Związek pielęgniarek: widzimy ogromną konieczność nowelizacji współczynników pracy.

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych.


ZWIĄZEK PIELĘGNIAREK: WIDZIMY OGROMNĄ KONIECZNOŚĆ

NOWELIZACJI WSPÓŁCZYNNIKÓW PRACY

Zobacz także: Jak skłócić pielęgniarki? Dać jednej tysiąc PLN więcej w podstawie. A będzie 2 tysiące. 

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 17 lipca 2019 roku w sprawie: pierwsze czytanie i rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok:

(...)

Ze strony Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych widzimy ogromną konieczność nowelizacji ustawy pod kątem współczynników. Zostały one narzucone. Nie mieliśmy możliwości negocjować tych współczynników na poziomie trójstronnego zespołu, nawet Rady Dialogu Społecznego.

Nie byliśmy z tego zadowoleni wszyscy. Wszystkie organizacje związkowe dawały propozycje. Chciałabym, żeby ta nowela została dokonana jeszcze przed wprowadzeniem kwoty 5200, bo, proszę państwa, dojdzie do sytuacji, jeśli chodzi o różnicę w wynagrodzeniu pielęgniarki ze specjalizacją i pielęgniarki z licencjatem – nożyce będą wynosiły 2200 zł na podstawie wynagrodzenia.

To są ogromne pieniądze i taka różnica przez nas nie jest pożądana.

My uważamy, że te różnice w jednej grupie zawodowej, przy poszczególnych kwalifikacjach, powinny być spłaszczane.

Dlatego jestem jak najbardziej za wnioskiem pani przewodniczącej Ochman o nowelizację ustawy w zakresie współczynników pracy, kwalifikacji i stanowisk, bo one naprawdę wzbudzają ogromne emocje.

źródło: stenogram posiedzenia komisji

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Jak skłócić pielęgniarki? Dać jednej tysiąc PLN więcej w podstawie. A będzie 2 tysiące. 


Zobacz także:


Gazeta branżowa pielęgniarek i położnych

Komentarze użytkowników

#1  2019.07.23 19:56:31 ~megg

".taka różnica nie jest przez nas pożądana"? To ma być sprzeciw! Czyż język polski jest aż tak ubogi aby nie wiedzieć w jaki sposób można wyrazić swój brak tolerancji dla takiej niesprawiedliwości? Czy ta Pani jest tak bardzo uprzejma czy cierpi na mutyzm? Na pewno pan minister baaardzo się przestraszy.

#2  2019.07.23 20:36:04 ~Do 1

Mam nadzieję, że się nie przestraszy

#3  2019.07.23 20:40:52 ~Dora

Ja też mam nadzieję , że jednak się nie przestraszy.

#4  2019.07.23 21:14:08 ~Iga

Nie zmienią tej różnicy ze względu na uczelnie i ośrodki kształcenia dla pielęgniarek. Kto podejmowałby studia drugiego stopnia czy szkolenie podyplomowe, gdyby nie widział dla siebie lepszej przyszłości po zdobyciu magistra czy specjalizacji? Poza tym, ustawa ma zachęcić młodych do podejmowania tego zawodu. Czym zachęcą, jeśli nie wyższym wynagrodzeniem? Szanowna pani Ptok, a co z pielęgniarkami, które podniosły swoje kwalifikacje mając 20-30 lat stażu pracy? Co im pani chce "spłaszczyć"? W nagrodę chce pani podać wszystko na tacy tym, które takiego wysiłku nie podjęły? Wtedy będzie sprawiedliwie, tak?

#5  2019.07.23 21:25:32 ~ANNA

Popieram komentarze, najpierw obiecanki, a później obcinanki. Sobie niech zmniejszą składki i pensje, a nie pielęgniarkom, co na to ciężko pracują. Tylko w tej grupie zawodowej tak jest. Młoda pielęgniarka dostanie stypendium obok pensji, a starszej obetną, chodź się starała, aby taki pułap osiągnąć. Proszę się zająć dodatkami, trzynastkami, urlopem zdrowotnym, poprawą warunków w miejscach pracy, wdrożeniem norm itd. Podjęte takie decyzje były , to były.

