Związkowcy w Ministerstwie Zdrowia. Zapowiadano, że w efekcie spotkania ma zostać podpisane porozumienie dotyczące planu naprawy sytuacji w służbie zdrowia.

1 min czytania
Aktualności

W Ministerstwie Zdrowia trwa spotkanie szefa resortu Zbigniewa Religi ze związkowcami służby zdrowia z 'Solidarności’. Wcześniej zapowiadano, że w efekcie spotkania ma zostać podpisane porozumienie dotyczące planu naprawy sytuacji w służbie zdrowia, które uspokoi nastroje związkowców i spowoduje, że zrezygnują oni z podjęcia akcji strajkowej.

’Mamy nadzieję, że porozumienie zostanie podpisane, w innej sytuacji rozpoczniemy pogotowie strajkowe’ – powiedziała dziś przed spotkaniem szefowa Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia, Maria Ochman.

Pierwsze spotkanie ze związkowcami odbyło się tydzień temu w warszawskiej siedzibie 'S’. Minister zdrowia Zbigniew Religa wyraził wtedy nadzieję, że 'Solidarność jest związkiem odpowiedzialnym i będzie starać się porozumieć ze stroną rządową, a nie zaogniać sytuację i protestować’.

Związkowcy z 'S’ chcą mieć gwarancje, że będą ustawowe rozwiązania w sprawie podwyżek dla pracowników służby zdrowia, bo przyznane w ubiegłym roku podwyżki dotyczą jedynie 2007 r. Domagają się, by mająca powstać nowa sieć szpitali była bezpieczna dla pacjentów i pracowników. To oznacza, że chcieliby zapisów osłonowych.

Związkowcy zgadzają się z ministrem zdrowia co do konieczności zamiany długów krótkoterminowych szpitali na długi długoterminowe.

’S’ negatywnie oceniła ostatnią decyzję rządu o pomocy finansowej w wysokości 150 mln zł tylko dla kilku szpitali w kraju. Związek krytycznie ocenił też m.in. działalność powołanego w ubiegłym roku przez premiera międzyresortowego zespołu, który miał wypracować mechanizmy wynagradzania pracowników służby zdrowia. Zespół skończył prace z końcem stycznia. Propozycja Ministerstwa Zdrowia, by stosować punktową ocenę wartości poszczególnych zawodów medycznych, nie spodobała się związkowcom; uznali ją za mało konkretną i dlatego niemożliwą do realizacji.

(PAP)

źródło informacji: www.interia.pl

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8181 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarka winna skutkom wynaczynienia podawanego leku przez kilkanaście minut.

5 min czytania
Sąd: Nie zachowując należytej ostrożności w powyższym zakresie, pielęgniarka z opóźnieniem zareagowała na wynaczynienie leku… Przytaczamy fragmenty wyroku, który uznał winę pielęgniarki…
Aktualności

Jak maksymalizować komfort seniora z demencją?

2 min czytania
Opieka nad seniorem cierpiącym na demencję stawia przed opiekunami wiele wyzwań, ale równocześnie daje możliwość głębokiego zrozumienia i odpowiedniego reagowania na specyficzne…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – głos zabrała główna winowajczyni obecnej sytuacji.

3 min czytania
W sprawie wynagrodzeń pielęgniarek głos zabrała była wiceminister zdrowia… Z ogromną przyjemnością publikujemy wypowiedź pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko, która jako były wiceminister…
Komentarze