Zwolnienie lekarskie wystawione online – kiedy pracodawca dowie się o zwolnieniu?

2 min czytania
Aktualności
Zwolnienie lekarskie wystawione online – kiedy pracodawca dowie się o zwolnieniu?

Od lekarza można otrzymać nie tylko zwolnienie L4 w czasie wizyty stacjonarnej, ale również zwolnienie lekarskie online po konsultacjach przez Internet. Dokumenty te niczym nie różnią się i podlegają takim samym zasadom. W obu przypadkach przesyłane są też automatycznie do pracodawcy posiadającego PUE ZUS. Kiedy pracodawca dowie się o zwolnieniu?

Co to jest L4 i kto może je otrzymać?

Zwolnienie lekarskie jest ważnym dla każdej pracującej osoby dokumentem. Stanowi usprawiedliwienie nieobecności w pracy, gdy pracownik nie czuje się na siłach świadczyć obowiązki zawodowe w związku ze swoim stanem zdrowia. To również dokument uprawniający do otrzymywania świadczenia chorobowego za czas nieobecności w pracy. Otrzymać można go od lekarza w czasie wizyty stacjonarnej, ale nie tylko, gdyż możliwe jest też L4 online.

Aby móc otrzymać zwolnienie L4, trzeba być oczywiście w opinii lekarza niezdolnym do pracy czasowo z przyczyn zdrowotnych lub konieczności opieki nad członkiem rodziny. Należy być też objętym ubezpieczeniem chorobowym i posiadać dostępny limit dni, które w roku kalendarzowym można spędzić na zwolnieniu L4.

Zwolnienie lekarskie przez Internet – kiedy pracodawca się dowie o jego wystawieniu?

Biorąc pod uwagę, co to jest L4 elektroniczne, możliwe jest jego wystawienie bez kontaktu osobistego z lekarzem. Obecnie wiele placówek medycznych umożliwia konsultacje zdalne z możliwością otrzymania L4, a przykładem może być łatwo dostępne zwolnienie lekarskie online, wystawiane przez internet. Pacjent nie musi jednocześnie martwić się, jak sprawdzić e-zwolnienie otrzymane w ten sposób, gdyż dokumentacja zapisuje się automatycznie, jak w przypadku zwolnień otrzymywanych stacjonarnie. Również pracodawca nie będzie mieć wątpliwości, jak sprawdzić elektroniczne zwolnienie lekarskie pracownika, gdyż wszystkie potrzebne informacje wyświetlą mu się na profilu PUE ZUS. Pracodawca informowany jest o zwolnieniu pracownika automatycznie, jednak dla pewności dobrze dodatkowo poinformować go telefonicznie o fakcie otrzymania zwolnienia.

Należy mieć na uwadze, że nie każdy pacjent, który zgłosi się na konsultacje zdalne do lekarza, otrzyma L4. Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy zasadne w danym przypadku jest wystawienie zwolnienia lekarskiego, a także na jak długo ewentualne zwolnienie zostanie wystawione. Jeśli okaże się natomiast, że czas, na jaki zwolnienie lekarskie zostało wystawione, jest za krótki, by pacjent powrócił do zdrowia, możliwe będzie ponowne skonsultowanie się z lekarzem w celu przedłużenia zwolnienia.

Jak sprawdzić e-zwolnienie przez Internet?

Bez względu na to, czy pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie na wizycie stacjonarnej, czy też zwolnienie lekarskie online, informacje o L4 automatycznie zapisywane są w dokumentacji medycznej danej osoby. Można mieć do nich dostęp z poziomu IKP, gdzie zapisywane są też e-recepty, e-skierowania i inne ważne zdarzenia medyczne pacjenta. Inną opcją jest logowanie na osobiste konto PUE ZUS. W tym przypadku również możliwe jest sprawdzenie ważnych informacji zawartych na zwolnieniu L4. Pacjent w ten sposób może sprawdzić, chociażby czas trwania zwolnienia, zalecenia lekarskie (zwolnienie leżące/chodzące), a także inne ważne dane.

Pracodawca również posiada wgląd do zwolnienia lekarskiego danej osoby, jednak w wersji nieco okrojonej. Jest to ważne, jeśli chodzi o ochronę danych osobowych. Pracodawca widzi jedynie te informacje, które są istotne dla rozliczeń pracowniczych. Nie będzie natomiast widzieć danych poufnych w tym, chociażby kodu choroby, gdyż pacjent może nie życzyć sobie informowania pracodawcy o schorzeniu, z którym się zmaga.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1073 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najwyższe standardy kształcenia - nauka, praktyka, innowacje.

2 min czytania
Warszawska Uczelnia Medyczna prowadzi rekrutację na rok akademicki 2024/25. Dynamiczny rozwój to podstawa strategii uczelni przy Bobrowieckiej 9, w Warszawie. W ciągu…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w przychodni.