#6  2019.07.23 21:41:56 ~Piel

Poprostu należało iść i podnosić kwalifikacje. Każda miała na to szanse. Mnie udało się przy trójce dzieci więc nie wiem o czym mowa. Oczekujemy że nasz wysiłek zostanie doceniony. Nie wyobrażam sobie w tej kwestii zrównania. W każdym zawodzie wykształcenie jest cenione. Zaś Mielcarek niech nie porównuje nas pielęgniarek do kierowców autobusu. Zastanawiam się czy on ma wszystkich w domu, co za brednie opowiada.

#7  2019.07.23 21:46:56 ~Ale

Najpierw zmniejszyć składki na najwyższych szczeblach

#8  2019.07.23 21:48:58 ~Co

Z pielęgniarka i, które mają po35 lat stażu, które zrobiły magistra i specjalizacje

#9  2019.07.23 21:56:29 ~Zmiana

Tylko na wysokich szczeblach

#10  2019.07.23 22:00:32 ~Szkoly

Są, nie uciekly

#11  2019.07.23 22:08:59 ~Zwiazek

Zawodowy niech zacznie od siebie, oczywiście bez składek, gratisowo

#12  2019.07.23 22:13:12 ~po co

Szkoły jak po liceum medycznym mają o kilka stowek zasadniczej więcej, układy najważniejsze.

#13  2019.07.23 22:14:23 ~Nauki

Nikt nie pozamykal.

#14  2019.07.23 22:17:49 ~Piel

Kochane związki z Ptokiem na czele, nie widzą niczego poza czubkiem własnego nosa! A może zbyt dużo koleżaneczek Ptok i Małas nie zdążyło poszerzyć wykształcenia, więc teraz, kiedy ustawa działa, to zaczynają sr.ć żywym ogniem i dywagują "co by tu jeszcze spieprzyć"? Spłaszczyć i zrównać to wy możecie, ale swoje pensje do pensji szarej pielęgniarki pracującej w szpitalu! W du.ę mnie pocałujcie, a nie próbujcie z po raz kolejny działać wstecz darmozjady!

#15  2019.07.23 22:22:07 ~ANIA

Przecież to całe życie pielęgniarki po studium medycznym czekały na podwyżki przeszły tyle zmian rządów i wszyscy mieli je gdzieś.Panie z 20 ,30, 40 letnim stażem nigdy nie doceniane i nadal.Teraz stawiają na młode pokolenie stare jak biedowało to tak dalej ,aby do emerytury.

#16  2019.07.23 22:30:04 ~Ania

Przychodzą młode koleżanki do pracy wielokrotnie pytają starsze o różne żeczy ,aby się wdrożyć i wszystko ok.Ale jak taka młodsza koleżanka będzie robić to samo co ja i będzie miała dwie moje wypłaty to niewiem jaka będzie aura w zakładzie.

#17  2019.07.23 22:36:58 ~#14

Myślę,ze " splaszczyc",chodziło o różnicę w wynagrodzeniach,bo wg kodeksu pracy,te obecne propozycje są nie zgodne z prawem pracy,nie mozna na tym samym stanowisku pracy,za ten sam zakres pracy i kompetencji roznie ludzi wynagradzac i to drastycznie roznie,to w przyszlosci grozi procesami w sądzie pracy za dyskryminacje itp ,nie możemy też pozwolić aby to splaszczenie poszlo ze stawki 5400 do stawki 3200,ale odwrotnie.No,chyba,że odbiora wielu pielegniarkom duzo kompetencji,to niech tak zostanie jak jest.

#18  2019.07.23 22:53:47 ~iga

Młode pielęgniarki zaczynające prace mają licencjat i planowane 800zł dodatku na start a co z tymi które pracują 30 lat i też mają licencjat co za podniesienie kwalifikacji . Obecnie wykształcenie licencjackie jest jedynym sposobem kształcenia pielęgniarek, gdzie jakiś dodatek w której grupie się mieści licencjat .

