Pielęgniarki z Rosji w szpitalu w Gorzowie.

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./


PIELĘGNIARKI Z ROSJI

W SZPITALU W GORZOWIE

Zobacz także: Pielęgniarski live #9 - Pielęgniarka na konwencji PiS

W czwartek (4 lipca 2019 r.) w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w  Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. gościła kilkunastoosobowa grupa pielęgniarek z 7 ośrodków onkologicznych w Rosji. To panie pracujące w szpitalach w Sankt Petersburgu, Wołgogradzie, Czelabińsku, Moskwie, Samarze, Niżnym Nowogrodzie i Jekaterynburgu. Przyglądały się naszym rozwiązaniom związanym z przygotowywaniem leków cytostatycznych i cytotoksycznych wykorzystywanych w leczeniu chorób onkologicznych. Pielęgniarki były zainteresowane techniką przygotowywania samych leków i środkom bezpieczeństwa stosowanym w  Pracowni Leku Cytostatycznego. 

- W Rosji przygotowaniem leków cytostatycznych i cytotoksycznych zajmują się nie tak jak w Polsce farmaceuci, ale specjalnie przeszkolone pielęgniarki. Dla naszych placówek medycznych to zamierzchła przeszłość, w Rosji – ciągle standard. Chcą to zmienić, ale najpierw sprawdzają jak to wygląda we wzorcowych placówkach, takich jak ta w Gorzowie  – mówi Dariusz Łukaszyński – przedstawiciel firmy BBRAUN, na zaproszenie której pielęgniarki przyjechały do Gorzowa.

Goście byli pod ogromnym wrażeniem wyposażenia i warunków w jakich pracują farmaceuci w gorzowskim szpitalu. 

- Ubrania przypominające skafander kosmiczny i nasze loże laminarne mogą działać na wyobraźnię. Tu chodzi o zachowanie bezpieczeństwa zarówno dla Pacjentów jak i osób przygotowujących leki dla pacjentów leczonych chemioterapeutykami. Nasza pracownia została wyposażona w najwyższej klasy nowoczesne urządzenia, a proces przygotowania leków został zaprojektowany zgodnie z zasadami GMP (czyli Praktyki Dobrego Wytwarzania) tak, aby zachować odpowiednie, aseptyczne warunki pracy z tego typu lekami. Posiada też nowoczesne stanowiska do przygotowywania leków cytostatycznych z systemem filtracyjnym wyposażone w systemy komputerowe, które pozwalają na precyzyjne dawkowanie leków stosowanych w chemioterapii onkologicznej – wyjaśniała gościom Jadwiga Hołowacz – kierownik szpitalnej apteki. 

Pielęgniarki onkologiczne z Rosji zobaczyły nie tylko pomieszczenia Apteki i Pracowni Leku Cytostatycznego ale też Oddział Onkologii z Pododdziałem Radioterapii Onkologicznej oraz  tę część oddziału, w której pacjentom podawana jest chemia terapeutyczna w trybie dziennym. 

Zobacz więcej zdjęć 

źródło: szpital.gorzow.pl


 

Zobacz także: