjatywa obywatelska czy nie wejdzie, to średnia w gospodarce narodowej wzrosła i tam kwota bazowa od 1 lipca będzie w wysokości 6 346 zł, czyli to by było 5 965 zł. Nasza propozycja, którą my chcemy żeby współczynnik był nie 0,94, tylko 1,09, będzie to kwota 6 917 zł (płaca zasadnicza brutto).

Pytanie z sali:

I pytanie numer 2 – gdyby ktoś chciał podpisać projekt, to fizycznie, do każdego szpitala, do każdej przychodni idą?

OZZPiP – z projektem ustawy chcemy dotrzeć do każdej pielęgniarki

Bernarda Machniak:

Tam gdzie mamy w strukturach nasze organizacje związkowe, to tak, bo w lecznictwie otwartym, w Niepublicznych Zakładach Pracy nie jesteśmy w stanie dotrzeć jako organizacja związkowa, dlatego też poprosiliśmy samorząd zawodowy i oni już mogą dotrzeć wszędzie, do każdej organizacji i tutaj Pan Przewodniczący też powiedział, że postaramy się dotrzeć do wszystkich pielęgniarek, a dodam jeszcze, że ta ustawa dotyczy wszystkich pracowników, bo jeżeli np. mamy w grupie 6, to nie tylko pielęgniarki, ale są też inne zawody i może Wiceprzewodniczącą poproszę żeby przeczytała, kto w tej grupie 6 oprócz pielęgniarek jest i kogo dotyczy ta ustawa.

Związek pielęgniarek: dbamy też o inne zawody medyczne. Nie tylko o pielęgniarki

Dorota Ronek:

W grupie 5 znajdują się zawody: farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny niż określony w punkcie 1-4 z wykształceniem wyższym na poziomie magisterskim.

W grupie 6 znajdują się: fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny niż określony powyżej z wymaganym wykształceniem wyższym na poziomie studiów I stopnia.

To tak w dużym skrócie, dlatego nie myślimy tylko o pielęgniarkach i położnych, ale myślimy też o wszystkich tych zawodach, które znajdują się w grupie 5 i 6.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji

Źródło: konferencja prasowa w dniu  21 marca 2023 roku – OZZPiP Region Lubelski w sprawie zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych  w sprawie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

Ponad 1600 pielęgniarek i położnych podpisało już petycję do pani Krystyny Ptok

Zachęcamy pielęgniarki do sprzeciwu wobec inicjatywy związku pielęgniarek. Taki sprzeciw można wyrazić poprzez podpisanie petycji do pani Krystyny Ptok. Autorki projektu ustawy.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać (także anonimowo) piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraca w Norwegii

Praca w Polsce i w Norwegii: różnice, wyzwania i korzyści - wywiad z pielęgniarką.

4 min czytania
Poniższy wywiad został zrealizowany przez Open Europe – firmę, która rekrutuje, szkoli i pomaga zdobywać dobrze płatną pracę dla polskich pielęgniarek i…
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Komentarze