#19  2019.07.23 23:31:29 ~megg

Chyba nie myślicie Drogie Panie Mgr Spec. że ministerstwo docenia wykształcenie - jest bowiem dużo pielęgniarek z wykształceniem magisterskim aczkolwiek niepielęgniarskim,ale mającym jak najbardziej zastosowanie w ochronie zdrowia-które po prostu pominięto -celowo. Sam fakt nieuznania licencjata pielęgniarstwa jako wykształcenia wyższego i zakwalifikowania do wyższej grupy -8 tak jak jest to w innych zawodach medycznych -powinien uruchomić Wasze logiczne myślenie.Ministerstwo dobrze umie liczyć- wie że tych z mgr+spec jest najmniej więc zrobiło kominy, wie też że kobiety którym zostało niewiele do emerytury nie podejmie studiów bo jest to nieracjonalne, a pielęgniarki z dużym stażem nie zdecydują się na zmianę zawodu. Tak więc pielęgniarki bez mgr+spec są tutaj zakładnikami a związki mają to w .Ma być miło i spokojnie

#20  2019.07.24 00:43:47 ~Ewa

LM, SM, Licencjat - choć różne ścieżki do uzyskania dyplomu należy ujednolicić i zrównać. . Specjalistów, magistrów zaakcentować dodatkiem do grupy( nie kominowymi bonusami). Uzależnić prace na oddziałach od ukończenia kursów kwalifikacyjnych ukierunkowanych np. oit kardiologia, psychiatria itd. Zachęcać do zawodu poprzez urlopy zdrowotne, korzystne przeliczniki emerytalne, 13-nastki, przejrzyste przeszeregowania, dodatki stażowe,jubileuszowe . .Dobrze , że zaczyna pojawiać się zdrowy rozsądek.

#21  2019.07.24 07:36:00 ~Ela

Brawo Ewa. Mam nadzieję że ta buta zostanie starta w pył. Wszystkie jesteśmy wartosciowymi ludźmi i sumiennie wykonujemy swój zawód. Tytuł do tego nie jest potrzebny. A szacunku do drugiego człowieka niestety nawet na wyższej uczelni nie można się nauczyć.

#22  2019.07.24 07:42:35 ~Do 20

Wszystko to za późno, tego zawodu w Polsce nic nie uruchonii przed wymarciem, obecnie wszedł w fazę agonii, która potrwa jeszcze ok 4 do 5 lat. Brak prestiżu, olbrzymia odpowiedzialność i to postrzeganie, że pracuje się pod lekarzem ( w hierarchii ma się rozumieć). Bonusy Biedrze i Lidlu: Pensja ok 3 tyś netto, ubezpieczenie na życie, pakiet medyczny, bony i paczki na święta, dofinansowanie do kolonii dla dzieci i parę innych. W Biedrze przyjmują bez matury.

#23  2019.07.24 07:50:11 ~Anna

Jako mgr, że specjalizacja, że studiami podyplomowymi mam inną kategorie zaszeregowaia pracownika. Dostałam inny zakres obowiązków, też wykorzystuję swoją wiedzę w pracy. Lekarz np. z dwujka też ma więcej niż bez specjalizacji itd, nauczyciele też mają siatkę plac.

#24  2019.07.24 08:18:03 ~Piel

Dużo pielęgniarek skończyło specjalizację i mgr- właśnie z powodu siatek płac, więc muszą coś , poprawić w tych tabelkach" , bo za dużo kasy będą musieli płacić. Dlatego będą "spłaszczać, modyfikować, reformować" aż do linii prostej - to taki symbol pielęgniarstwa w Polsce.

#25  2019.07.24 09:08:03 ~do 23

Wstyd i żenada podkreślać wielce wykształconą i pisać z błędami! Wykształcenie zobowiązuje,ale widocznie nie dotyczy to pielęgniarek.

#26  2019.07.24 09:21:04 ~Anna

Wstyd to takie wpisy dokonywać, a nie toczyć dyskusję. Proszę się zastanowić zanim się coś napiszę

#27  2019.07.24 10:08:57 ~prawo

Jeśli nie uznawany licencjat to magr też nie powinien to że paniom z 30 letnim stażem nie zostało dużo do emerytury to jest jeszcze sąd pracy i ustawa o niedyskryminowaniu pracowników . Licencjat to nie to samo co LM i nigdy nie będzie, wbijcie to sobie w te małe główki, robiąc licencjat też wydałyśmy dużo pieniędzy.

#28  2019.07.24 10:10:17 ~Do 26

Napisze - kolejny błąd

#29  2019.07.24 10:18:16 ~do 27

Czy specjaliści od szkolnictwa wyższego zostali wyeliminowani z dyskusji na temat omawianych zapisów ustawowych?

