Związek pielęgniarek zawarł porozumienie.

Związek pielęgniarek podpisał porozumienie. Podobno „niesamowite”…

Jedna z organizacji zakładowych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w dniu 10 kwietnia 2024 roku wydała oświadczenie, którego treść publikujemy poniżej:

Niesamowite wieści! Zakładowa Organizacja Związkowa OZZPiP przy USK w Rzeszowie zawarła porozumienie kończące spór zbiorowy, które gwarantuje pielęgniarkom i położnym podniesienie współczynników dla grupy 5 do 1,19 oraz dla grupy 6 do 1,09 jak również uznanie kwalifikacji posiadanych i podniesienie współczynników wynagrodzenia po podniesieniu kwalifikacji w ciągu roku udokumentowanych dyplomem. To kluczowy krok w naszej walce o sprawiedliwość społeczną. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu!

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Pod postem jedne z nielicznych komentarzy brzmią:

– Można. Brawo Pan Dyrektor! Brawo Związek Zawodowy!

– Można? Można. Trzeba tylko chcieć.

Także na Fanpage Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych udostępniono przedmiotowy post o „niesamowitych wieściach”. Udostępniony post zaopatrzono w adnotację: I to są dobre wieści! Gratulacje! Co to na to decydenci?

Cytujemy dwa z komentarzy:

– Gratulacje! Przykro jednak, że nie jest to norma i że o uczciwe traktowanie trzeba walczyć

– Brawo dla Dyrekcji że zrozumiała pochyliła się nad takim tematem.

Redakcja pielegniarki.info.pl przyznaje, że są to niesomowite wieści. Szkoda, że w poście o „dobrych wieściach” nie poinformowano o wskaźniku pracy dla grupy 2 – 1,29. Dlaczego? Otóż spieszymy z wyjaśnieniem.

Wskaźniki pracy dla grupy 6 i 5 oraz 2, odpowiednio – 1,09, 1,19 oraz 1,29 to w czystej postaci nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Warto podkreślić, że wskaźniki brzmią znajomo… Tak! Takie wskaźniki pracy chce przeforsować w sejmie pani Krystyna Ptok. I takie wskaźniki pracy poparła izba pielęgniarek.

Jak to się będzie kształtować finansowo od 1 lipca 2024 roku, w szpitalu z którego pochodzą „dobre wieści”? Policzmy wysokość wynagrodzenia zasadniczego…

  • Grupa 6 – 7 799,47 zł
  • Grupa 5 – 8 515,02 zł
  • Grupa 2 – 9 230,57 zł

Różnica w wysokości wynagrodzenia zasadniczego pomiędzy grupą 6 a 2 wyniesie… 1 431,10 zł.

Teraz policzmy jakie zróżnicowanie wynagrodzeń będzie skutkiem owego (nie)porozumienia, kiedy podamy kwoty wynagrodzenia wraz dodatkami do wynagrodzenia zasadniczego. Wyniosą one pomiędzy grupą 2 a 6… 2 432,87 zł.

Podsumowując… niesamowite wieści. 2,5 tys. złotych różnicy pomiędzy pracownikami wykonującymi tę samą pracę. Przecież to ewidentne nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Skutkiem porozumienia związku zawodowego z dyrekcją. Czy w tym szpitalu nie obowiązują zasady Kodeksu pracy?

I jeszcze jedna uwaga. Czy pielęgniarka z grupy 6, która pozwie szpital za nierówne traktowanie w zatrudnieniu otrzyma wsparcie od… zakładowego związku pielęgniarek, który podpisał owe porozumienie. Za aprobatą pani Krystyny Ptok. Po której stronie na wokandzie sądowej stanie związek? Nierówno traktowanej w zatrudnieniu pielęgniarki czy będzie bronić zapisów porozumienia, którego jest stroną.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 72

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8224 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – okazuje się, że płace mają charakter solidarnościowy.

3 min czytania
Rola związku Solidarność w obecnym chaosie płacowym w ochronie zdrowia… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. W pielęgniarki rzuciła…
Aktualności

V Konferencja Naukowa WUMED już 25 maja!

2 min czytania
V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Warszawskiej Uczelni Medycznej już 25 maja 2024 r. Tematem wydarzenia – „Wyzwania w nauce i praktyce z perspektywy…
Aktualności

Pielęgniarki - będzie urlop zdrowotny dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Obiecanki cacanki w sprawie urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych mają miejsce od wielu lat… Serial dotycząca urlopów zdrowotnych – dla poratowania…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki podzielone w sprawie Pana M.