#30  2019.07.24 10:31:03 ~Do 27

To Ty masz małą główkę. Nasze władze określając uznawanie kwalifikacji w UE zgodziły się na zapis że jesteśmy niedouczone i trzeba uzupełnić wykształcenie. A My ruszyliśmy - panów też to dotyczy - jak stado baranów. Dalej nabijamy kasę różnym firmom wykładowczyniami są panie z " tytułami " i grzmią jakie to pospólstwo bez przynajmniej licencjatu jest nic nie warte. Chodzimy na te wykłady i jakie jesteśmy szczesliwe jak wykładowca zwolni wcześniej albo praktykę z 5 dni uda sie zrobic w 1. A potem na forum te z nas najbardziej super wykształcone grzmią i obrażają .

#31  2019.07.24 10:32:54 ~PIEL

Współczynniki powinny różnić się , średnie, studia I st. , studia II st. , specjalizacja. Tak trudno było zrobić 4 szczeble tej drabinki ? Chcieli zamieść pod dywan fakt, że nie było przymusu robienia licencjatu. Ale my również podnioslysmy kwalifikacje, niektórzy robili licencjat pomostowy 2.5 roku też za ciężkie pieniądze.

#32  2019.07.24 11:09:28 ~Ja

Doszło do absurdów. Tłumy robią mgr pielęgniarstwa na zasadzie- płacę to i się obronię pracując jednocześnie na dwa etaty i robiąc specjalizacje. Śmieszne wymagania, załatwiane po cichu praktyki, egzamin zdawany z banku pytań. Specjalistki od siedmiu boleści. Co za bagienne środowisko.

#33  2019.07.24 11:57:25 ~Li

Brawo 20 ,brawo 32.Sama prawda.

#34  2019.07.24 12:50:58 ~Ela

Brawo 30 i 32 . Bez emocji zastanówcie się czy to nie sama prawda. Jakoś tak smutno się zrobiło. Warto tak na siebie pluć ?

#35  2019.07.24 13:17:46 ~Maria

Na pomostówkach między innymi zajeciami trzeba również uzupełnić ilość zajęć z fikania koziołków. To nawet śmiać się nie ma z czego. Brawo MY - pielęgniarska brać .

#36  2019.07.24 13:24:50 ~Ela

Popieram wypowiedz 20,21 najwiēcej jadu się te,które dały si nabrać na uzupełnianie wykształcenie majäc juz dyplom i wieloletni staż uczyły sie od scielenie łóżek też mi podnoszenie kwalifikacji,i tu minister Szczurek ma zupełną rację to sä równorzędne ważne dyplomy i uprawnienia .przypominam że studium też trwało tak jak licencjat

#37  2019.07.24 13:26:13 ~piel

Panie pielegniarki po LM i SM czesto bez matury bez podnoszenia swoich kwalifikacji przez cale lata pracy za co chcecie pieniadze skoro nie szanujecie swojego zawodu ani kolezanek ktore maja godnosc i chec doksztalcania sie bo chca podniesc prestiz zawodu pielegniarki . Swoja prace postrzegacie tylko przez pryzmat zmiany pampersow to jest dramat. Pacjenci zwracaja uwage na to kto sie nimi opiekuje to nie jest sredniowiecze. Uwazacie ze do wykonywania zawodu pielegniarki niepotrzebne sa studia specjalizacje ani zadne inne szkolenia jak mozna sie tak ponizac i nie chciec wiecej. Nikt nie sznuje ludzi malo zarabiajacych i nie wymagajcie od lekarzy aby was szanowali skoro im na studiach mowi sie ze pielegniarki sa glupie no ale to chyba nic dziwnego po przeczytaniu niektorych komentarzy zwlaszcza starszych pielegniarek

#38  2019.07.24 13:37:38 ~Do 37

Ale klasa ! Obraz pielęgniarki po tych Twoich studiach pożal się Boże. Proponuję się dokształcić. Prędko bo pampers czeka.

#39  2019.07.24 13:44:05 ~Do 37

I jeszcze jedno to nie tytuł robi z Ciebie człowieka. Chyba czytając twój komentarz nikt w to nie wątpi. I jeszcze jedno dobra pielegniarka basen też poda i pampersa zmieni. Obyś nigdy nie musiała prosić o taka czynnosc takiego zadufańca jak Ty .

#40  2019.07.24 13:49:29 ~Maria

A na szacunek trzeba sobie zapracować. Lekarz też człowiek. Nie dziwię się że Cię nie szanuje. A Ty szanujesz kogoś ? Wątpię.

#41  2019.07.24 13:53:38 ~do ela

SM to wykształcenie z programem średniej szkoły nie mylcie pojęć że to było wykształcenie wyższe w LM był taki sam program nauczania jak w SM. liceum to 5lat nauki z podbudową ogólniaka a SM tylko 2lata łącznie z praktykami.

#42  2019.07.24 14:21:18 ~ktoś

To nie chodzi o to żeby było dużo wykształconych, chodzi o to aby to wykształcenie szło w parze z umiejętnościami i wiedzą mam wrażenie że są sami wykształceni a mądrych brak.Uprawnienia i większa odpowiedzialność i dopiero wtedy większe pieniądze , inaczej to wykształcenie niektórych to tylko sztuka dla sztuki. Produkowanie seryjne magr bo są dotacje to głupi i nikomu nie służący pomysł. Magistra powinno się robić po min 10 latach pracy na stanowisku piel

#43  2019.07.24 14:33:34 ~Ojejku

Ale szkoła nadająca tytuł "pielęgniarki" to od dawna przygotowuje do czynności niepospolitych ( założenia formalne).

#44  2019.07.24 15:17:01 ~Ja do 43

Mnie uczelnia dała tytuł licencjata pielęgniarstwa a PWZ pielęgniarki Izba.

#45  2019.07.24 17:04:57 ~do 44

Izba to instytucja państwowa, powstała w oparciu o Konstytucję RP. Nadając ci tytuł 'pielęgniarki' potwierdziła, że szkoła czy uczelnia wyposażyła Cię w umiejętności, które opisuje polskie prawo. A z tego wynika, że czynności nabytych w szkole czy uczelni nikt nie może wykonywać bez ustawowej zgody państwa i bez względu na miejsce pobytu pacjenta tak jak praktyki lekarskiej, ani zlecać osobie nie posiadającej stosownych uprawnień.

#46  2019.07.25 11:16:19 ~bea

Nie mogę uwierzyć w to co się dzieje. Przedstawiciele pielęgniarek próbują zawód pielęgniarki zdeprymować , postulując o zrównanie wynagrodzenia. O co ta wojna? Przecież młode osoby po studiach bez stażowego nie dostaną netto wynagrodzenia takiego jak panie z 20 stażem. Do tej pory było ok, gdy starsze pielęgniarki miały wyższe pensje i dodatek stażowy a teraz jak jest możliwość godnego wynagradzania pielęgniarek to wojna? Pomyślcie lepiej o tym, że za kilka przy takiej postawie naszych przedstawicieli ,pielęgniarka będzie wymarłym gatunkiem i mówiąc wprost -nie będzie miał kto się nami na starość opiekować -. Wszystkie panie wypowiadające się o łatwym i śmiesznym podnoszeniu kwalifikacji na specjalizacji i studiach II stopnia serdecznie zapraszam do tej łatwej nauki bez wysiłku .

#47  2019.07.25 12:07:19 ~mgr spec

Popieram autorki komentarzy 37 i 46 w stu procentach.

#48  2019.07.25 13:30:47 ~Do 46

Chciałam zapytać jakich dodatkowych uprawnien nabyłaś po zdobyciu tytułu mgr celowo nie pytam o specjalizację bo to inna bajka ?

#49  2019.07.25 13:32:46 ~Do 47

Może Ciebie też zapytam

#50  2019.07.25 15:20:19 ~Y

Do 48 oprócz wiadomości, nowości w medycynie nabyłam więcej kasy. U nas za to płacą. A przecież to was boli najbardziej. Skończyły się czasy powołań teraz każdy pracuje żeby godnie żyć

#51  2019.07.25 15:20:36 ~rozsądek

Jeśli izby dały mi prawo wykonywania zawodu już po LM to uznały że mam wiadomości potrzebne do wykonywania zawodu pełny zakres prawa do wykonywania wszystkich czynności pielęgniarskich . To ja się pytam dlaczego teraz muszę robić specjalizację mgr i 1000 innych kursów żeby w miarę godnie zarabiać ? Jeśli uważacie że nic nie umiemy to weźcie sobie w cholerę te nasze prawa wykonywania zawodu dajcie nam godnie żyć pójdziemy na kasę do biedronki i będziecie mieli święty spokój .Stworzyliście błędne koło najpierw dotacje rządowe na wykształcenie spec i magr a potem kolejne pieniądze żeby tym osobom zapłacić jakiś kosmiczne pieniądze oczywiście też z pieniędzy na wszystkich bo puli na te podwyżki nie stwierdza się . 200 zł dodatku góra 200 i na tym koniec , ta współpraca między rządem a uczelniami jakoś mi brzydko pachnie może ja mam coś z węchem nie tak .

#52  2019.07.25 15:20:36 ~rozsądek

Jeśli izby dały mi prawo wykonywania zawodu już po LM to uznały że mam wiadomości potrzebne do wykonywania zawodu pełny zakres prawa do wykonywania wszystkich czynności pielęgniarskich . To ja się pytam dlaczego teraz muszę robić specjalizację mgr i 1000 innych kursów żeby w miarę godnie zarabiać ? Jeśli uważacie że nic nie umiemy to weźcie sobie w cholerę te nasze prawa wykonywania zawodu dajcie nam godnie żyć pójdziemy na kasę do biedronki i będziecie mieli święty spokój .Stworzyliście błędne koło najpierw dotacje rządowe na wykształcenie spec i magr a potem kolejne pieniądze żeby tym osobom zapłacić jakiś kosmiczne pieniądze oczywiście też z pieniędzy na wszystkich bo puli na te podwyżki nie stwierdza się . 200 zł dodatku góra 200 i na tym koniec , ta współpraca między rządem a uczelniami jakoś mi brzydko pachnie może ja mam coś z węchem nie tak .

#53  2019.07.25 16:15:33 ~Do 50

Nikt nie kwestionuje dodatków za wykształcenie. Rzucili trochę kasy i już się dławicie . A te twoje nowości to za chwilę będą starosciami. I co Ty niedługo zrobisz gdzie się douczysz ? Przecież mgr już masz .

#54  2019.07.25 16:24:03 ~Do 53

W medycynie tak jak w informatyce trzeba ciągle się uczyć. Jeżeli będzie potrzeba to będziemy robić kolejne kursy. Tu dzieje się ciągle coś nowego.

#55  2019.07.25 17:46:28 ~Do 54

Takiego bełkotu to już dawno nie słyszałam. Kursy też robi się raz z danej dziedziny . Chyba że Ty będziesz je ciągle aktualizować. Powodzenia.

#56  2019.07.25 17:51:21 ~Do 54

I jeszcze jedno. Takiej mądrej p.mgr kursy nie są potrzebne. Nie słuchałaś uważnie na wykładach. Albo Cię na nich nie było. Wiem bo mgr też mam. Trochę pokory i przyzwoitości. I zacznij lubić ludzi - warto.

#57  2019.07.25 17:56:10 ~Do 56

Ja bardzo lubię ludzi. Ale też lubię permanetnie uczyć się. Właśnie otwarłam przewód dr.

#58  2019.07.25 19:25:45 ~Położna

20 lat pracy,studium medyczne , kursy,licencjat.a stawka zasadnicza niższa niż świeżo przyjęte.bez licencjatu.I gdzie tu sprawiedliwość?

#59  2019.07.25 20:01:27 ~Do 52

Ko

#60  2019.07.25 20:03:12 ~Do 52

Komu się żalisz? Nie chciało ci się zrobić niczego więcej po LM, to teraz nie jęcz. Interia

#61  2019.07.26 00:08:52 ~Do 57

Proponuję medycynę aż żal takiej orlicy do pracy przy łóżku chorego. Ja tu karierę wykładowcy czuję . Co ty zrobisz we współczynnikach Cię nie ujęli.

#62  2019.07.26 11:52:59 ~do 57

To już nie chodzi o te pieniądze ,ale jak sobie poradzić w życiu z takim nadmiarem wiedzy , nigdzie cię nie przyjmą do pracy ,bo nadmierne kwalifikacje i przerost formy nad treścią. Życie samo weryfikuje takich geniuszy na szczęście.

#63  2019.07.26 16:01:57 ~Ewa

DO 30.Tak zgadzam się . Tak wygląda prawda. Jeśli ugniemy się pod chciejstwem licencjatek skrzywdzimy absolwentki LM i SM. To są równoważne szkoły.Specjalizacja , magister zasługuj na więcej ,ale przy większych obowiązkach .Niech intubują , niech badają fizykalnie , rozmawiają z niemym w języku migowym - tego się przecie uczyły. Chyba nie chcemy im płacić tylko za wejście w posiadanie tytułu. !

#64  2019.07.26 19:08:17 ~bea

Do 48,49- Samo zadanie pytania czego się nauczyłyśmy na studiach II stopnia ,pokazuje jakie ma Pani odejście do własnego zawodu. Podnoszenie kwalifikacji w jakikolwiek sposób to uaktualnianie wiedzy posiadanej. Pracuję ponad 25 lat w zawodzie i uważam ,że aktualizacja wiedzy jeszcze nikogo nie zabiła ,a jeśli wiąże się to z dodatkowym wynagrodzeniem to warto. Miałam szczęście pracować z mądrymi osobami na początku swojej pracy ,które powiedziały mi - JAK DOJDZIESZ DO WNIOSKU, ŻE WIESZ JUŻ WSZYSTKO O SWOJEJ PRACY , TO ZNACZY ŻE MUSISZ ODEJŚĆ Z ZAWODU ,BO TWOJE EGO MOŻE ZASZKODZIĆ PACJENTOWI.

#65  2019.07.26 19:57:25 ~Do 63

Ale z ciebie idiotka! Ty to dopiero masz przerośnięte ego. Intubują? A od czego ku.a jest lekarz na dyżurze co? Niejeden z nich ma z tym problemy i wzywa anestezjologa, a taka pielęgniara jak ty wyrywa się przed szereg i ich w tym wyręcza biorąc jednocześnie na siebie większą odpowiedzialność i narażając pacjenta? Jesteście głupie do potęgi! Powiedz jeszcze, że robiłaś to bez specjalizacji anestezjologicznej. Kolejna sprawa -porozumiewanie sie w języku migowym? Od kiedy mamy to w obowiązkach? Wiesz co? Nie robię niczego z tych rzeczy, które raczyłaś wymienić, pracuję na odcinku i jestem zaszeregowana do gr 7 wg ustawy. I nie ty mi płacisz za moją pracę. Przeczytaj uważnie komentarz #64, a zwłaszcza jego ostatnią część, bo Bea kieruje go do takich jak ty.

#66  2019.07.27 01:01:35 ~Do 64

Czytać ze zrozumieniem uczą się już dzieci w szkole podstawowej A tu u Pani z tym duży kłopot. Radzę zacząć edukacje od podstaw i wtedy zrozumie Pani sens pytania. A z moim " odejściem " do zawodu wszystko ok.

#67  2019.07.27 15:12:08 ~Ela

Te niektóre Wasze komentarze są straszne . Jako mgr ze specj. uważam że to skrajna niesprawiedliwość aby były aż takie różnice. To prawda powinniśmy godnie zarabiać ale pielęgniarki z innych grup to też ludzie i nasze koleżanki.Wstyd mi za nas drogie Panie. Polska to dziki kraj . Wiecie że nie będzie podziału kompetencji bo to niemożliwe. U mnie pracujemy we dwie z najwyższej grupy więc niemożliwe jest zapewnienie pielęgniarki o najwyższych kwalifikacjach na każdym dyżurze. Więc dalej będziemy pracowały jak dotychczas ramię w ramię. Dodatki tak ale takie różnice NIE. Ostudzcie głowy i nie dajcie się zwariować. To straszne że nie widzicie niesprawiedliwości w tym że dziewczyny z najniższej grupy za chwilę dorównają najniższej krajowej.A przecież w nasze ręce trafia największy skarb zdrowie i życie pacjenta. Pozdrawiam WSZYSTKIE koleżanki i kolegów .

#68  2019.07.27 16:24:15 ~Szkoły

Są jeszcze ich nie zlikwidowano

#69  2019.07.28 11:31:12 ~bea

Do 66. Rozmowa z Panią nie ma sensu żadnego. Widać rozgoryczenie wielkie ,skoro skupia się Pani tylko na obrażaniu innych. Cel życia -obrażać wszystkich i wszystko ? Proponuję polubić ludzi a zwłaszcza siebie. Szkoda,że nie zrozumiała Pani wypowiedzi o ,odejściu z zawodu .

#70  2019.07.28 16:14:22 ~Do 69

Nie miałam zamiaru nikogo obrażać nadal czytasz i interpretujesz po swojemu . Chodziło mi tylko o to że każda z nas mająca ten sam zakres obowiązków powinna zarabiać tak samo. A tytuły chociaż fajnie że je mamy nie powinny skłaniać do takich różnic w wynagrodzeniu.

#71  2019.07.28 23:56:27 ~bea

do 70- Każdy może się uczyć przecież. Zaciągnąć kredyt i zainwestować w siebie. Skoro za dodatkową wiedzę są dodatkowe pieniądze to chyba nic dziwnego,że ludzie idą do szkoły? Patrzę czasem na moje koleżanki w pretensjach i zastanawiam się o co chodzi w tej złości? Do tej pory wszystkie miałyśmy identyczne pieniądze lub dziewczyny z większym stażem tylko po liceum nawet większe . Mam się czuć winna,że zamiast wydawać pieniądze ,stale dorabiam ,aby móc wykorzystać szansę na podwyżkę? Czy to my wymyśliłyśmy te dysproporcje w wynagradzaniu? Nie. To dlaczego obrażane są dziewczyny ,które podniosły kwalifikacje? Przecież chodzi o to,aby miał kto pracować w tym zawodzie , a nic oprócz podwyżki tego nie zmieni. Dziewczyny po szkole nawet jeśli dostaną wyższą podstawę to i tak mniej będą miały,bo nie mają stażowego ? O co więc ta wojna ? Co do nabywanej wiedzy. Licencjat robiłam ,gdy miałam 20 lat stażu, wersję dłuższą,bo po studium . Zobaczyłam jak bardzo medycyna poszła do przodu i z jaką wiedzą kończą dziewczyny szkołę teraz. Studia zrobiłam ,gdy skończyłam 25 lat stażu. Czego się nauczyłam? Uzupełniłam te zakresy mojej wiedzy,które były niezbyt duże. Zakres obowiązków? Lepiej tego nie ruszać ,bo ktoś może wpaść na pomysł głupi i podzielić nas na dwie grupy - pielęgnacja pacjenta i nadzór .

#72  2019.07.29 14:41:58 ~do 72

Myślisz, że w obecnej sytuacji wzorowałby się na latach 50-tych?

#73  2019.07.29 20:25:27 ~Do 71

Nie uda nam się dojść do porozumienia . Ty uważasz że ma zostać tak jak jest czyli każda pielegniarka ma nadzorować i pielęgnować. Różnica będzie taka że za tą samą pracę będziemy znacznie lepiej wynagradzanie.A ja uważam że to cholernie niesprawiedliwe . Przykro że tego nie rozumiesz albo może nie chcesz . Mam nadzieję że nasi decydenci zachowają się przyzwoicie i docenia trud nas wszystkich.

#74  2019.07.29 22:02:03 ~bea

Do 73- Też uważam,że to nie jest sprawiedliwe. Nie zmienimy tego,bo decydenci tak wymyślili. Ale czy dlatego mamy pracować w złej atmosferze? Nasze przedstawicielki dały ciała nie pierwszy raz,bo zajęte są swoimi finansami. Próbuję po prostu złagodzić sytuację na którą żadna z nas nie ma wpływu.

#75  2019.07.31 11:36:48 ~Daria

Mgr przed nazwiskiem a błędy ortograficzne aż w oczy razi .

#76  2019.07.31 12:27:27 ~Do 75

Powinnam Ci napisać , że jesteś . . I może lepiej więcej tu nie zaglądaj żebyś nie oślepła. Wzrok to bardzo ważny zmysł.

#77  2019.07.31 15:49:41 ~Do 75

Acha a przed aż powinien być przecinek. Miłego dnia.